X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 12064
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Pory roku - scenariusz przedszkolnej uroczystości pożegnania lata i powitania jesieni

Scenariusz uroczystości
„Pożegnanie lata, powitanie jesieni”: „Pory roku”

Data: wrzesień
Grupa: Dzieci ze wszystkich grup wiekowych: 3,4,5 – 6 latki.
Opracowanie: Marlena Ściślak , K. Plachetka
Teksty o miesiącach: M. Ściślak

Cele ogólne:
- Integrowanie się i nawiązywanie życzliwych kontaktów z dziećmi z innych grup
- Obserwowanie zmian zachodzących w przyrodzie wraz ze zmianą pory roku
- Zacieśnianie kontaktów interpersonalnych z grupą poprzez wspólne organizowanie swobodnych zabaw ruchowych
- Aktywizowanie myślenia poprzez rozwiązywanie zagadek słuchowych
- Aktywne uczestniczenie w zabawach, grach i zajęciach ruchowych
- Przyswajanie nawyku kulturalnego zachowania się.


Przebieg uroczystości- wersja dla dzieci starszych

I. Powitanie przedszkolaków przez prowadzące wierszykiem:
Śpieszmy się dziś moi mili,
czasu nie ma ani chwili.
W drogę wszyscy wyruszamy,
na spotkanie z przygodami.
Za górami, za lasami,
jest zabawa z miesiącami...

II. Dzieci tworzą pociągi w grupach z maszynistami- nauczycielki i poruszają się do melodii piosenki pt. „Jedzie pociąg” ( CD5/6 „Piosenki dla przedszkolaków).

III. Zabawy ruchowo- naśladowcze z podziałem na miesiące.

Na ciszę w muzyce pociągi zatrzymują się, a prowadzące czytają kolejne wiersze o miesiącach- dzieci wykonują ćwiczenia ruchowo-naśladowcze.

1. GRUDZIEŃ- miesiąc taki cieszy wszystkie dzieciaki, bo Mikołaj Święty przywozi w saniach prezenty.
• Dzieci robią w parach saneczki, jeżdżą po sali, a na przerwę w muzyce zatrzymują się, klaszczą mówiąc: -dzyń, -dzyń, -dzyń.
• Prowadząca gwiżdże na gwizdku, co jest znakiem do ruszania w dalszą drogę w poszukiwaniu kolejnej stacji.

2. STYCZEŃ jest piękny i biały, bawimy się na śniegu przez dzień cały!
• Dzieci naśladują jazdę na nartach, ślizganie się na pupie, lepienie kulek i rzucanie śnieżkami.
• Sygnał do odjazdu- gwizdek.

3. LUTY- zabawa od rana, robimy kule, lepimy bałwana.
• Dzieci naśladują nabieranie śniegu, toczenie kul, ustawianie kul na sobie, dorabianie bałwanowi nosa, guzików, wkładanie miotły, garnka.
• Sygnał odjazdu- gwizdek.

4. MARZEC to miesiąc radosny, w Nim powitanie jest wiosny!
• Nauczycielki rozkładają gazetowe gniazda, dzieci ptaszki wylatują z gniazd, ćwierkają, a na dany sygnał wracają do gniazd.
• Sygnał odjazdu- gwizdek.

5. W KWIETNIU na zielonej łące chodzą bociany i skaczą zające. Nawet jedna żabka mała w trawie sobie zakumkała.
• Dzieci naśladują brodzenie bocianów po łące, ich klekotanie, stanie na jednej nodze, zajęcze skoki, żabie skoki i kumkanie.
• Sygnał odjazdu- gwizdek.

6. MAJ słoneczny jest, wesoły, wylatują z ula pszczoły.
• Dzieci naśladują latanie, bzyczenie pszczół, siadanie na kwiatku i picie z niego nektaru.
• Sygnał odjazdu- gwizdek.

7. Na CZERWIEC wszyscy z radością czekamy, wsiadamy na rowery, daleko odjeżdżamy.
• Dzieci w leżeniu na plecach naśladują jazdę na rowerze, raz wolno, raz szybko.
• Sygnał odjazdu- gwizdek.

8. LIPIEC oraz SIERPIEŃ otwierają lata bramy. Są wakacje, jemy lody, opalamy się, pływamy.
• Dzieci naśladują lizanie lodów; smarowanie ciała olejkiem, opalanie, leżenie w ciszy, pływanie, nurkowanie.
• Sygnał odjazdu- gwizdek.

9. A to właśnie miesiąc WRZESIEŃ, dziś witamy Panią Jesień.
Ma sukienkę w liście złote, niesie wiatry oraz słotę,
Kasztany, żołędzie jeszcze, a na koniec deszczyki i deszcze.
• Zabawa „Kalendarz pogody” do muzyki. Dzieci głosem naśladują różne zjawiska atmosferyczne; gdy na planszy pani pokazuje krople mówią kap, gdy wskazywana jest błyskawica- ra ta ta, słońce- ach, deszczowa chmura- och, spirala- szszsz.

10. Po powitaniu Pani Jesieni, następuje rozstrzygnięcie zabawy dydaktycznej pt. „Zgadnij smyku, co jesień ma w koszyku” przeprowadzonej na ranku przez nauczycielki w swoich grupach.

11. Praca plastyczna wykonywana przez całą grupę na formacie A3.
• Dzieci rozwiązują zagadki słowne(zał. 1)a, następnie losują obrazek, który jest rozwiązaniem. Kolorują go i naklejają na papierowy koszyk.
• Ocena prac- rozdanie dzieciom nagród- kropelek deszczu.


Zał.1
Zagadki do punktu 11.

Zagadki dla gr IV
1. Są pożywne i smaczne- ma wiewiórka rację,
Chrupiąc je na śniadanie, obiad i kolację.
(ORZECHY)

2. Latem w ogrodzie wyrósł zielony,
A zimą w beczce leży kiszony.
(OGÓREK)

3. Nie pomylisz go z ogórkiem,
Bo ma znacznie cieńszą skórkę.
A w dodatku z każdej strony,
Jest okrągły i czerwony.
(POMIDOR)

4. Gdy ją obieramy,
Łezki wycieramy.
(CEBULA)
Zagadki dla gr V
1. Co jesienią z dębu spada?
Co ze smakiem dzik zajada?
(ŻOŁĘDZIE)

2. Każdy z nas odgadnie, łatwo tę zagadkę.
Ma bielutki korzeń i zieloną natkę.
(PIETRUSZKA)

3. Ząbki ostre, ząbki białe,
Na przyprawę doskonałe.
(CZOSNEK)

4. Co to za roślina po tyczkach się wspina?
Niejeden ma woreczek, a w nich dużo ziarneczek.
(GROCH)


Zagadki dla gr VI
1. Spadłem nagle z drzewa, leżę na trawniku.
W brązowej koszulce, w kolczastym płaszczyku.
(KASZTAN)

2. Po tyczce się wspina, roślina strączkowa,
Żółta lub zielona, zwą ją „szparagowa”.
(FASOLA)

3. Na jednej nóżce stoi sobie w lesie.
W koszyku często do domu go niesiesz.
(GRZYB)

4. Latem wysoko do słonka się wznosi i złotem rumieni.
Jesienią, pełen czarnych ziarenek, chyli głowę do ziemi.
(SŁONECZNIK)


Przebieg uroczystości - wersja dla dzieci młodszych

I. Powitanie przedszkolaków przez prowadzące wierszykiem:
Śpieszmy się dziś moi mili,
czasu nie ma ani chwili.
W drogę wszyscy wyruszamy,
na spotkanie z przygodami.
Za górami, za lasami,
jest zabawa z miesiącami...

II. Dzieci tworzą pociągi w grupach z maszynistami- nauczycielki i poruszają się do melodii piosenki pt. „Jedzie pociąg” ( CD5/6 „Piosenki dla przedszkolaków).

III. Zabawy ruchowo- naśladowcze z podziałem na pory roku.

Na ciszę w muzyce pociągi zatrzymują się, a prowadzące czytają kolejne wiersze o porach roku- dzieci wykonują ćwiczenia ruchowo-naśladowcze.

1. ZIMA, zima, zima biała, dużo śniegu nasypała. Śnieżek miękki, śnieżek biały, do zabawy doskonały!
• Dzieci naśladują rękoma spadające płatki śniegu, wirują, powoli opadają; lepienie i rzucanie śnieżkami; jazdę na saneczkach w parach.
• Sygnał odjazdu- gwizdek.

2. WIOSNA to pora roku radosna. Bociany przylatują i na żabki polują.
• Dzieci naśladują lot bocianów, brodzenie po łące, klekot, stanie na jednej nodze. Naśladują żabki- skaczą jak one i kumkają, polują na muchy wysuwając i szybko chowając język
• Sygnał odjazdu- gwizdek.

3. LATO, lato jest gorące, kwitną kwiaty, świeci słońce.
• Dzieci naśladują wschodzące słońce- od siadu podpartego wyciągają się mocno do góry, wspinają się na paluszki, a następnie powoli wracają do pozycji wyjściowej- słońce zachodzi.
• Dzieci naśladują latające motyle, siadanie przez nich na kwiatkach.
• Sygnał odjazdu- gwizdek.

4. JESIEŃ, jesień różne dary w koszu niesie.
Ma sukienkę w liście złote, niesie wiatry oraz słotę.
• Zabawa ruchowo- naśladowcza „Słońce świeci- deszcz pada” (na hasło „słońce świeci” dzieci maszerują po całej sali, gdy usłyszą „deszcz pada”- robią z rąk parasol).
• Zabawa dźwiękonaśladowcza „Wiatr i wichura”.
• Zabawa skoczna „Przeskocz przez kałużę” (nisko- wyżej- najwyżej).

5. Po powitaniu Pani Jesieni, następuje rozstrzygnięcie zabawy dydaktycznej pt. „Zgadnij smyku, co jesień ma w koszyku” przeprowadzonej na ranku i zajęciu w dniu poprzednim przez nauczycielki w swoich grupach- dzieci rozwiązywały zagadki słowne(zał. 2)a, następnie losowały obrazek, który był rozwiązaniem. Kolorowały go i naklejały na papierowy koszyk .Praca plastyczna wykonywana przez całą grupę na formacie A3.

6. Pożegnanie dzieci, wręczenie niespodzianek od Pani Jesieni.

Zał.1
Zagadki do punktu 5.

Zagadki dla gr I
1. Jest soczyste oraz takie okrąglutkie i pachnące,
Że aż kusi swoim smakiem, gdy dojrzewa na jabłonce.
(JABŁKO)

2. Ma kształt żarówki, lecz wcale nie świeci,
gdy jest dojrzała, zjadają ją dzieci.
(GRUSZKA)

3. Skórka fioletowa, środek pod nią złoty.
Smakuje wybornie, wszyscy wiemy o tym.
(ŚLIWKA)

Zagadki dla gr II
1. Dobra gotowana, dobra i surowa.
Choć nie pomarańcza, a pomarańczowa.
(MARCHEWKA)

2. Jest okrągła i zielona, liście zbite w głowę ma.
Mama dla Was ją ukisi, zima nam surówkę da!
(KAPUSTA)

3. Jakie to drzewo, gdy nastanie jesień.
Czerwone korale, dzieciom przyniesie?
(JARZĘBINA)

Zagadki dla gr III
1. Co to za warzywo: łupina brązowa w ziemi się chowa.
Gdy mama go obierze, trafi wnet na nasze talerze.
(ZIEMNIAK)

2. Jest czerwony z każdej strony, a barszcz z niego też czerwony.
Ma gruby brzuszek i ogonek mały. Będzie z niego barszczyk doskonały.
(BURAK)

3. Co to za owoc: tu i tam ma liście, a między nimi wiszą kiście.
Kuleczki maleńkie, soczyste i słodziuteńkie.
(WINOGRONO

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.