KONSPEKT
TEMAT: SPOSOBY I RODZAJE KOMUNIKACJI
CEL GŁÓWNY:
Kształtowanie umiejętności komunikacyjnych
CELE SZCZEGÓŁOWE:
Uczeń:
- zna sposoby i rodzaje porozumiewania
- zna i rozumie definicję pojęć "komunikacja", " porozumiewanie się"
- wie jaki wpływ ma sposób i rodzaj komunikacji na innych
- rozumie znaczenie komunikacji bezsłownej
- dostrzega, że komunikacja werbalna i niewerbalna doskonale się uzupełniają się
- rozumie, że komunikat niewerbalny może być odbierany różnie przez różne osoby, jest niejednoznaczny
- rozumie, że przy komunikacji niewerbalnej emocje można przedstawić w różny sposób
METODY PRACY:
- podająca, instruktażowa
-"burza mózgów"
- wykorzystanie twórczej aktywności
- scenki prezentujące uczucia
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
- 3 arkusze papieru: a) definicja - komunikacji b)definicja - porozumiewanie się c) podział:
komunikacji na werbalną i niewerbalną
- pocięte kolorowe kartonowe z uczuciami
- kartka z przykładami sposobów komunikowania się oraz zdaniem ze zróżnicowanym poleceniem przeczytania go
- kartka pt "Kalejdoskop uczuć"
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
I – ZAANGAŻOWANIE
1) Podanie tematu i celów zajęć
Na dzisiejszych zajęciach będziemy rozmawiać o różnych sposobach i rodzajach komunikacji międzyludzkiej czyli po prostu porozumiewaniu się. Spróbujemy wspólnie poszukać różnych dróg kontaktów oraz zastanowimy się jak możemy zmienić i poprawić nasze kontakty z innymi.
II – BADANIE
1) Ćwiczenie -
szukamy skojarzeń do słowa - komunikacja
2) Powieszenie arkuszy papieru definicja słów -
komunikacja i porozumiewanie się
III – PREZENTACJA
1) Ćwiczenie -
dzieci otrzymują pocięte kartoniki z uczuciami .Ich zadaniem jest przestawienie danego uczucia bez słów.
2) Ćwiczenie -
każdy z uczestników zajęć otrzymuje kartkę z przykładami sposobów komunikacji. Należy poprawnie zakwalifikować przykłady( podział komunikacja werbalna i niewerbalna)
IV – PRZEKSZTAŁCENIE
1) Ćwiczenie -
wychowanki otrzymują kartki pt" Kalejdoskop uczuć". Należy danemu obrazkowi przypisać określone uczucie ( interpretacja komunikatów na podstawie mimiki twarzy)
V - EWALUACJA I REFLEKSJA
1) Ćwiczenie -
jedno z dzieci ma przekazać pozostałym komunikat. Komunikat werbalny ma być inny niż komunikat niewerbalny.
2) Komentarz wychowawcy :
komunikacja słowna to tylko 25% - 35% przekazu między ludżmi, reszta to komunikacja niewerbalna, gestykulacja, ruchy głowy, wyraz twarzy, spojrzenie i kontakt wzrokowy, wygląd, dotyk, odległość, kąt ustawienia, postawa ciała, aby komunikat był czytelny i dobrze odczytany przez odbiorcę musi być zgodność pomiędzy tymi elementami. Mamy duży wpływ na czytelność naszych przekazów, zastanówcie się nad tym co możecie zmienić, aby poprawić wasz sposób porozumiewania się.
Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz 