X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 12369
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Wiosna w ogrodzie - scenariusz zajęć

Grupa wiekowa: 3 – latki
Temat kompleksowy: WIOSNA W OGRODZIE
Temat zajęć: Wiosenne zmiany w ogrodzie – wysiewanie kwiatów i warzyw.

Cel ogólny:
- obserwowanie zjawisk zachodzących w przyrodzie wiosną
- eksperymentowanie: wysiewanie nasiona do skrzynek, pielęgnowanie roślin w sali – systematyczne podlewanie, przerywanie, obserwowanie wzrostu, poznawanie w drodze doświadczeń czynników niezbędnych do wzrostu roślin

Cele szczegółowe – dziecko:
- „Otwieranie oczu i uszu no wszystko, co dzieje się w przyrodzie wiosną” – obserwowanie przyrody w ogrodzie przedszkolnym i najbliższym otoczeniu
- pozna i będzie nazywał podstawowe części rośliny: kwiat – płatki, łodyga, liście
- dowie się co jest potrzebne roślinom do wzrostu
- wykona niektóre prace związane z sianiem roślin z wykorzystaniem prostych narzędzi

Metoda: czynna, oglądowa, słowna

Forma: zbiorowa, indywidualna

Pomoce:
- doniczki
- ziemia
- nasiona warzyw i kwiatów
- konewka

Przebieg zajęć:

1. Spacer w bliskim otoczeniu przyrodniczym.

2. Wypowiadanie się na temat:
- Jak należy przygotować ziemię aby można posadzić roślinki?
- Co jest potrzebne roślinom do tego, aby mogły rosnąć?
- Jak należy opiekować się zasianymi nasionkami?

3. Oglądanie nasion kwiatów i warzyw przyniesionych przez nauczyciela. Porównywanie kształtów, wielkości i ciężaru.

4. Praca przy stoliczkach. Doniczki wypełniamy ziemią, robimy dziurki i rowki i wysiewamy nasiona (przygotowanie odpowiednich plakietek przez nauczyciela do oznaczenia, co i w którym miejscu zostało posiane). Podlewanie wysianych roślin.

5. Obserwowanie wzrostu nasion wysianych w doniczkach przez następne dni – porównywanie tempa wzrostu.

6. Zabawa ruchowa „Wiatr, deszcz i słońce”. Dzieci biegają – na sygnał „wiatr”, zatrzymują się, unoszą w górę ramiona i kołyszą nimi (sz-sz-sz-sz-sz-sz). Na sygnał „deszcz” – robią przysiad podparty i nisko pochylają głowę (chowają się przed deszczem). Na sygnał „słońce” – wyciągają się mocno w górę, wznosząc ramiona i wspinając się na palce.

7. Zabawy w ogródku przedszkolnym – bezpieczne korzystanie ze sprzętów na placu.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.