X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 1242
Przesłano:
Dział: Przedszkole

"Co zanieczyszcza powietrze?" - zabawy badawcze

Cele ogólne:

Poznanie niektórych przyczyn zapylenia powietrza np. unoszący się w powietrzu pył ziemi, pyłki roślin, pyły z fabryk i różnych pojazdów.
Zapoznanie ze skutkami przebywania w zapylonym, zanieczyszczonym powietrzu.

Cele operacyjne:

Dziecko:
•zna źródła zanieczyszczenia powietrza,
•wie, dlaczego należy oddychać przez nos,
•przeprowadza proste doświadczenia, wyciąga wnioski,
•dostrzega przyczyny zanieczyszczeń,
•potrafi rozpoznać i posegregować obrazki według tematu,
•wie, co to jest Smog,
•umie posługiwać się mikroskopem,
•czyta wyrazy,
•potrafi współdziałać w zespole,
•potrafi pokazać ruchem ciała swoje odczucia na dany temat,
•potrafi określić szkodliwy wpływ kurzu i smogu na zdrowie człowieka (alergia, kaszel, łzawienie oczu).

Środki dydaktyczne: lejki, butelki, pojemniki ze żwirem, mąką i drobnym piaskiem, lusterka, mikroskopy, paski przeźroczystej taśmy samoprzylepnej, kartki, kredki, napisy (Smok, Smog), ilustracja zadymionego miasta, ilustracje: kominów fabrycznych, kominów gospodarstw domowych, samochodów, motorów, ognisk, kaseta.

Zastosowanie metody:
•Czynne (samodzielnych doświadczeń, zadań stawianych dzieciom do wykonania),
•Słowne(pokaz, przykład)


Przebieg:

1.Zabawa integracyjna „Witam tych, którzy lubią np. jeździć rowerem itp.”.

2.Zabawa z wykorzystaniem lusterek:
Każde dziecko bierze do ręki lusterko i przygląda się swojemu nosowi.
Nauczycielka – Przyjrzyjcie się swoim nosom, obejrzyjcie delikatnie włoski wewnątrz nosa.
- Jak oddychają ludzie, rośliny i zwierzęta?
- Dlaczego należy oddychać przez nos?
Następnie nauczycielka w oparciu o ilustrację wyjaśnia jak zbudowany jest układ oddechowy.

3.Zabawa ruchowa „Balonik”
Na początku zabawy Nauczycielka przypomina dzieciom o prawidłowym oddychaniu: wdychanie nosem, wydychanie ustami.
Dzieci stają w ciasnym kole nabierają powietrze i wydmuchują je powiększając koło. Gdy balon „urośnie”, zbliżają się do środka koła i wypuszczają powietrze ustami z głośnym sykiem.

4.Słuchanie opowiadania pt. „O kominie, który przestał dymić”.

5.Analiza treści opowiadania, formułowanie odpowiedzi na pytania:
•Czy taki komin może szkodzić?
•Co jeszcze zanieczyszcza powietrze?
•Jakie są skutki takich zanieczyszczeń dla środowiska?
•W jaki sposób możemy się przed nimi chronić?

6.Segregowanie do dwóch obręczy (czarnej i zielonej) rozłożonych w różnych miejscach sali obrazków przedstawiających środki lokomocji, zakłady zanieczyszczające powietrze, oraz przedmioty i pojazdy niezanieczyszczające je.

7.Zabawa ruchowa przy muzyce – pokazanie ruchem ciała zachowań człowieka, roślin lub zwierzą w środowisku z czystym powietrzem i w środowisku zatrutym.

8.Nauczycielka proponuje dzieciom zabawy w zespołach:
a)dzieci obserwują co dzieje się w butelce po wsypaniu do niej mąki, piasku lub żwiru.
Nauczycielka – Czy chciałybyście oddychać powietrzem, które jest w butelce z mąką lub piaskiem?
- Dlaczego nie?
Nauczycielka wyjaśnia, że przyczyną różnych chorób i kłopotów w oddychaniu są różne pyły unoszące się w powietrzu.
b)dzieci obserwują pod mikroskopem paski taśmy samoprzylepnej, które przykleiły poprzedniego dnia do okna.
Nauczycielka – Jak myślicie skąd bierze się pył w naszej sali? (z ubrań, dywanów, firan, wpada przez okno, drzwi, produkują go niektóre rośliny (alergeny).

9.Zabawa przy muzyce pt. „Kamień, woda, powietrze” – naśladowanie ruchem treści opowiadania o tym jak kamień zmienił się w wodę, a woda w powietrze.

10.Rysowanie na kartkach kredkami smoka.
Podczas pracy dzieci Nauczycielka przypomina na tablicy napisy:
Smok i Smog

11.Dzieci przypinają swoje rysunki na tablicy pod odpowiednim napisem.

12. Giełda pomysłów (w oparciu o ilustrację zadymionego miasta) – Jak powstaje Smog i jak mu przeciwdziałać.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.