X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 12758
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Dziecięca matematyka: Intuicje geometryczne - prostokąt

Monika_Pabiś 29.03.2011 r.
Scenariusz zajęć otwartych

Temat: Intuicje geometryczne - prostokąt

Grupa wiekowa: 4 - latki

Cel główny: Kształtowanie pojęć geometrycznych – prostokąt.

Cele szczegółowe:

-Rozpoznawanie i nazywanie prostokąta jako podstawowej figury geometrycznej;
-Intuicyjne ustalanie, czym jest prostokąt poprzez zabawę, manipulowanie figurami geometrycznymi, rysowanie go, dostrzeganie kształtu prostokąta w różnych przedmiotach, rysunkach;
-Doskonalenie sprawności manualnej oraz inwencji twórczej;
-Ćwiczenie schematu i świadomości własnego ciała;
-Kształtowanie poczucia rytmu.

Dziecko:

-rozpoznaje i nazywa prostokąt, określa jego cechy,
-poprawnie rysuje prostokąt,
-rozpoznaje kształt prostokąta w zabawkach, otoczeniu, przyrodzie,
-układa prostokąt z szarfy, liny oraz włóczki,
-tworzy obrazek oparty na figurze geometrycznej,
-orientuje się w schemacie własnego ciała.

Formy pracy: zbiorowa, indywidualna.

Pomoce dydaktyczne:
Szarfy w 3-4 kolorach, lina gimnastyczna; magnetofon; podkłady muzyczne do zabaw ruchowych; przykładowe przedmioty w kształcie prostokąta; białe kartki papieru dla każdego dziecka; arkusze papieru pakowego; taśma; drewniane płytki- płaskie figury geometryczne; włóczka; kredki.

Przebieg zajęć:

1.Zabawa na powitanie: „Ludzie do ludzi” wg M. Bogdanowicz.

Dzieci witają się częściami ciała wskazywanymi przez nauczyciela. Na hasło „ludzie do ludzi” przytulają się do siebie.

2.Ustalenie, jak wygląda prostokąt: oglądanie prostokątnych kartek papieru, drewnianych płytek, koncentrowanie się na kształcie i opisie prostokąta.

Dzieci siadają w rozsypce na dywanie. Nauczyciel organizuje następującą serię zadań:
•Popatrzcie na kartki, które leżą przed wami. Przyjrzyjcie się uważnie, palcami odrysujcie ich kształt.

•Proszę teraz zajrzeć do pudełka i znaleźć podobne drewniane płytki. Mogą być małe
i duże.. Pokażcie mi je..

•Teraz zamknijcie oczy i palcami obejrzyjcie te prostokątne płytki.. Sprawdźcie boki, wierzchołki.. Otwórzcie oczy.. Opowiedzcie proszę, jak wygląda prostokąt?

Dzieci wspólnie z nauczycielem opisują cechy prostokątów.

3.Rysowanie prostokątów w rytm muzyki.

•Teraz wasze palce zamieniają się w pędzle.. Narysujcie palcem w powietrzu kształt prostokąta. Starajcie się robić to w rytm muzyki..
Dzieci rytmicznie kreślą w powietrzu prostokąty.

•Podejdźcie do stolików.. Przed wami są arkusze papieru, na stolikach leżą także kredki. Proszę abyście w rytm muzyki rysowali prostokąty. Rysujcie takie, jakie lubicie najbardziej: małe, duże, szerokie, wąskie.. (nauczyciel pokazuje jak wykonać zadanie)

•(Zmiana przy stolikach) Teraz bierzemy kredki w obie ręce i znów rysujemy prostokąty w rytm muzyki.. Obie rączki rysują jednocześnie (n. pokazuje)

•(Zmiana przy stolikach) Popatrz na prostokąty narysowane na arkuszach.. Znajdź prostokąt, który podoba Ci się najbardziej i obrysuj go palcem..

•(Zmiana przy stolikach) Znów poszukaj prostokąta, który Ci się najbardziej podoba.. Pokoloruj go w rytm muzyki..

4.Konstruowanie prostokątów z włóczki, szarf oraz liny gimnastycznej.

Dzieci w grupach lub samodzielnie konstruują prostokąty z wybranych przez nauczyciela pomocy.

5.Zabawa ruchowa „Samba Pauza”

Gdy gra muzyka „tańczą” części ciała wskazywane przez nauczyciela. Na pauzę w muzyce dzieci mają za zadanie zastygnąć w bezruchu.

6.Co jest prostokątne?

•Jeszcze raz narysujmy w paluszkiem w powietrzu prostokąt.. Co ma taki kształt? Może serwetka, może stół, może obrazek..?

Wspólne szukanie kształtu prostokąta w zabawkach, otoczeniu, przyrodzie, itp.

7.Rysowanie obrazków opartego na prostokącie.

•Proszę teraz usiąść i narysować to, co jest prostokątne. Prostokąty już macie, resztę dorysujcie.. Ma być tyle prostokątnych rzeczy, ile jest prostokątów na kartce..

Prezentacja wszystkich prac dzieci.

Zakończenie zajęć.


[opracowanie na podst. E. Gruszczyk- Kolczyńska, E. Zielińska: „Wspomaganie rozwoju umysłowego czterolatków i pięciolatków”]

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.