X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 12227
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Scenariusz zajęcia ekologicznego

Program: „KUBUSIOWI PRZYJACIELE NATURY – OSZCZĘDZAMY ENERGIĘ”.
Temat: STRAŻNICY MOCY – POMOCNICY SOLARKA.

Cele:
• Wdrażanie dzieci do dbałości o bezpieczeństwo własne oraz innych.
• Dowiadywanie się, o niebezpieczeństwach, jakie zagrażają środowisku ze strony człowieka (zanieczyszczenia powietrza itd.).
• Świadome dbanie o środowisko naturalne.
• Zachęcanie dzieci do aktywności.
• Umożliwienie dzieciom odczucia satysfakcji z dobrze wykonanego zadania.

Cele operacyjne:

• Wie, że z urządzeń elektrycznych korzysta się tylko w obecności dorosłych.
• Wie, że nie można zbliżać się do gorących przedmiotów (żelazka, czajnika).
• Wie, że nie można uruchamiać urządzeń elektrycznych bez wiedzy dorosłych.
• Wie, w jaki sposób można dbać o środowisko naturalne.
• Wie, jakie zagrożenia dla środowiska naturalnego stanowi nieodpowiedzialne zachowanie człowieka np. zanieczyszczanie powietrza, wody i gleby.

Przebieg zajęcia:

1. „Ziemia”- piosenka połączona z ruchem.
2. Przypomnienie dzieciom, jak ważne jest oszczędzanie energii.
3. Nauczyciel, zadaje pytania, dotyczące poprzednich zajęć o energii elektrycznej:
a) Czy prąd można zobaczyć? ( nie)
b) Po czym poznamy, że jest prąd? (efekt: zapalona żarówka)
c) Gdzie wytwarzany jest prąd? (wytwarzany jest w elektrowniach)
d) Do czego jest potrzebna energia elektryczna w naszym domu? (do ogrzewania, oświetlania, gotowania itd.).
e) Jaką drogę prąd musi pokonać, aby dotrzeć do naszego domu, przedszkola? (długą, z elektrowni po liniach wysokiego napięcia, aż do domu)
f) Skąd płynie prąd elektryczny? ( z elektrowni)
g) Po czym płynie prąd elektryczny? (po liniach wysokiego napięcia).
h) W naszych domach, gdzie są ukryte przewody elektryczne, takie cieniutkie druciki?( w ścianach)
i) Gdy włożymy do gniazdka wtyczkę urządzenia elektrycznego, co się stanie? (popłynie prąd).
j) Gdy naciśniemy włącznik światła, co się stanie? (żarówka rozbłyśnie jasnym światłem).

4. Nauczyciel wymienia najważniejsze źródła energii.
a) Paliwo = prąd (paliwa spalane w elektrowniach: węgiel, ropa naftowa, gaz ziemny- nieodnawialne źródła energii).
- naturalne bogactwo (węgiel – pokaz bryłek węgla).
- gdy brak energii elektrycznej ( nie działa sygnalizacja świetlna, nie jeżdżą tramwaje itd.).
- gdy zabraknie paliw kopalnych, czyli nieodnawialnych źródeł
energii, trzeba pomyśleć o odnawialnych źródłach energii.
b) Energia odnawialna (energia słońca, energia wiatru, energia wody).
- elektrownia słoneczna, przypomina ogromne lustra, które pochłaniają energię słoneczną i ta przetworzona energia zasila urządzenia elektryczne;
- energię wiatru wykorzystuje się budując wysokie wieże z wielkimi śmigłami na szczycie – turbiny. Z nich czerpie się energię wiatrową. Turbiny wiatrowe zmieniają energię siły wiatru na prąd elektryczny;
- energię wody wykorzystuje się, gdy są wybudowane na rzekach – zapory, a obok elektrownie. W elektrowni pracuje urządzenie zwane turbiną (czyli generator – to on wytwarza prąd);
5. „Wiatraki” – zabawa ruchowa.
6. Nauczyciel demonstruje urządzenia elektryczne, które zużywają energię elektryczną (żarówki - energooszczędne oraz zwykłe, magnetofon, komputer, ładowarka do telefonu, żelazko itd.).
7. Przedstawienie dzieciom postaci dobrego Solarka oraz podstępnego Energojada.
• Energojad jest podstępny i groźny. Zjada dużo energii elektrycznej, a za energię trzeba zapłacić.
Gdy oszczędzamy prąd ratujemy Ziemię.
• Solarek jest postacią pozytywną. Jest mądry i dobry dla dzieci oraz dorosłych, ponieważ uczy jak oszczędzać energię elektryczną.
Dzieci (wyłączają światło, komputer, oszczędzają wodę, segregują odpady itd.)
Dorośli (wymieniają zwykłe żarówki na energooszczędne, uszczelniają okna, nie zostawiają ładowarki w kontakcie, podróżują komunikacją itd.)
8. Nauczyciel ogłasza, że przybywają Strażnicy Mocy, by pomóc Solarkowi obronić Ziemię, przed podstępnym Energojadem.
9. Rozdanie dzieciom żarówki wyciętej z kartonu.
• Wypełnianie żółtym papierem (wydzieranka) szklanej części żarówki.
10. Na zakończenie zajęć, Nauczyciel przykleja masą mocującą symbole żarówek obok wybranych przez dzieci miejsc, które będą przypominać o konieczności oszczędzania energii elektrycznej.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.