X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 11923
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Mydło wszystko umyje - scenariusz zajęć

KONSPEKT ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH
Temat zajęć: Mydło wszystko umyje
Data: 06.10.2010r
Grupa: II, 3- latki
Prowadzący zajęcia: Katarzyna Kasprzak

Cele ogólne:
- kształtowanie nawyków higienicznych i czynności samoobsługowych
- wyrażanie muzyki ruchem
Cele szczegółowe: Dziecko:
- słucha piosenki i ilustruje ją ruchem
- bierze udział w zabawach ruchowych
- wypowiada się na temat piosenki
- wypowiada się na temat przestrzegania higieny
- rozwiązuje zagadki

Metody:
- Słowna- rozmowa kierowana, rozwiązywanie zagadek
- Oglądowa- Ćwiczenie klasyfikacyjne „Co będzie potrzebne”
- Czynna- Zabawa naśladowcza „Zajączek wybiera się z wizytą”, Zabawy z wykorzystaniem piosenki „Kot jest czysty”

Formy pracy:
- zbiorowa
- grupowa
- indywidualna

Środki dydaktyczne:
Lalka, miś, ręcznik, mydło, pasta i szczoteczka do zębów, parasol, gąbka, kredka, obrazek brudnego chłopca, magnetofon, płyta CD, przebranie (peruka, suknia, kapelusz, laska, świeczka)


Przebieg zajęć:
I Wprowadzenie do tematu zajęć
Przedstawienie dzieciom tematu zajęć. Prośba aby dokładnie słuchały o czym będzie mowa, gdyż pod koniec zajęć będziemy mieć gościa, który sprawdzi ich wiedzę.

II Realizacja założonych celów
1. Zabawa naśladowcza z elementem skoków „Zajączek wybiera się z wizytą” (według K. Wlaźnik)
Dzieci siadają w parach naprzeciwko siebie w pewnej odległości. Są „zajączkami”, które wybierają się z wizytą. Nauczyciel mówi wiersz a dzieci naśladują ruchami jego słowa. Następnie podskakują do partnera, witają się z nim i zajmują jego miejsce.
„Pan zajączek myje łapki, bo są jeszcze nieumyte,
Myje pyszczek, myje szyję, bo wybiera się z wizytą.
Lecz najdłużej myje uszy, bo ma uszy bardzo długie:
Wodą, mydłem, mydłem, wodą, najpierw jedno, potem drugie.
2. Ćwiczenia klasyfikacyjne ‘Co będzie potrzebne”
Nauczyciel rozkłada przed dziećmi różne przedmioty (lalka, miś, ręcznik, mydło, pasta i szczoteczka do zębów, parasol, gąbka, kredka,) oraz obrazek brudnego chłopca. Dzieci spośród zgromadzonych przedmiotów wybierają te, które przydadzą się chłopcu aby zmienił się w czyścioszka.
3. Rozmowa kierowana na temat nawyków higienicznych i czynności samoobsługowych
4. Słuchanie piosenki „Kot jest czysty”. Rozmowa na temat piosenki.
5. Zabawy z wykorzystaniem piosenki „Kot jest czysty”
- Zabawa rytmiczna „Spójrz na ręce”
Dzieci przy muzyce poruszają się po sali w różnych kierunkach, gdy usłyszą refren zatrzymują się i rytmicznie klaszczą w ręce rytmizując tekst.
- Zabawa ruchowa „Naśladujemy kotki”
Dzieci naśladują kotki poruszając się po sali na czworakach. Naśladują zachowanie kotków i dzieci zgodnie z tekstem piosenki.

III Podsumowanie zajęć
Przywitanie gościa, starej bajkoopowiadaczki, która odwiedziła naszą grupę aby sprawdzić wiedzę dzieci z zakresu higieny i czynności samoobsługowych. (przebrany nauczyciel).
Gość sprawdza wiedzę dzieci poprzez zadawanie zagadek dotyczących czystości. W nagrodę opowiada dzieciom bajkę, pt. „Calineczka” oraz chwali dzieci za ich wiedzę.
Pożegnanie gościa.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.