X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 1216
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Scenariusz zajęcia z zakresu edukacji regionalnej: "Moje osiedle, moja dzielnica"

Grupa wiekowa: 6 – latki

Ośrodek tematyczny: POZNAJEMY NASZE MIASTO

Temat dnia: MOJE OSIEDLE, MOJA DZIELNICA

Cele operacyjne:
Dziecko:
– rozumie pojęcia „osiedle”, „dzielnica”,
– potrafi się przedstawić,
– zna swój adres zamieszkania,
– zna nazwę, numer i adres swojego przedszkola,
– potrafi zaśpiewać hymn swojego przedszkola,
– rozpoznaje i nazywa znane obiekty i miejsca w okolicy przedszkola i swego miejsca zamieszkania,
– zna legendarną przeszłość swojej dzielnicy,
– rozpoznaje i nazywa popularne drzewa i kwiaty, potrafi odczytać ich nazwy ukryte w zbiorze liter,
– układa hasło z podanych liter,
– układa zdania o Wrocławiu z rozsypanki wyrazowej.


Metody:
- Podające
- Problemowe
- Aktywizujące
- Praktyczne

Formy pracy:
- Zespołowa
- Zbiorowa
- Indywidualna

Środki dydaktyczne: magnetofon, kaseta z nagraniem, tekst legendy, ilustracje przedstawiające charakterystyczne obiekty z okolicy przedszkola, podpisy do ilustracji, karty pracy dla zespołów, flamastry, rozsypanki wyrazowe dla każdego dziecka, czapka i torba dla listonosza, koperty z adresami dzieci, termometr uczuć.



Przebieg:

1. Zabawa „Wiem gdzie mieszkam”: nauczycielka przebrana za listonosza roznosi listy, na których adresy podane są bez imion i nazwisk – w ten sposób można sprawdzić, czy dzieci znają swój adres zamieszkania. Gdy wszystkie listy są już rozdane, nauczycielka wyjaśnia dzieciom pojęcie „osiedle” – skupisko domów mieszkalnych oraz obiektów usługowo-handlowych (sklepy, zakład fryzjerski, solarium, poczta, przychodnia lekarska, szkoła, przedszkole itp.) zgromadzonych w niedalekiej odległości od siebie – można do nich dojść pieszo.

2. Słuchanie „Legendy o Psim Polu”.

Dawno, dawno temu panował w Polsce dumny i wojowniczy książę Bolesław zwany Krzywoustym. Za jego rządów na ziemie polskie napadł z potężną armią cesarz niemiecki, który chciał zdobyć ogromne skarby. Wojska cesarskie napadały więc na miasta i wsie zabijając mieszkańców, rabując i paląc domy. Na wyprawę wojenną do Polski rycerze niemieccy zabrali swoje ulubione psy, aby pilnowały zagrabionych skarbów. Jesienią 1109 roku niemieckie wojska dotarły brzegiem Odry w okolice Wrocławia. Tu z rycerzami i wojskami polskimi czekał książę Bolesław. Na polach niedaleko Wrocławia stoczył on z Niemcami długą i krwawą, ale zwycięską bitwę. Rano na polu bitwy obok zabitych wojowników niemieckich siedziały stada psów, ujadając z żalu za swoimi opiekunami. Od nich właśnie wzięła swą nazwę dzisiejsza dzielnica Wrocławia – Psie Pole.

3. Rozmowa kierowana na temat wysłuchanej legendy; wyjaśnienie pojęcia – „dzielnica”: dzieci odpowiadają na pytania nauczycielki dotyczące legendy. Potem próbują samodzielnie określić, co oznacza słowo „dzielnica”. Nauczycielka koryguje i uzupełnia wypowiedzi dzieci – „dzielnica” to część miasta obejmująca kilka lub kilkanaście osiedli, łączące je ulice, a czasem mosty oraz parki i place zabaw.

4. „Wycieczka rowerowa po naszej dzielnicy”: zabawa ruchowa z elementem biegu i podskoku.

5. Zabawa z elementem czytania „Odszukaj adres naszego przedszkola”: w zespołach czteroosobowych dzieci wykreślają z labiryntu liter nazwy popularnych drzew i kwiatów, a z pozostałych nie skreślonych liter odczytują nazwę i adres przedszkola – WROCŁAW, PSIE POLE, TĘCZOWA POLANKA, OBORNICKA 21.

6. Zabawa ruchowa przy piosence „Tęczowa Polanka”: wokalno-taneczna interpretacja hymnu przedszkolnego.

7. Zabawa „Czy znasz to miejsce?”: dzieci w parach dobierają podpisy do ilustracji najbardziej znanych obiektów w okolicy naszego przedszkola.

8. Zabawa z elementem czytania „Znam moje miasto”: dzieci indywidualnie układają z rozsypanki wyrazowej zdania o Wrocławiu.

9. Zabawa ewaluacyjna „Termometr uczuć”: dzieci kolejno zaznaczają odczucia z zajęć na specjalnie przygotowanym termometrze.


Scenariusz zajęcia został opracowany na podstawie materiałów własnych z kursu „Na regionalnych ścieżkach”.


Załączniki:

WRKONWALIAOC
ŁAKROKUSW
PDĄBS
ISOSNAE
PKASZTANOWIECO
LKLONE
TĘŚWIERKCZ
OJODŁAWA
PAKACJAO
LATOPOLAN
KWIERZBAA
OFIOŁKIBOR
NICSASANKAKA
PIER2WIOS1NEK
WKONRWALIAC
ŁKROAKUSW
PDSĄB
SOSINAE
KASZTAPNOWIECO
KLOLNE
ŚWTĘIERKCZ
OJODWAŁA
PAKAOCJA
TOLPOALAN
WIERZKABA
FIOŁOKIBOR
NICSAKASANKA
PIER2WIOS1NEK

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.