X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 11919
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Poznajemy pracę kucharza - scenariusz zajęć

KONSPEKT ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH
Temat zajęć: Łyżka i widelec
Data: 04.02.2011r
Grupa: II, 3- latki
Prowadzący zajęcia: Katarzyna Kasprzak

Cele ogólne:
- poznanie zawodu kucharza oraz przedmiotów potrzebnych mu do pracy
- rozwijanie sprawności ruchowej
- rozwijanie zmysłów
Cele szczegółowe: Dziecko:
- uczestniczy w zabawie ruchowej
- rozwiązuje zagadki słuchowe
- określa, co jemy łyżką a co widelcem
- ogląda inscenizację wiersza
- rozpoznaje za pomocą dotyku owoce i warzywa
- odpowiednio reaguje na sygnał podczas zabawy

Metody:
- Słowna- pogadanka z kucharzem na temat jego pracy
- Oglądowa- oglądanie przedmiotów potrzebnych do pracy w kuchni oraz warzyw i owoców
- Czynna- zabawa ruchowa „Warzywa do garnka”, zabawa „Gotujemy zupkę”, rozpoznawanie za pomocą dotyku warzyw i owoców,

Formy pracy:
- zbiorowa
- indywidualna
Środki dydaktyczne:
Przedmioty potrzebne do pracy w kuchni: deska, wałek, tarka, tłuczek, ściereczka, nóż, widelec, łyżka, garnek; owoce i warzywa: pomidor, ogórek, jabłko, szczypior, marchew, kiwi, garnki wycięte z papieru, plastikowe miseczki oraz sztućce, makaron fasola, groch, kukiełki wykonane ze sztućców, drewniany teatr


Przebieg zajęć:
I Wprowadzenie do tematu
Przedstawienie gościa, kucharza pracującego w restauracji, krótkie omówienie na jaki temat będziemy dzisiaj rozmawiać.

II Realizacja założonych celów
1. Pogadanka z kucharzem na temat jego pracy i ubioru
2. Oglądanie i nazywanie przedmiotów służących do przygotowywania posiłków, wyjaśnianie przez kucharza do czego służą poszczególne przedmioty
3. Zagadki słuchowe
Kucharz demonstruje dzieciom jakie dźwięki mogą wydobywać się z kuchni (uderzanie widelcem o nóż, szklanką o szklankę, drewnianymi sztućcami o siebie, pokrywkami od garnka, tłuczkiem o deskę) po czym chowa się za parawanem i wydaje określone odgłosy. Zadaniem dzieci jest odgadnąć jakie przedmioty „grają” w danej chwili.
4. Oglądanie warzyw i owoców, nazywanie ich, określanie ich cech charakterystycznych za pomocą węchu dotyku, wzroku i smaku. Dla chętnych dzieci rozpoznawanie warzyw i owoców tylko za pomocą dotyku.
5. Zabawa ruchowa „Warzywa do garnka”
W sali na podłodze porozkładane są garnki wycięte z papieru. Dzieci biegają swobodnie po sali, na określoną komendę wykonują polecenia kucharza, np. warzywa do garnka (dzieci stają na papierowych garnkach), warzywa się gotują (dzieci podskakują), mieszam zupkę (dzieci kręcą się w kółko).
6. Inscenizacja wiersza T. Śliwiaka Łyżka i widelec
Dzieci oglądają teatrzyk z wykorzystaniem kukiełek wykonanych ze sztućców. Rozmowa na temat treści wiersza, określanie co jemy łyżką a co widelcem.
7. Zabawa „Gotujemy zupkę”
Nauczyciel stawia przed dziećmi plastikowe garnuszki oraz różne produkty (makaron fasola, groch, szczypior, kawałki warzyw i proponuje „ugotowanie” zupki. Dzieci wkładają kolejno do garnka te produkty, które wskaże kucharz oraz wykonują określone polecenia: mieszamy zupkę, solimy, próbujemy, dmuchamy.

III Podsumowanie zajęć
Powtórzenie najważniejszych informacji, omówienie zachowania dzieci oraz pochwały. Zaśpiewanie kucharzowi piosenki oraz wręczenie wcześniej przygotowanych rysunków w ramach podziękowania za wizytę.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.