X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 12705
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Miłość nie jedno ma imię

GRUPA: Dzieci 5,6 - letnie
CEL OBSERWACJI: Zaprezentowanie umiejętności dzieci związanych z ich koordynacją i sprawnością manualną
TEMATYKA OBSERWACJI: Zajęcia dowolne i kierowane rozwijające koordynację i sprawność manualną dzieci
PODSTAWA PROGRAMOWA: Kształtowanie gotowości do nauki pisania i czytania
UMIEJĘTNOŚĆ KLUCZOWA- FINALNA:
Obszar 1: Nabywanie sprawności manualnej i koordynacji wzrokowo-ruchowej
Etap 2: -umie wykonać czynności manipulacyjne: - lepi z różnego materiału kulki i proste formy przestrzenne, - wydziera dowolne kształty z papieru; -posługuje się sprawnie nożyczkami, wycinając dowolne kształty,
- uczestniczy w zabawach polegających na powtarzaniu określonych gestów,
TEMAT: Miłość nie jedno ma imię
CELE OGÓLNE:
• Kształtowanie sprawności manualnej i koordynacji wzrokowo-ruchowej
• Kształtowanie umiejętności mówienia i okazywania własnych uczuć
CELE OPERACYJNE:
Dziecko:
- lepi z plasteliny formy przestrzenne,
- wycina z papieru określone kształty,
- w zabawach ruchowych powtarza gesty, w określonej sekwencji,
- rozpozonaje i nazywa emocje,
- mówi na forum o swoich uczuciach.
METODY I TECHNIKI:
- Zadań stawianych do wykonania.
- Rozmowy kierowane z dziećmi.
- Kierowanie własną działalnością dziecka
- Pokaz, przykład.
- Burza mózgów
FORMY:
- zbiorowa,
- indywidualna.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: obraz przedstawiający zakochanych, czerwone kartki, plastelina, bibuła, klej, książka G. Kasdepke „Kocha, lubi, szanuje, czyli jeszcze o uczuciach”, płyta CD, włóczka,

PRZEBIEG
1.Powitanie dzieci.
2. Wyliczanka. Dzieci witają się ze sobą za pomocą wyliczanki „ Witam łapki, witam prawą, witam lewą, brawo, brawo!”
2. „Zdarzenie tygodnia”.
Dzieci wylepiają z plasteliny smutne lub uśmiechnięte buzie i dzielą się na forum grupy tym, co ostatnio przytrafiło się im miłego lub tym, jaka przykrość ich spotkała.
3.Zabawa ruchowa. Gdy gra muzyka dzieci wesoło maszerują po sali, witają się z mijanymi osobami uśmiechem i uściśnięciem dłoni. Gdy muzyka cichnie zastygają w smutnej pozie.
4. Zagadka. Jakie uczucie pokazuje ten obrazek? (Miłość)
5.Słuchanie opowiastki G. Kasdepke „Miłość”
6.Omówienie treści opowiadania. Swobodne wypowiedzi na temat roli miłości w życiu człowieka.
7.Burza mózgów - Różne sposoby okazywania sympatii, miłości i przywiązania.
- mówienie o uczuciach
- obdarowywanie upominkami
- życzenia słowne
- życzenia pisemne
- świadczenie pomocy
- szacunek
8.Uświadomienie celu zajęć.
Należy innym okazywać nasze uczucia zwłaszcza miłości , przywiązania, szacunku, przyjaźni. Na dzisiejszych zajęciach spróbujemy wykonać rzecz, która pozwoli nam to uczynić – kartkę walentynkową
9. Prezentacja wykonania kart walentynkowych z wykorzystaniem motywu serca.
- prezentacja kartki w kształcie serca uprzednio wykonanej przez nauczyciela
- zwrócenie uwagi na symbolikę serca
10. Ćwiczenie grafomotoryczne. Dzieci na kartkach formatu połowy A4 mają narysowane serca i wodzą palcem po tych sercach.
11. Omówienie sposobu wykonania prac.
- wskazanie niezbędnych pomocy
- omówienie kolejnych etapów pracy
12. Wykonanie kart walentynkowych. Dzieci wycinają z czerwonego kartonu narysowane serce, i przyozdabiają je według własnego pomysłu różnymi materiałami: bibułą, plasteliną, drobnymi błyszczącymi elementami.
13. Zabawa paluszkowa „Ręce”
Dzieci siedzą przed nauczycielką. Prowadząca czyta tekst i pokazuje co należy robić, a uczestnicy zabawy starają się robić to samo.
„Ręce”
Mam pięć paluszków u ręki lewej
i pięć paluszków u prawej.
Pięć to niedużo, ale wystarczy
do każdej pracy i do zabawy.
Kciuk, wskazujący, potem środkowy,
po nim serdeczny, na końcu mały.
Pierwszy i drugi, trzeci i czwarty,
Na końcu piąty - trochę nieśmiały.
(Dzieci poruszają kolejno palcami lewej ręki ,prawej ręki, kręcą dłońmi w nadgarstkach, jednocześnie poruszają palcami obu rąk. Ruszają kolejnymi palcami -przy otwartej lub zamkniętej dłoni -wysuwają przy tym odpowiedni palec).
14. Bransoletka. Dzieci siedzą w kole. Nauczycielka trzyma kłębek włóczki, i podaje następnemu dziecku. Każdy, kto otrzyma włóczkę nawija ją sobie na nadgarstek, mówi, co czuł na zajęciach, czy dobrze się bawił i przekazuje kłębek sąsiadowi. I tak dookoła. Na koniec wszyscy są powiązani jedną nitką, i dopiero wtedy prowadząca rozcina wszystkie nitki łączące grupę. Każdy zawiązuje sobie na nadgarstku bransoletkę, i z ta pamiątką kończymy zajęcia.
15. Podziękowanie za zajęcia.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.