X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 12906
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Wodny świat - rodzinne malowanie inspirowane muzyką klasyczną Hendla z cyklu "Muzyka na wodzie" - zajęcie otwarte dla rodziców

Temat: „Wodny świat” – rodzinne malowanie inspirowane muzyką klasyczną Hendla z cyklu „Muzyka na wodzie”. Rozwijanie postaw proekologicznych dzieci i rodziców w związku z podejmowaniem działań przyjaznych środowisku.

Cele:
• Uświadomienie dzieciom i rodzicom skutków negatywnej działalności człowieka w związku z zanieczyszczaniem wód
• promowanie działań przywracających rzekom czystość i zdrowie
• podkreślenie znaczenia wody w życiu człowieka – zdrowie, wypoczynek, odnawialne źródło energii
• swobodna interpretacja taneczna muzyki klasycznej
• przedstawienie w formie plastycznej fauny i flory wód
• integracja środowiska rodzinnego i przedszkolnego

Metody:
• Czynne
- samodzielnych doświadczeń dziecka
- zadań stawianych do wykonania

• Słowne
- rozmowy
- objaśnienie
- żywe słowo

Przebieg zajęć

1. Słuchanie wiersza „Chora rzeka” J. Papuzińskiej przy dźwiękach nastrojowej, cichej muzyki oraz scenografii przedstawiającej rzekę pełną śmieci: puszek, butelek, opakowań, gazet. Rzekę tworzy szara tkanina.
2. Burza mózgów „Co zrobić, by rzeka była zdrowa i czysta?”. Dzieci rozwiązują problem, proponują własne rozwiązania typu: posprzątać śmieci, pozbierać puszki, butelki, oczyścić wodę, ustawić napisy „Zakaz wyrzucania śmieci”, „Nie śmieć”. Propozycje rozwiązań problemu przedstawiają również rodzice.
3. „Wielkie porządki” – dzieci porządkują rzekę, zbierają i wyrzucają śmieci do kosza. Siadają na dywanie, zamykają oczy, słuchają łagodnych dźwięków fal. W tym czasie nauczycielka odsłania błękitny, udrapowany materiał. Ukazuje zgromadzonym czystą rzekę, którą dzieci zapełniają sylwetami ryb i wodnych roślin, na brzegu umieszczają kwiaty i sylwety żab.
4. „Jestem wodą” – analogia personalna: taniec z użyciem niebieskich wstążek przy muzyce Hendla „Muzyka na wodzie” cz. 1
5. Rola wody w życiu człowieka – nauczycielka pyta dzieci i rodziców, w jaki sposób rzeka odwdzięczy się, gdy o nią dbamy: pozwala odpoczywać na swym brzegu, niesie orzeźwienie, wytwarza czystą, odnawialną energię.
6. „Wodny świat” – rodzinne malowanie na dużej powierzchni pomalowanego na niebiesko karton - gipsu przy muzyce Hendla „Muzyka na wodzie” cz. 2
7. Prezentowanie wspólnego dzieła całej społeczności przedszkola przez zamieszczenie go w głównym holu.
Chora rzeka autor: Joanna Papuzińska

Śniła się kotkowi rzeka,
wielka rzeka, pełna mleka...
Tutaj płynie biała rzeka.
Jak tu pusto!
Drzewo uschło...
cicho tak –
ani ptak,
ani ważka, ani komar, ani bąk,
ani gad, ani płaz, ani ślimak,
ani żadna wodna roślina,
ani leszcz, ani płoć, ani pstrąg,
nikt już nie żyje tutaj,
bo rzeka jest zatruta.
Sterczy napis „Zakaz kąpieli”
Mętny opar nad wodą się bieli.
Chora rzeka nie narzeka, tylko czeka, czeka, czeka...

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.