X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 12124
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Nasze troski i radości - scenariusz hospitacji diagnozującej

SCENARIUSZ HOSPITACJI DIAGNOZUJĄCEJ W GRUPIE 4 LATKÓW

Temat : Nasze troski i radości

Cel ogólny : przestrzeganie reguł obowiązujących w społeczności przedszkolnej
Cele szczegółowe :
– rozpoznaje i objaśnia sytuacje zagrażające zdrowiu
- wie , jak takich sytuacji unikać
-nazywa emocje, wiąże z nimi konkretne sytuacje życiowe
-podaje przykłady sytuacji wyzwalających radość lub smutek
-obdarza uwagą innych, słucha gdy koledzy wypowiadają się
-dostrzega związki przyczynowo - skutkowe
-przestrzega reguł, stara się współdziałać w grupie

Metody (wg Wincentego Okonia)
Asymilacja wiedzy: rozmowa, wyjaśnienia,
Samodzielne dochodzenie do wiedzy: zadań stawianych do wykonania, pedagogika zabawy, burza mózgów,
Eksponujące: improwizacja ruchowa, karta pracy

Formy pracy : z całą grupą ,indywidualnie .
Środki dydaktyczne : obrazki sytuacyjne , magnetofon , płyta CD z podkładem do zabawy , karty pracy

Przebieg :
1.Powitanie
Prowadzący wypowiada różne powitania. Dzieci, które uważają, że zostały powitane, podnoszą ręce i machają do pozostałych.
- Witamy tych, którzy mają dziś dobry humor.
- Witamy tych, którzy lubią niespodzianki.
- Witamy tych, którzy są smutni.
- Witamy tych, którzy lubią dobrą zabawę.
- Witamy tych, którzy lubią rozwiązywać zagadki

2.Ćwiczenie twórcze: „Migawki”, skojarzenia na temat obrazka oglądanego przez ułamek sekundy.
Dziecko przestrzega kolejności wypowiedzi, jest pomysłowe, chętnie wypowiada się na forum grupy, stara się łączyć przyczynę ze skutkiem, próbuje przewidywać co się stanie.
rozpoznawanie przez dzieci zagrożeń, objaśnianie dlaczego jest to sytuacja niebezpieczna, wykazuje
znajomość przyczyn sytuacji zagrażających zdrowiu, np.: upadków, złamań, otarć,
podaje bezpieczne rozwiązania dla tych sytuacji.

3.Zabawa rytmiczna: „Wesoło i smutno”
Pamiętając o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa na wyznaczonym terenie, dzieci reagują umówionym ruchem na zmieniającą się:
·dynamikę muzyki
·charakter muzyki

4. Zabawa słuchowe połączone z rozmową: „Śmiech i płacz”
Dziecko odsłuchuje nagranie na CD i nazywa odgłosy toczenia: płacz i śmiech, podaje powody skrajnych emocji. Odpowiada na pytanie : dlaczego płacze, śmieje się?

5. Zabawa z piosenką: „Dwóm tańczyć się zachciało”.
Dzieci znają i stosują reguły zabawy, łączą ruch ze śpiewem.

6.Metaplan: „Dobrze – źle”
Dzieci wyjaśniają treść obrazka, klasyfikują do zabaw bezpiecznych lub niebezpiecznych

7. Zabawa klasyfikacyjna: „Prawda czy fałsz?
Nauczycielka rozkłada wstęgę w poprzek sali dzieląc ją na dwie części.
Część I oznaczona jest symbolem i napisem TAK;
Część II symbolem i napisem NIE.
Nauczycielka mówi następujące zdania, a dzieci określają czy zdanie jest prawdziwe, czy fałszywe, zajmując miejsce po odpowiedniej stronie sali.
Do uszu można wkładać małe kuleczki.
Gdy stłukę kolano powiadamiam osobę dorosłą
Gdy się bardzo spieszę szybko biegnę do łazienki nie zważając na przeszkody
Przed jedzeniem myję ręce
Podczas burzy chronię się pod drzewem
Kolorowe tabletki zjadam jak cukierki
Przed spaniem, myję zęby
Gdy stłukę szklankę od razu ją posprzątam by nikt nie zauważył
Z kolegami bawię się w zgodzie

8.Karty pracy: „Umiem się bawić”
Dziecko rozpoznaje sytuacje zagrażające zdrowiu i życiu. Dorysowuje uśmiechniętą buźkę przy obrazku przedstawiającym prawidłowe zachowanie dzieci – bezpieczną zabawę Koloruje zachowania pozytywne, skreśla niebezpieczne dla dziecka.

9. Ewaluacja: „Czuję się”
Dzieci nazywają aktualne uczucia, emocje.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.