Zmień rozmiar tekstu: A A A
Cezar Hałoń
Szczecin

Scenariusz lekcji języka niemieckiego z użyciem komputera i internetu: "Unser Nachbar - Deutschland"


CELE :
-Wprowadzenie wiadomości krajoznawczych z wykorzystaniem komputera i internetu
-Uczeń zna podstawowe informacje dotyczące Niemiec

POMOCE DYDAKTYCZNE: komputer, kserokopie materiałów z Internetu, tablica

FORMA PRACY: z całą klasą, grupowa, indywidualna


PRZEBIEG LEKCJI:

1.Nauczyciel podaje cel i temat lekcji.

2.Uczniowie na zasadzie skojarzeń podają słowa, wyrażenia, nazwy własne kojarzące im się ze słowem „ Deutschland”.

3.Nauczyciel zadaje pytania pomocnicze:
„ Womit assoziiert ihr das Wort Deutschland ?“
„ Woran denkt ihr, wenn ihr das Wort Deutschland hört?“

4.Wszystkie skojarzenia nauczyciel wypisuje na tablicy w formie asocjogramu.

5.Nauczyciel zadaje uczniom szereg pytań, które wypisuje na tablicy:
„Wie groß ist Deutschland? Ist es gröβer oder kleiner als Polen“?
„Wie viele Bewohner gibt es in Deutschland – mehr oder weniger als in Polen?``
„In Polen gibt es 16 Wojewodschaften und in Deutschland gibt es Bundesländer - wie viele Bundesländer gibt es in Deutschland?“
„Jedes Bundesland hat eine Hauptstadt, wie heißt sie?“
„Wie heißen die Nachbarn Deutschlands?“
„ In Polen gibt es złoty und in Deutschland gibt es....... ?“
„ Polnische Fahne ist weiβ-rot und die deutsche ist........?“

6.Nauczyciel poleca uczniom, by otworzyli właściwą stronę internetową, np. http://www.deutschland.de lub www.niemiecki-online.prv.pl/nauczyciel oraz zanotowali odpowiedzi na postawione pytania. Niemieckie landy, ich stolice oraz sąsiadów uczniowie powinni nanieść na otrzymane wcześniej od nauczyciela mapki.

7.Nauczyciel za pomocą pytań sprawdza stopień opanowania materiału:
„ Wie heiβt die Hauptstadt von Deutschland“?
„ Wie groβ ist Deutschland“?
„ Welche Farben hat die deutsche Fahne“?
„ Wie heiβen die Nachbarländer von Deutschland“?
„ Womit zahlt man in Deutschland“?
„ Wie viele Millionen Bewohner gibt es in Deutschland“?
„ Wie viele Bundesländer gibt es in Deutschland“?

8.Uczniowie odpowiadają cały zdaniem na postawione pytania na podstawie zanotowanych w zeszytach odpowiedzi.

Strona główna | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2008 Bartosz Musznicki, Elżbieta Musznicka.
| XHTML | CSS | Wszystkie prawa zastrzeżone.