X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 12760
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Odwiedziny u Królowej Zimy - scenariusz dla dzieci 4-letnich

Monika_Pabiś 28.02.2011 r.
Scenariusz zajęć edukacyjnych

Temat: Odwiedziny u Królowej Zimy

Grupa wiekowa: 4 - latki

Cel główny: Wychowanie zdrowotne i rozwijanie sprawności fizycznej u dzieci

Cele szczegółowe:

-Kształtowanie sprawności motoryki małej i dużej oraz świadomości własnego ciała;
-Wdrażanie do dbałości o ubiór odpowiedni do warunków atmosferycznych występujących w danej porze roku;
-Doskonalenie słuchania ze zrozumieniem i wykonywania poleceń;
-Wdrażanie do nauki czytania;
-Ćwiczenie myślenia przyczynowo- skutkowego oraz kreatywności.

Dziecko:

-prawidłowo pokonuje przeszkodę, utrzymuje równowagę na ławeczce, rzuca do celu,
-chętnie uczestniczy w zabawach ruchowych (skocznych, bieżnych, z szarfami) oraz muzyczno- ruchowych,
-właściwie reaguje na sygnały werbalne i niewerbalne nauczyciela,
-prawidłowo używa nożyczek,
-wykazuje postawę twórczą.

Formy pracy: zbiorowa, indywidualna.

Pomoce dydaktyczne:
Przeszkoda gimnastyczna; ławeczka; magnetofon; podkład muzyczny do zabawy ruchowej; nagranie z przesłaniem Królowej Zimy; maskotka: miś polarny; opowiadanie misia polarnego; szarfa i biała kartka papieru dla każdego dziecka; koszyk; białe koła origami i para nożyczek dla każdego dziecka.

Przebieg zajęć:

1.Wprowadzenie do tematyki zajęć.

Zaproszenie dzieci do krainy Królowej Zimy. Aby się do niej dostać dzieci muszą pokonać przeszkodę- zaczarowaną „Lodową Bramę”.

2.Wysłuchanie przesłania Królowej Zimy.

Zadaniem dzieci jest przedostanie się po mostku- ławeczce do zaczarowanego głazu- magnetofonu i wysłuchanie wiadomości od Królowej Zimy.

"Lubię śnieżek,
lubię śnieg,
Chociaż w oczy
prószy.
Lubię mrozik,
lubię mróz,
Chociaż marzną
uszy.
Lubię wicher,
lubię wiatr,
Chociaż mnie
przewiewa.
Lubię zimę,
Idę w świat
I wesoło
Śpiewam.

Drogie Dzieci! To ja, wasza Królowa Zimy! Już niedługo zawita do was pani Wiosna, a ja odjadę na swoich saniach daleko- daleko za morze.. Są to więc ostatnie chwile na zimowe zabawy, na zimowe szaleństwa! Zapraszam was do mojej zimowej krainy, bawcie się wesoło i nie zapominajcie o ciepłych ubraniach! Przesyłam serdeczne pozdrowienia!"

3.Zabawa kształtująca szybką reakcję na sygnał „Sopelki lodu”.

Dzieci maszerują po sali w rytm muzyki. Gdy następuje przerwa w muzyce muszą zastygnąć
w dowolnej pozie niczym zamarznięty sopel lodu.

4.Zabawa twórcza „Co można zrobić żeby się rozgrzać, gdy jest nam zimno?”.

Nauczyciel zachęca dzieci do podawania pomysłów, w jaki sposób można rozgrzać się w zimie, np. poprzez podskoki, przysiady, itp.

5.Zabawa muzyczno- ruchowa „Pingwiny”. Dzieci poznają pomocnika Królowej Zimy- misia polarnego, który zaprasza je do wspólnej zimowej zabawy.

6.Udanie się do jaskini misia polarnego.

Zadaniem dzieci jest naśladowanie ślizgania na łyżwach i przemieszczanie się po sali- lodowisku do domku misia.

7.Wspólne czytanie opowiadania pt. „Rafałek lepi bałwana”.

Miś polarny prosi o pomoc w przeczytaniu opowiadania. Niektóre słowa zostały zastąpione obrazkami/symbolami, które dzieci odczytują samodzielnie.

"Tamtego zimowego dnia pogoda była naprawdę piękna! W nocy na zewnątrz spadło bardzo dużo śniegu, a teraz świeciło przyjemne słońce i na niebie nie było ani jednej chmurki. Rafałek był bardzo szczęśliwy, bo mama pozwoliła mu ulepić bałwana
w ogródku za domem. Chłopczyk ubrał się szybko i wyszedł do ogrodu. Ale, cóż to? Zapomniał o czapce, szaliku i rękawiczkach! Na dodatek nie zapiął wcale swojej kurtki! Wszystko to zobaczyła mama, która piekła w kuchni pierniczki. Otworzyła okno i zawołała: -Rafałku,..."

Następnie dzieci podają potencjalne zakończenia opowieści. Nauczyciel inicjuje rozmowę kierowaną nt. opowiadania i zasad prawidłowego ubierania się zimą.

8.Zabawy z szarfami.

Każde dziecko otrzymuje szarfę, która będzie służyć jako ciepły zimowy strój. Zadaniem dzieci jest „ubranie się” w szarfę.

9.„Bitwa na śnieżki”.

Dzieci zgniatają białe kartki papieru w kule śniegowe i naśladują zabawę w bitwę na śnieżki. Na zakończenie wrzucają kule do wyznaczonego przez nauczyciela kosza/pojemnika.

10.Przeskakiwanie po śladach na śniegu- szarfach rozłożonych na dywanie.

11.Praca plastyczna „Śnieżynki”.

Wycinanie płatków śniegu z białych kół origami.

12.Podziękowanie dzieciom za wspólną zabawę w krainie Królowej Zimy.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.