X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 12508
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Bajka ekologiczna - zapoznanie dzieci z ochroną środowiska

SCENARIUSZ ZAJĘCIA PROWADZONEGO PRZEZ NAUCZYCIELA STAŻYSTĘ.

Data:
GRUPA: 3 – latki
Czas: 15 min.

Prowadząca: stażystka mgr Małgorzata Karbarz
Opiekun stażu: mgr Małgorzata Toporek.

Podstawa Programowa:
Obszar I poz.1-dz. obdarza uwagą dzieci i dorosłych.
Obszar III poz. 1 -dz. zwraca się bezpośrednio do rozmówcy stara się mówić poprawnie.
Obszar IV poz.2, 3 dz.grupuje obiekty w sensowny sposób (klasyfikuje) i formułuje uogólnienia typu: to do tego pasuje, te obiekty są podobne, a te są inne; stara się łączyć przyczynę ze skutkiem i próbuje przewidywać, co się może zdarzyć,
Obszar V poz.4-dz.uczestniczy w zajęciach ruchowych, w zabawach i grach w ogrodzie przedszkolnym, w parku, na boisku, w sali.
Obszar VIII poz.1-dz. śpiewa piosenki z dziecięcego repertuaru oraz łatwe piosenki ludowe; chętnie uczestniczy w zbiorowym śpiewie, w tańcach i muzykowaniu,
Obszar XII poz.3- dz. potrafi wymienić zmiany zachodzące w życiu roślin i zwierząt w kolejnych porach roku; wie w jaki sposób człowiek może je chronić i pomóc im.

TEMAT: Bajka ekologiczna- zapoznanie dzieci z ochroną środowiska.

Cele ogólne:

Zapoznanie z ekologicznym sposobem wyrzucania śmieci;
Kształtowanie wrażliwości dziecka na otaczające je środowisko;
Kształtowanie umiejętności współdziałania w grupie;

Cele operacyjne:
Dziecko:
śpiewa piosenkę,
uważnie słucha bajki,
wypowiada się na określony temat,
poprawnie segreguje odpady,
bierze czynny udział w zajęciach,
wie,że dbanie o środowisko jest ważne dla nas i naszej planety,

METODY PRACY:

- czynna: zadania stawiane do wykonania
- słowna: objaśnienia, instrukcje
- oglądowa: obserwacja, pokaz

FORMY PRACY:

- z całą grupą
- indywidualna
-zespołowa

Pomoce: treść bajki, ilustracje, sylwety księżniczki,zwierząt, pojemniki na odpady zrobione z kartonów, różnego rodzaju odpady, piłka zrobiona z gazet, butelki plastikowe, nagranie z płyty CD.

Przebieg zajęcia:

1.Zabawa integracyjna przy piosence „Wesoło nam”- wspólny śpiew z nauczycielką.

„...podaj rękę prawą podaj rękę lewą
zacznijmy zajęcia wesołą zabawą...”

2. Słuchanie bajki ekologicznej o księżniczce .W trakcie opowiadania bajki nauczycielka dokonuje zmian na ilustracji (posługiwanie się sylwetami Księżniczki, zwierząt oraz ilustracjami kwiatów, różnych odpadów).
3.Omówienie przeznaczenia pojemników na odpady wg kolorów – naklejenie odpowiednich elementów.
4.Analiza zawartośći kosza na śmieci z naszej sali ( wysypanie śmieci na dużą folię )- segregacja do odpowiednich pojemników przez dzieci.
5.Zabawa ruchowa „Segregujemy śmieci”- dzieci losują kartkę w kolorze zielonym, żółtym , niebieskim lub białym.Biegają w rytm muzyki gdy muzyka przestanie grać i hasło segregujemy śmieci zatrzymują się przy odpowiednim pojemniku.
6.Zabawa sprawnościowa „Kręgle”:
Na podłodze nauczycielka stawia butelki plastikowe. Naprzeciwko nich w odpowiedniej odległości stoją dzieci, które trzymają małą piłeczkę zrobioną z gazet (aby wyglądała jak śmieć). Wygrywa dziecko, które zbije najwięcej butelek-kręgli.
7.Podziękowanie dzieciom za zajęcia rozdanie dzieciom kolorowanek z wizerunkiem ZIEMI.
8.Ewaluacja dzieci ,którym podobały się zajęcia stają przy kwiatku uśmiechniętym a tym którym się nie podobały przy smutnym.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.