X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 11884
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Do czego zużywamy wodę? Scenariusz zajęć

Scenariusz zajęć w kl. „0”

Temat dnia: Do czego zużywamy wodę?

Cele operacyjne:
• dziecko potrafi rozwiązać zagadkę,
• zna właściwości wody,
• wie jak ważną rolę odgrywa woda w życiu człowieka,
• rozumie, dlaczego i w jaki sposób należy oszczędzać wodę,
• zna cyfrę i liczbę 8,
• poprawnie i starannie pisze cyfrę 8 po śladzie,
• potrafi bezpiecznie zachowywać się podczas zabaw.

Formy:
Praca indywidualna, zbiorowa

Metody:
Pogadanka, ćwiczenia praktyczne, zagadka pokaz, zabawa, zabawa naśladowcza, zadaniowa

Środki dydaktyczne:
Podręcznik, przewodnik metodyczny, karty pracy, fragment wiersza (B. Okrasa-Ćwiek), pomoce demonstracyjne, klaser, wyklejanka, blok kolorowy, tamburyn, szarfy, dzbanek z wodą, szklanki.



Przebieg zajęć:
I
1. Wprowadzenie do tematu .
a) zabawa ruchowa przy piosence pt. „Kotek łapki myje”
b) rozwiązanie zagadki ( Dzieci siedzą na dywanie)

Odkręcasz kran w łazience
I myjesz buzię, ręce.
To wielka jest wygoda,
Bo z kranu leci ... (woda).
B. Okraska-Ćwiek
2. Poznanie właściwości wody.
(Nauczyciel pokazuje dzieciom szklankę do połowy wypełnioną czystą wodą.)
• Co znajduje się w szklance.
• Jaka jest woda? Czy ma kolor?
• Czy czysta woda ma zapach?
• Spróbuj czy czysta woda ma jakiś smak?
• Podsumujmy zatem, woda nie ma koloru, zapachu ani smaku. Ale czy woda jest potrzebna?

2. Dłuższe wypowiedzi dzieci na temat: „Do czego zużywamy wodę?” na podstawie własnych obserwacji i obrazków. Uświadomienie dzieciom konieczności oszczędzania wody.
• Czy wiecie do czego zużywamy wodę?
• Komu jeszcze woda jest potrzebna?
• Czy wiesz, skąd w twoim domu bierze się woda?
• Dlaczego należy oszczędzać wodę?
• Jak ty możesz oszczędzać wodę?

(Dzieci siedzą przy stolikach, na których jest książka z zaznaczoną stroną 13)
• W kropelkach wody pokazano dzieci, które marnują wodę. Powiedz w jaki sposób.
• Wyszukaj w Wyklejance obrazki, które pokazują jak te same dzieci potrafią oszczędzać wodę. Nalep je w odpowiednich kroplach.
• Obrysuj krople wody po śladzie.
• Jaką cyfrę przypominają obrysowane krople wody?

3. Zabawa ruchowa – „Kąpiel w morzu”.
Dzieci ustawione w parach podają sobie ręce.
- Zanurzanie w wodzie - równoczesne przysiady i wyprosty.
- Podskoki na falach – podskoki obunóż w miejscu lekkie na palcach.
- Wycieranie ręcznikiem - stanie w małym rozkroku, lewa ręka dołem w tyle ugięta w łokciu, prawa
- Rozgrzewka po kąpieli – bieg i podskoki na zmianę.

( Dzieci siedzą na dywanie)
4. Wprowadzenie liczby i cyfry 8, omówienie zapisu graficznego.
• Jaką cyfrę przypominały obrysowane krople wody?
Pokaz kartonika z cyfrą 8.
• Powiedz, co przypomina cyfra 8 swoim wyglądem?
• Odszukaj w klaserze cyfrę8.
• Poprowadź palcem po cyfrze 8 znajdującej się na kartoniku.
• Wszystko to, co teraz polecę wam zrobić, wykonacie 8 razy.
- podskocz 8 razy,
- klaśnij w dłonie 8 razy,
- policz do 8.

5. Zastosowanie cyfry i liczby 8 w praktyce (np. numer mieszkania, pokoju, w dzienniku...)

6. Utrwalanie liczebników porządkowych i zapisu poznanej cyfry 8.
• Dorysuj odpowiednią liczbę kropli wody tak, aby wszędzie było ich po 8.
• Pokoloruj pierwszą i ósmą butelkę na czerwono.
• Pokoloruj drugą i piątą butelkę na żółto.
• Pokoloruj trzecia i szóstą butelkę na niebiesko.
• Powiedz jaki kolor ma ósma butelka, a szósta...?
• Pisz ósemkę po śladzie, zgodnie z kierunkiem pokazanym przez strzałki.

7. Zabawa ruchowa z elementem bieżnym, „Ułóż cyferkę 8”
Nauczyciel rozdaje dzieciom szarfy (po 1-ej), w marszu po kole. Dzieci biegają w rytm tamburyna. Na przerwę w muzyce układają cyferkę 8.
8. Podsumowanie zajęć. Ocena aktywności dzieci, wręczenie nagród.

II
1. „Łódka” – składanka z papieru.
• Popatrz jak należy składać kartkę z papieru, aby otrzymać łódkę (nauczyciel składa łódkę, opisując poszczególne czynności.
• Złóż łódkę razem ze mną.
2. Kolorowanie łódki według własnego pomysłu.
3. Ocena prac
4. Wystawa prac.

Zadania dodatkowe:
1. Rytmiczne czytanie tekstu. Próba śpiewania go.
• Przeczytaj rytmicznie tekst.
• Spróbuj go zaśpiewać.
2. Utrwalenie liczby i cyfry 8.
• Jaka liczba jest mniejsza o dwa od 8?
• Pokaz kartonik z cyfrą 6.
• Jaka liczba jest większa o 3 od 2 ?
• Pokaż kartonik z cyfrą 5.
• Jaka liczba jest mniejsza o 1 od 3 ?
• Pokaż kartonik z cyfrą 2.
• Jaka liczba jest większa o 2 od 1?
• Pokaż kartonik z cyfrą 3.
• Masz już ułożone kartoniki z cyframi: 2,3,5,6,. Ułóż brakujące cyfry od 1 do 8 tak, aby wzrastały kolejno o 1.
• Przeczytaj zapis od 1 do 8 i od 8 do1.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.