X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 11871
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Wiosna to pora radosna - scenariusz zajęć otwartych dla rodziców

Scenariusz zajęć dla dzieci 4-letnich o tematyce wiosennej.
Temat: Wiosna to pora radosna.

Cele:
-Twórcza interpretacja muzyki klasycznej,
- Integracja grupy, wspólna zabawa
-Budzenie zainteresowań przyrodniczych,
-Stwarzanie sytuacji sprzyjających aktywizowaniu myślenia, rozwiązywania problemów,
-Doskonalenie sprawności manualnych,
-Wzbogacanie dziecięcych przeżyć estetycznych,
-utrwalenie nazw i wyglądu pierwszych wiosennych kwiatów.

Metody pracy:
- czynne- zadania stawiane do wykonania
- oglądowe- pokaz, obserwacja
- słowna- wyjaśnienia nauczyciela
-problemowa: zagadki

Formy pracy:
- zbiorowa, w grupach

Środki dydaktyczne:
Kolorowe ilustracje przedstawiające pierwsze wiosenne kwiaty, nagranie utworu „Wiosna”-Vivaldiego, kolorowe wstążki dla każdego dziecka, treść zagadek o wiosennych zwiastunach.


Przebieg zajęć:
1.Powitanie
Witam łapki,
Witam prawą,
Witam lewą,
Brawo, brawo.

2.Zabawa ruchowa do piosenki „Rozruszajmy ręce”(powtarzamy kilka razy, można śpiewać w różnym tempie)
Rozruszajmy ręce (machanie rękami)
Rozruszajmy nogi (tupanie)
Rozruszajmy głowy (Kiwanie głową)
Raz dwa trzy (klaskanie )

3.Rozmowa na temat wiosny.
Pytania do dzieci: Jak nazywa się pora roku, którą mamy obecnie?
Co dzieje się z przyrodą gdy jest wiosna?
Jakie są oznaki wiosny?
Kto potrafi wymienić pierwsze wiosenne kwiaty?

4.Pokaz wiosennych kwiatów. Głośne powtarzanie nazw kwiatów, podział nazw kwiatów na sylaby.

5.Zabawa słowna- Dzieci najpierw głośno, później cicho i na końcu szeptem mówią zdanie: WIOSNA TO PORA RADOSNA.

6.„Czapka niewidka”- zabawa dydaktyczna; dzieci siedzą w kole, na dywanie rozłożone są sylwety wiosennych kwiatów. Dzieci przyglądają się dokładnie kwiatom, starając się zapamiętać ich wygląd, rozpoznają, nazywają i przeliczają. Następnie zasłaniają oczy i pochylają głowy. Nauczycielka przykrywa „czapką niewidką” jeden kwiat. Po odsłonięciu oczu dzieci próbują odgadnąć, który kwiat został ukryty, głośno wypowiadają jego nazwę. Zabawę powtarzamy kilka razy.

7. Zabawa ruchowa. Taniec z kolorowymi wstążkami do utworu „Wiosna”.

8.Rozwiązywanie zagadek o tematyce wiosennej.
Jeszcze śpi wszystko co żyje,
jeszcze nic nie rośnie,
a on śnieg przebija,
opowie nam o wiośnie.
(przebiśnieg)

Gdy ciepły marzec powróci z wiosną,
Białe puchate na wierzbach rosną.
(bazie)

Młody juhas w górach,
chwycił się za głowę.
Gdy zobaczył w śniegu
kwiaty fioletowe.
(krokusy)

9.Wykonanie pracy plastycznej techniką kolażu.
Ozdabianie wazonu z baziami. Dzieci pracują w parach lub w grupach kilkuosobowych.

10.Stworzenie galerii prac. Podziękowanie za wspólną zabawę.

11.Ewaluacja.
Na małych karteczkach dzieci rysują minę; smutną gdy zajęcia się nie podobały lub wesołą gdy zajęcia się podobały.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.