X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 12978
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Scenariusz zajęć utrwalający pojęcie pełny - pusty dla dziecka upośledzonego w stopniu lekkim z wykorzystaniem wiersza "Kotek" Juliana Tuwima

Cele: dziecko:
- utrala wygląd kota na podstawie ilustracji,
- zapoanaje się z treścią wiersza Juliana Tuwima „Kotek”,
- utrwala pojęcia: pełny – pusty,
- poprawnie nazywa i identyfikuje emocje,
- wykonuje ćwiczenia dźwiękonaśladowcze wdrażające do poprawnego wypowiadania samogłosek,
- wykonuje ćwiczenia buzi i języka podczas poznawania sposobu pożywiania się kota,
- ćwiczy koordynację oraz percepcję wzrokowo – słuchowo – ruchową,

METODY PRACY:
- rozmowa, wiersz, objaśnienia,
- pokaz, obserwacja
- ćwiczeń praktycznych, zadań stawianych do wykonania;
- zabawowa,

FORMY PRACY:
- indywidualna

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
- wiersz Juliana Tuwima „Kotek”, maskotka kota i ilustracje do wiersza,
- naczynia: 2 kubeczki, 2 talerzyki, 2 miseczki, 2 wiadereczka, 2 filiżanki,
- sybstancje pomonucze: woda, groch, kasza, koraliki
- ilustracje przedstawiające puste i pełne naczynia,
- ilustracje przedstawiające buźki z emocjami,
- karta pracy z sylwetą kota z brakujacymi elementami, kredki,


PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1.Powitanie
Śpiewanie piosenki na powitanie przygotowującej do rozpoczęcia zajęć.
(Dziecko skupia swoją uwagę i przygotowuje sie do aktywnoąci na zajęciach)

2.Oglądanie maskotki kotka. Wskazywanie jego częścia ciała z jednoczesnym nazywaniem.
(Ćwiczenie polegające na rozwijaniu percepcji i koordynacji wzrokowo – słuchowo – ruchowej, rozwijanie spostrzegawczości, skupianie uwagi, utrwalenie części ciała)
3.Słuchanie wiersza „Kotek” Juliana Tuwima:
(dziecko ćwiczy koncentrację uwagi, percepcję wzrokowo – słuchową, myślenie przyczynowo – skutkowe, utrwala pojęcia: pełny – pusty)

„Miauczy kotek: miau!
- Coś ty, kotku, miał?
- Miałem ja miseczkę mleczka,
Teraz pusta jest miseczka,
A jeszcze bym chciał.
Wzdycha kotek: o!
- Co ci, kotku, co?
- Śniła mi się wielka rzeka,
Wielka rzeka pełna mleka
Aż po samo dno.
Pisnął kotek: piii...
- Pij, koteczku, pij!
...Skulił ogon, zmrużył ślipie,
Śpi - i we śnie mleczko chlipie,
Bo znów mu się śni.”

Przedstawianie treści wiersza (najpierw przez nauczycielkę a nastepnie przez dziecko – nauczycielka recytuje wiersz) przy pomocy ilustracji oraz maskotki kotka.

4.Zabawy naśladowcze i dźwiękonaśladowcze – naśladowanie czynności i odgłosów wydawanych przez koty. Ćwiczeniem wprowadzającym jest wypowiadanie samogłosek: a, u, i w różny sposów (długo, krótko, głośno, cicho).
(ćwiczenia ruchowe usprawniające poruszanie się w pozycji na czworakach, precyzyjne ruchy rąk, wydobywanie cichych i głośnych odgłosów)
- kotek śpi,
- kotek przeciąga sie,
- kotek biega na czetrech łapkach,
- kotek myje pyszczek, oczka, uszka,
- kotek pije mleczko z miseczki,
- miauczenie małego kotka,
- miauczenie dużego kota,
- ciche pomiałkiwanie,
- głośne miauczenie,

5.Zabawy i ćwiczenia z kubeczkami, talerzykami, miseczkami, wiadereczkami, filiżankami. Napełnianie ich różnymi sybstancjami (woda, kasza, groch, koraliki) – wskazywanie pustych i pełnych nacyń.
(Utrwalanie pojęć: pełny – pusty, ćwiczenie koordynacji i precyzji ruchów, skupianie uwagi i koncentracji)

6.Rozpoznawanie emocji kotka na kartonikach:
(ćwiczenia w identyfikowaniu i nazywaniu emocji)
- kotek wesoły,
- kotek smutny,
- kotek zły,
Dziecko wskazuje odpowiedni kartonik i pokazuje mimicznie odpowiednią minkę.

7.Zabawa ruchowa w formie opowieści ruchowej z elementami czworakowania „Poranek kotka”. Dziecko przyjmuje rolę kotka a nauczycielka narratora opowieści ruchowej. Opowiadanie rozpoczuna się w chwili, kiedy kotek śpi.
(rozwijanie koncentracji, ćwiczenia percepcji wzrokowo – słychowej, ćwiczenia usprawniajace funkcje ruchowe, kształtowanie wyobraźni dziecka)
„Mały kotek spał w łóżeczku. W końcu zbudził go pierwszy promyk słonka. Kotek otworzył oczka i przeciągnął się wydając głośne miauknięcie. Następnie kotek umył łapkami uszka, oczka i pyszczek, przeczesał futerko i poszedł napić się mleczka z miseczki. Kotek nachylił się nad miseczką i języczkiem zaczął pić mleczko. Kiedy skończył, umył pyszczek i przeciągnął się dwa razy (liczymy). Pobiegł na dywan i zaczął bawić się piłeczką. Popychał ją łapkami i noskiem. Potem zaczął biegać w około krzesła i stołu. W końcu kotek zmęczył się i bardzo wolno poszedł do swojego łóżeczka cicho miaucząc. Zwinął się w klębek, miauknął i zasnął. Jeszcze uśmiechnął się leciutko bo przyśniła mu się rzeka pełna mleka.”

8.Wykonanie pracy plastycznej polegającej na uzupełnianiu sylwety kota o brakujące elementy: jedno uszko, ogonek... Naklejenie przed kotkiem odpowiedniej naklejki – miseczka pełna mleka.
(rozwijanie wyobraźni, koncentracji, spostrzegawczości, rozwijanie myślenia logicznego)

9.Piosenka na zakończenie zajęć. Pożegnanie się maiuknięciem.

Opracowała:
mgr Gertruda Florczyk

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.