X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 12246
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Morska podróż do Gazetolandii - scenariusz uroczystości z okazji Dnia Matki

„Morska podróż do Gazetolandii”-
scenariusz uroczystości z okazji Dnia Matki w przedszkolu.

Prowadząca: mgr Agata Korfanty
Miejsce: sala przedszkolna
Przybory: emblematy rozgwiazd, rysunek kraba, stosy gazet, pojemniki, prezenty na Dzień Matki, słodycze, płyty z nagraniami do zajęć, list w butelce i inne.

Cel: dziecko:

•Wyraża swoją miłość do mamy poprzez krótki występ artystyczny przygotowany specjalnie na tę okazję;
•Pamięta o uczczeniu Dnia Matki;
•Nawiązuje pozytywne relacje z rówieśnikami i osobami dorosłymi;
•Współdziała w grupie dzieci i dorosłych;
•Odczuwa radość wspólnej zabawy;
•Doskonali zwinność i zręczność;
•Rozwija sprawność fizyczną;
•Odczuwa stan relaksu i odprężenia.
•Rodzic ma okazję obserwacji swojego dziecka na tle całej grupy przedszkolnej.

Przebieg zajęć:
1.Powitanie gości.
2.Złożenie życzeń z okazji Dnia Matki.
3.Prezentacja piosenki „Cukier, ciasto, czekolada”.
4.Zaproszenie do wspólnej zabawy.

I. ZAOKRĘTOWANIE

5. Zaproszenie do wyprawy na wyspę Gazetolandię, podpisywanie emblematów rozgwiazdy własnym imieniem, naklejanie na ubranie. W tle muzyka „Morskie opowieści”- płyta -nr1 (opracowana przez katowickie przedszkole).
6. Pasowanie uczestników rejsu na piratów. Kapitan odczytuje tekst, wszyscy powtarzają: „Niech każdy się dowie, (niech każdy się dowie),
że my dorośli, (że my dorośli),
to oficerowie, (to oficerowie)
Niech każdy się dowie, (niech każdy się dowie),
Że wy dzieciaki, (że wy dzieciaki)
To majtkowie (to majtkowie).”
7. Sprawdzenie pogody na morzu- zabawa z gazetami. Uczestnicy trzymając kartkę gazety naśladują padanie deszczu, wiatr, burzę: stukanie palcami, szeleszczenie gniecenie, darcie. Muzyka „Odgłosy morskiej burzy”- płyta – nr2.
8. Rozdanie piratom czapek przeciwsłonecznych. Każdy uczestnik otrzymuje podwójną część gazety i wykonuje wg instrukcji nauczyciela czapkę pirata.
9. Wyruszenie w rejs- wiosłowanie do muzyki „Żagle staw”- płyta- nr 5.

II. POBYT NA WYSPIE TIKI-TAKI

10. Awaria statku. Kapitan statku ogłasza konieczność zejścia na ląd pobliskiej wyspy TIKI- TAKI- w tle muzyka relaksacyjna „Dżungla”- płyta- nr 4.
11. Wachlarze. Rozdanie przez oficerów potrzebnych gazet, składanie z nich wachlarza. Swobodne wachlowanie i spacerowanie po wyspie przy muzyce- płyta nr- 4.
12. Lunety. Rozdanie piratom kolejnej kartki z gazety, wykonanie potrzebnych na wyspie lunet do obserwacji otaczającej przyrody. Obserwacja wyspy przy muzyce „Różowa pantera”- płyta- nr 7.
13. Atak moskitów. W rytm muzyki –płyta- nr 6- „Atak moskitów” majtkowie gonią oficerów i uderzają rulonami, aby odgonić moskity, potem zamiana ról.
14. Odpoczynek pod palmami. Uczestnicy rozdzierają rulony do połowy wykonują palmy według instrukcji nauczyciela- kapitana. Relaks pod palmami przy muzyce „Dżungla”- płyta- nr 4.
15. Zabawa integracyjna „Puszcza”. Wszyscy stoją w kręgu. Kapitan podaje dzieciom szybko hasła, na które muszą odpowiednio zareagować, wraz z osobami stojącymi z prawej i lewej strony.
• Palma- uniesione do góry ręce, sąsiedzi ręce w górze odchylone na bok;
• Małpa- ręce na biodrach, lekko ugięte nogi, sąsiedzi biorą go pod ręce;
• Wielbłąd- pochylenie, sąsiedzi robią garby ze swoich dłoni;
• Słoń- trąba zrobiona z ręki, sąsiedzi uszy słonia.
16. Kokosy. Zbiórka kokosów na zapasy- zgniatanie poprzednich wytworów z gazet w „kulki”. Praca w dwóch zespołach.
17. Bitwa. Tubylcy zamieszkali wyspę zauważyli piratów, rozpoczęli wojnę na „kokosy”. Uczestnicy podzieleni na dwie grupy rzucają w siebie kulkami z gazet. W tle muzyka „Bambula- wojna na kokosy”- płyta- nr 9.
18. Pogodzenie się. Wspólne sprzątanie wyspy.
19. Taniec zgody „Klaskany”- płyta- nr 10. Uczestnicy dobierają się parami, poruszamy się po kole, w pewnym momencie muzyki odwracamy się do siebie, krzyczymy „hej” i trzy razy klaszczemy w dłonie swojego oficera. I od początku, spacer po kole w jednym kierunku tańca.
20. Powrót na statek, wykonanie pieśni pirackiej „Bum cyk cyk- los pirata”- płyta- nr 11.

III. DALSZY CIĄG REJSU.

21. Zabawa „Sieć, ryba, sztorm”. Piraci w czasie rejsu muszą sami zdobywać pożywienie, wciąż łowiąc ryby. Uczestnicy dobierają się trójkami. Dwójka łapie się za ręce- to sieć. W środku stoi osoba trzecia- ryba. Na hasło „ryba!”- osoby stojące w środku zmieniają miejsce- czyli szukają nowej sieci. Na hasło „Sieć!”- osoby środkowe stoją, natomiast pary- sieci przesuwają się razem zmieniając miejsce i rybkę na nową. Hasło „sztorm!”- to sygnał dla wszystkich uczestników do całkowitej zmiany miejsc.
22. Atak sztormu. Opowieść fabularyzowana. Wszyscy piraci siedzą w kręgu i trzymają swoje czapki, które według instrukcji kapitana zmieniają w statki. Kapitan operując swoją łódką opowiada majtkom fabułę (majtkowie naśladują go): „...Zerwała się straszliwa burza! Musimy być silni i nie dać się żywiołowi! Ale co to?! Patrzcie! Wiatr złamał nam maszt (odrywamy maszt naszego statku z gazety)...
Ratuj się kto może! Uważajcie, tracimy dziób! (odrywamy dziób statku)...Morze szaleje, wieje coraz bardziej...Ratujcie się, straciliśmy rufę (odrywamy tył statku). Rozkazuję pobrać kamizelki ratunkowe! (uczestnicy rozkładają poobdzierane statki, które po rozłożeniu przybierają kształt kamizelek ratunkowych). Zakładanie kamizelek.

IV. DOTARCIE DO WYSPY GAZETOLANDII

23. Dopłynięcie do wyspy Gazetolandii- wpław.
24. Poszukiwanie skarbu.
• Odnalezienie listu w butelce, odczytanie treści, wykonanie zadań koniecznych do odnalezienia skarbu.
• Wykonanie „jaskółki”
• Wykonanie piosenki „Wlazł kotek na płotek” stosując w wyznaczonych grupach głosy zwierząt: gr. czerwona- psy, gr. niebieska- kaczki, gr. granatowa- koty.
• Układanie steru- kształtu- z kokosów.
• Śpiewanie szanty „Bum cyk cyk- los pirata”
• Odczytanie z listu „Brawo! Sukces! Wykonaliście wszystkie zadania. Czeka Was nagroda. Na plaży, w piasku zakopany jest SKARB! Powodzenia!
• Odszukanie skarbu- słodki poczęstunek dla dzieci oraz laurka dla mamy.
25. Powrót z rejsu, pożegnanie piratów, naklejanie swoich emblematów rozgwiazd na dużego kraba, zawieszenie w Sali.
26. Podziękowanie rodzicom, pożegnanie piosenką „Mniam, mniam, mniam”( wg Arki Noego).
27. Wspólny poczęstunek, spędzenie czasu z dziećmi.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.