X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 12278
Przesłano:

Szukam przyjaciela - scenariusz zajęć z elementami biblioterapii

Scenariusz zajęć z elementami biblioterapii przeznaczony
dla uczniów klas I-III
na podstawie baśni „Biała dama” Małgorzaty Strzałkowskiej

Temat: „Szukam przyjaciela”
Czas pracy: 45-60 min.
Cele ogólne:
-tworzenie pozytywnych kontaktów społecznych w grupie rowieśniczej
-wzmocnienie poczucia własnej wartości
-kształtowanie uczucia przyjaźni
- rozwijanie umiejętności plastycznych

Cele szczegółowe:
-uczniowie uświadomią sobie istotę przyjaźni
- potrafią wymienić cechy dobrego przyjaciela

Metody:
burza mózgów, pogadanka, opowiadanie twórcze

Formy pracy: indywidualna i grupowa

Pomoce dydaktyczne:
tekst baśni „Biała dama” M. Strzałkowskiej (z książki pt. „Plaster czarownicy i inne baśnie”)
duży arkusz papieru
flamastry, pastele, kolorowy karton
resztki białej koronki, biała bibuła
napisy na kartkach „Dobrze jest mieć przyjaciela”, „Na dobre i na złe przyjaciel przyda się”, „Przyjaciele maja ze sobą tyle wspólnego”
karteczki z przysłowiami o przyjaźni


Przebieg zajęć:
1. Podanie zasad panujących na zajęciach.

2. Zabawa integrująca- „Ślepiec”.

3. Wspólne omówienie zabawy integrującej- dlaczego zaufałeś/aś koledze/koleżance? Odpowiada każdy.

4. Rozpoczęcie czytania baśni- po fragmencie opisującym wygląd królowej dzieci wykonują jej portret (w 2-3 osobowych zespołach).

5. Kontynuacja czytania do słów -Może to on?
Pytanie do dzieci - Kogo mogła poszukiwać królowa?

6. Kontynuacja czytania do słów – „Czy to tak trudno spotkać kogoś, kto by nadawał się na przyjaciela ?”
Pytanie do dzieci- Co byście odpowiedzieli królowej? Kto Waszym zdaniem nadaje się na przyjaciela?

7. Wypisanie na dużym arkuszu cech prawdziwego przyjaciela.

8. Po przeczytaniu słów „Dobrze jest mieć przyjaciela” kładziemy przygotowany napis przed uczniami.

9. Po przeczytaniu słów „... na dobre i na złe przyjaciel przyda się” – kładziemy przygotowany napis przed uczniami.

10. Kontynuacja czytania do słów- Lepiej odejdź jeśli łaska bo ja nie dam się pogłaskać!
Pytanie do dzieci – Co mogło się wydarzyć dalej? Czy zajączek mógłby zaprzyjaźnić się z królową?

11. Kontynuacja czytania, po słowach- I wtedy stało się coś zupełnie nieoczekiwanego!
Pytanie do dzieci- Co mogło się wydarzyć, gdy królowa spojrzała na bałwana?

12. Kontynuacja czytania. Wyłożenie napisu „Przyjaciele maja ze sobą tyle wspólnego”
Pytanie do dzieci – Co Waszym zdaniem znaczą te słowa?

Podsumowanie
Losowanie przysłów o przyjaźni przez każde dziecko.
Uczniowie zabierają ze sobą wylosowane przysłowia.

Ewa Krzemińska

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.