X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 11849
Przesłano:

Scenariusz lekcji z materiałoznawstwa odzieżowego - Klasyfikacja włókien chemicznych i ich ogólna charakterystyka

Imię i nazwisko nauczyciela : mgr Ewa Alamenciak
Data : 13.12. 2010r
Klasa : 1 A Zasadnicza Szkoła Zawodowa nr 14 Specjalna

Temat : Klasyfikacja włókien chemicznych i ich ogólna charakterystyka.
Cel ogólny :
- zapoznanie się z klasyfikowaniem włókien chemicznych i poznanie ich ogólnych właściwości.
Cele szczegółowe:
- podział włókien na organiczne i nieorganiczne
- rodzaje włókien organicznych i nieorganicznych
- postacie włókien sztucznych i syntetycznych

Cele operacyjne:
- uczeń sklasyfikuje na podstawie schematu włókna chemiczne
- uczeń wyjaśni różnicę między włóknami naturalnymi a syntetycznymi
- uczeń zna różnicę między włóknami sztucznymi a syntetycznymi
- uczeń podaje przykłady zastosowania włókien chemicznych w wyrobach odzieżowych

Metody pracy:
- słowna wykład
- pokaz, pogadanka
- praktyczna

Formy pracy:
- indywidualna zróżnicowana, dostosowana do możliwości intelektualnych każdego ucznia

Środki dydaktyczne:
- schemat klasyfikacji włókien chemicznych
- próbki tkanin pochodzenia chemicznego

Czas realizacji : 45 minut

Tok lekcji
1. Sprawy organizacyjno- porządkowe
( zaprowadzenie ładu zewnętrznego i wewnętrznego, sprawdzenie obecności, zapisanie tematu lekcji w dzienniku lekcyjnym).

2. Wprowadzenie do tematu: przypomnienie klasyfikacji włókien naturalnych.
Uczniowie próbują odpowiedzieć na pytanie Czy oprócz włókien naturalnych istnieją jeszcze inne włókna na naszym rynku ?
Uczniowie podają przykłady.

3. Zapisanie tematu lekcji przez nauczyciela na tablicy i w zeszycie przez uczniów.

4. Uczniowie przy pomocy materiałów dydaktycznych i nauczyciela zapoznają się z klasyfikacją włókien chemicznych. Na podstawie posiadanych wiadomości o włóknach , uczniowie próbują określić, które włókna są bardziej przyjazne człowiekowi i środowisku i dlaczego?

5. Na podstawie własnych obserwacji uczniowie odpowiadają na pytanie : Jaka jest różnica między włóknami naturalnymi a chemicznymi?

6. Zapisanie notatki do zeszytu w postaci punktów:

- klasyfikacja włókien chemicznych ( schemat)
- wyjaśnienie z czego zbudowane są włókna sztuczne i syntetyczne
- postacie włókien chemicznych
- właściwości włókien chemicznych

7. Podsumowanie lekcji
Uczniowie próbują ocenić, czy wygodniejsze są w użytkowaniu wyroby z włókien naturalnych , czy chemicznych? Które włókna są przyjazne człowiekowi i środowisku
Ocena pracy ucznia na lekcji.

8. Zakończenie zajęć.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.