X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 12875
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Zabawy w lesie i na łące

Scenariusz zajęć w grupie 5-latków

Prowadząca: mgr Kamilla Kowalczyk

Temat kompleksowy: „Zabawy w lesie i na łące”

Temat dnia : „Zapoznajemy się z mieszkańcami łąki oraz ich trybem życia na podstawie ilustracji i opowiadania H. Behlerowej pt. „O żabkach w czerwonych czapkach”.

Cele ogólne:

- Wzbogacenie informacji o mieszkańcach łąki
- Rozwijanie mowy i logicznego myślenia
- Rozwijanie umiejętności zgodnej zabawy

Cele operacyjne:
- zna zwierzęta żyjące na łące,
- rozumie znaczenie barwy ochronnej zwierząt.
- rozwiązuje zagadki o mieszkańcach łąki,
- naśladuje sposób poruszania i odgłosy owadów i zwierząt
- rozwija zainteresowania przyrodnicze

Metody:
- Podająca : opowiadanie , pogadanka
- Praktyczna
- „Edukacja przez ruch”- D. Dziamskiej
- Pedagogiki zabawy
- I. Majchrzak

Formy :
- Indywidualna jednolita
- Grupowa jednolita
- Zbiorowa

Środki dydaktyczne: opowiadanie H. Behlerowej „ O żabkach w czerwonych czapkach”, liczmany – kolorowe kółka, ilustracje mieszkańców łąki, nagrania CD , treść zagadek , krążki, kartoniki z różną ilością kropek, pastele, blok rysunkowy

Przebieg zajęć :

1. Wspólne powitanie „ Iskierka przyjaźni”
- Dzieci tworzą koło na dywanie i przekazują uścisk dłoni koledze lub koleżance stojącej obok.

2. Słuchanie opowiadania H. Bechlerowej „ O żabkach w czerwonych czapkach”
- Nauczyciel odczytuje tekst opowiadania. Nawiązuje z dziećmi rozmowę dotyczącą treści usłyszanego opowiadania.
- Dzieci odpowiadają na pytania dotyczące tekstu; wymieniają bohaterów opowiadania , nazywają środowisko przyrodnicze , które jest domem zwierząt i owadów ( łąka)
-Słuchanie ciekawostek podanych przez nauczyciela na temat: barwy ochronnej zwierząt, zwyczajów oraz życia mieszkańców łąki

3. Zabawa ruchowa „Żabie skoki”
-Dzieci przeliczają poprawnie ilość kropek na kartoniku ,a następnie wykonują tyle skoków ile wskazuje liczba kropek.

4. Zgaduj-zgadula „ Mieszkańcy łąki” . Słuchanie zagadek o mieszkańcach łąki
- Dzieci rozwiązują zagadki o mieszkańcach łąki, odszukują rozwiązanie wśród ilustracji , dzielą nazwy mieszkańców na sylaby , przeliczają liczbę sylab w wyrazie.

5. Zabawa ruchowo-naśladowcza „ Wyprawa na łąkę”
-Dzieci chodzą po sali wsłuchując się w odgłosy , nazywają mieszkańców łąki , naśladują sposób poruszania się lub ich głos.

6. Zabawa „Łąkowe rachunki”

-Dzieci przeliczają pszczoły, biedronki i koniki polne , porównują ich liczbę ,układają przed sobą tyle kół , ile znajduje się przypiętych na gazetce sylwet pszczół, koników polnych i biedronek

7. Wspólny śpiew piosenki „ Bal na łące”

- Dzieci śpiewają piosenkę i ilustrują jej treść ruchem.

8. Wykonanie pracy plastycznej pt. „Żabka” – z wykorzystaniem elementów metody D. Dziamskiej

-Dzieci odszukują kartkę ze swoim imieniem ( wg metody I. Majchrzak), tworzą kompozycję z kresek w rytm muzyki , wykonują z kółek żabkę.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.