X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 12474
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Wolę wodę. Scenariusz zajęcia - techniki freineta

SCENARIUSZ ZAJĘCIA

DATA: 26.11.2010
GRUPA: IV„Jaś i Małgosia” 4-5 latki
TEMAT KOMPLEKSOWY: „Jestem przyjacielem natury”
TEMAT DNIA:„Wolę wodę”.
TEMAT HOSPITACJI: Wykorzystanie pedagogiki C.Freineta w twórczości wokalnej dzieci.

OBSZAR DZIAŁALNOŚCI EDUKACYJNEJ:
1. Kształtowanie umiejętności społecznych dzieci: porozumiewanie się z dorosłymi i dziećmi, zgodne funkcjonowanie w zabawie i w sytuacjach zadaniowych.
Pkt.1) obdarza uwagą dzieci i dorosłych, aby rozumieć to, co mówią i czego oczekują; grzecznie zwraca się do innych w domu, w przedszkolu, na ulicy;
Pkt.2) przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej (stara się współdziałać w zabawach i w sytuacjach zadaniowych)
3. Wspomaganie rozwoju mowy dzieci.
Pkt.3) uważnie słucha, pyta o niezrozumiałe fakty i formułuje dłuższe wypowiedzi o ważnych sprawach;
8. Wychowanie przez sztukę - muzyka i śpiew, pląsy i taniec.
Pkt.2) dostrzega zmiany dynamiki, tempa i wysokości dźwięku utworu muzycznego, wyraża je, pląsając lub tańcząc;
9. Wychowanie przez sztukę - różne formy plastyczne.
Pkt.2) umie wypowiadać się w różnych technikach plastycznych i przy użyciu elementarnych środków wyrazu (takich jak kształt i barwa) w postaci prostych kompozycji i form konstrukcyjnych;

CELE OPERACYJNE, dziecko:
- potrafi wykonać zadanie wspólnie z kolegami
- uczestniczy w planowaniu działań i zgodnie z planem je wykonuje
- wypowiada się na określony temat, zadaje pytania
- naśladuje poprawnie odgłosy
- powtarza krótkie teksty zachowując podany rytm, tempo oraz właściwą intonację
- podejmuje improwizacje głosem - śpiewa, wymyślając melodię
- rozwija możliwości wokalne poprzez śpiew indywidualny
- zdobywa nowe doświadczenia plastyczne na dużych formatach
- uczestniczy w zespołowej pracy plastycznej i zabawach ruchowych

METODY: praktyczna, ekspresyjna, problemowa-aktywizująca, działaniowa
FORMY: zbiorowa, grupowa, zróżnicowana
TECHNIKI FREINETOWSKIE: swobodna ekspresja twórcza.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: sylwety statków, nagranie piosenki „Wolę wodę” oraz szanty „Pieśń żeglarzy”, znaczki dla podziału na grupy, koperty z zadaniami, tekst wierszyków o wodzie i wiersza „Okręt”, duży karton (200x150cm), krepa, kolorowy papier, kredki, mazaki, skrzynia ze skarbem: zdrową wodą, odznaki „Przyjaciela wody”

PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1.Powitanie. Wprowadzenie w nastrój- wysłuchanie piosenki „Wolę wodę”, śpiewanie refrenu.
2. Krótkie wypowiedzi dzieci – Do czego potrzebna jest woda?
3.„Skarb w głębinach”- dokańczanie przez dzieci opowiadania o zaginionym skarbie.
4.„Jak dotrzeć do skarbu?”- sformowanie załóg, losowanie koloru statków, wyjaśnienie zadań.
5.Pokonywanie kolejnych etapów wyprawy poprzez realizację zadań przez załogi - praca w grupach

Zadanie 1.
Zabawa oddechowa i artykulacyjna:„Budzimy wiatr i szumią fale”. Wdech i wydech, naśladowanie szumu fal.
Zadanie 2.
Śpiewanie na wybraną melodię tekstów wierszyków o wodzie. Odtańczenie tańca do rytmu i tempa piosenek
Zadanie 3.
Wysłuchanie wiersza „Okręt” jako zagadki (Co będzie nam potrzebne aby odnaleźć skarb). Konstruowanie statku, na którym grupa popłynie po skarb. Wykorzystanie dowolnego dostępnego materiału (karton wym. 150x200cm, krepa, kolorowy papier, kredki, mazaki)
„Pieśń żeglarzy”- odpływamy przy dźwiękach szant (zabawa dramowa).

6.Odkrycie skarbu- butelek zdrowej wody. Brawa dla drużyn.
7.Podsumowanie zajęć. Rozmowa na temat wykorzystania zdobytego „skarbu”
8.Ewaluacja.
-Czy jesteś zadowolony z zajęć?
- Jak oceniasz swoją pracę?
9.Rozdanie dzieciom odznak „Przyjaciela wody”

Opracowała: Małgorzata Lekan


ZAŁĄCZNIK:
„Opowiadanie o zaginionym skarbie.”

Tej zimy nasze miasto odwiedzić mieli ważni goście z całego świata. Mieszkańcy chcieli powitać ich jak najpiękniej. Długo zastanawiali się, jak powitać dostojnych gości i czym sprawić im przyjemność. Pomysłów było wiele. W przygotowaniach brały też udział dzieci. Byli to Ania, Ola, Antek i Krzyś. To oni wpadli na najwspanialszy pomysł. Byli bardzo z siebie dumni i nie mogli się doczekać wizyty gości. Postanowiono, że mieszkańcy podarują gościom skarb-niespodziankę, który wezmą ze sobą do swoich krajów, by rozsławić najzdrowszy napój w świecie.
O skarbie dowiedzieli się piraci z dalekich mórz. Słowo„skarb” zawsze działało na nich jak magnes. Nie wiedzieli wprawdzie, co to za skarb, ale dla pirata to obojętne. Po prostu chcieli go mieć.

Wiersz “Okręt”

Morze wielkie i spienione
Huczy groźnie rozzłoszczone
Kto wie? Może bajkę prawi?
O okrętach które płyną
I nie trwoży ich szum fal..
I w nieznanych światach płyną
Płynie okręt, płynie w dal
Hen do obcych krain płynie
Po spienionej tej głębinie

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.