X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 11728
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Czyste powietrze - scenariusz zajęć

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ORGANIZOWANYCH W PRZEDSZKOLU

GRUPA WIEKOWA: 6-latki
PROWADZĄCA: lic. Mariola Wójcik
TEMAT KOMPLEKSOWY: Czyste powietrze wokół nas
TEMAT ZAJĘĆ: Smok i smog
CEL OGÓLNY:
- Kształtowanie u dzieci postaw proekologicznych
- Rozwijanie zdolności muzycznych wychowanków

CELE OPERACYJNE:
Dziecko:
- orientuje się w schemacie własnego ciała;
- integruje się z grupą;
- śpiewa piosenką na znaną melodię;
- wypowiada się na tematy ekologiczne;
- zapamiętuje ruchy i tańczy do poznanej melodii;
- uważnie słucha czytanej legendy;
- układa historyjkę obrazkową do legendy;
- śpiewa znaną piosenkę ilustrując jej treść ruchem;
- ilustruje ruchem nastrój utworu;
- wykonuje ćwiczenia grafomotoryczne.


PRZEBIEG

1. Zabawa muzyczno- ruchowa „Chodźcie wszyscy do koła” (KLANZA)- Dzieci ustawiają się w kręgu i śpiewają piosenkę naśladując do niej ruchy:
„Chodźcie wszyscy tu do koła, zabawimy się wesoło,
witamy was wszyscy wraz na zabawę nadszedł czas.
Prawa ręka, lewa ręka, prawa noga, lewa noga,
Cały tułów oraz głowa – witamy was”.

2. Zabawa dydaktyczna „Co to jest smog?” - Dzieci siadają na dywanie w kręgu. Nauczyciel rozpoczyna rozmowę nawiązując do pojęcia „smog”. Pyta dzieci, czy wiedzą, co to jest smog? Skąd się bierze? Następnie nauczyciel czyta definicje, co to jest smog, smok, kwaśny deszcz. Dzieci decydują, która definicja odnosi się do smogu.
Nauczyciel pokazuje dzieciom rysunek przedstawiający smog i smoka oraz prosi wybrane dziecko o odpowiednie umieszczenie napisu do rysunku.

3. Zabawa taneczna „Wejście smoków” do melodii R. Strauss „Tako rzecze Zaratustra” - Dzieci ustawiają się w kole i przykucają. Gdy muzyka zaczyna grać dzieci podnoszą się zgodnie z muzyką, na dźwięk trąb machają skrzydłami. Następnie wykonują smocze, ciężkie kroki (13) i przykucnięcie. Całość powtarza się dwukrotnie. Potem dzieci naśladują smocze obroty, machanie skrzydłami, „przelot nad miastem”, lądowanie.

4. Słuchanie legendy „Smok i smog” - Dzieci siadają w półkolu i słuchają czytanej przez nauczyciela legendy „Smok i smog” K. Kozłowskiego.

5. Historyjka obrazkowa do legendy „Smok i smog” - Dzieci wspólnie z nauczycielem próbują odtworzyć treść słuchanej legendy układając chronologicznie historyjkę obrazkową. Nauczyciel przypina do tablicy obrazki według ustalonej kolejności.

6. Zabawa muzyczna „Zielony Dinek” - Dzieci siedzą w kręgu. Nauczyciel pyta dzieci czy postać smoka nie jest podobna do znanej im innej postaci? Nawiązuje do bohatera znanej dzieciom piosenki o paleniu papierosów, Zielonego Dinka. Dzieci wspólnie śpiewają piosenkę ilustrując treść piosenki wymyślonymi ruchami.

7. Giełda pomysłów „Jak przeciwdziałać powstawaniu smogu?” - Dzieci wymieniają swoje pomysły, jak zapobiec powstawaniu smogu. Nauczyciel zapisuje wszystkie pomysły na kartkach papieru i ewentualnie uzupełnia ich wypowiedzi. Na tablicy widnieją sylwety kominów i ciemnych dymów wydobywających się z kominów. Nauczyciel przypina kartki z propozycjami dzieci na tablicy.

8. Zabawa ilustracyjna „Sprzątamy niebo” Nauczyciel mówi do dzieciom, że skoro już wiedzą jak zapobiegać powstawaniu smogu, to teraz wyczyścimy powietrze z tych pyłów. Dzieci ilustrują ruchem nastrój utworu naśladując sprzątanie i czyszczenie powietrza.

9. Ćwiczenia grafomotoryczne „Dymy” - Dzieci otrzymują kontury środków transportu emitujących dym. Ich zadaniem jest je wyciąć i pokolorować. Dodatkowo otrzymują arkusz z rozpoczętymi wzorami (jaki kształt może przybierać dym), które mają za zadanie dokończyć bez odrywania ręki. Jedna linia jest pusta. Dzieci wymyślają i w tym miejscu rysują własny wzór dymu.


Załączniki:
1. Definicje pojęć:

Smog - mgła wzmocniona przez dym – nienaturalne zjawisko atmosferyczne polegające na współwystępowaniu zanieczyszczeń powietrza spowodowanych działalnością człowieka oraz niekorzystnych naturalnych zjawisk atmosferycznych: znacznej wilgotności powietrza (mgła) i braku wiatru. Wchodzące w skład smogu szkodliwe związki chemiczne, pyły i znaczna wilgotność są zagrożeniem dla zdrowia, są bowiem czynnikami alergizującymi i mogą wywołać astmę oraz jej napady, a także powodować zaostrzenie przewlekłego zapalenia oskrzeli, niewydolność oddechową lub paraliż układu krwionośnego.
Nazwa "smog" powstała ze zbitki dwóch angielskich słów: smoke – dym i fog - mgła.

Kwaśny deszcz – opad atmosferyczny o odczynie kwaśnym. Zawiera kwasy wytworzone w reakcji wody z pochłoniętymi z powietrza gazami, wyemitowanymi do atmosfery podczas spalania paliw, produkcji przemysłowej, wybuchów wulkanów, wyładowań atmosferycznych i innych czynników naturalnych.

Smok – fikcyjne stworzenie, najczęściej rodzaj olbrzymiego gada. Występuje w licznych mitach i legendach oraz w literaturze i filmach. Według wielu mitów smoki obdarzone były dużą inteligencją, potrafiły posługiwać się magią, znały ludzką mowę, a także ziały ogniem.

2. Treść legendy/ historyjka obrazkowa „Smok i smog” – autor K. Kozłowski.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.