X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 11507
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Muzyka jest wszędzie - zabawy i gry przy muzyce

Scenariusz zajęcia otwartego.
Temat : Muzyka jest wszędzie – zabawy i gry przy muzyce.

CELE SZCZEGÓŁOWE: DZIECKO:
-słyszy zmieniające się w utworze tempo i dynamikę,
-potrafi wykonać instrument smyczkowy,
-wydobywa dźwięk na instrumencie smyczkowym poprzez szarpnięcie struny - gumki palcem,
-potrafi pięknie zatańczyć taniec duszków z kubeczkiem z wirującą wstążką,
-wystuka rytmicznie teks.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
-materiały z warsztatów metodycznych „Aktywne słuchanie muzyki wg Batii Strauss”
-nagranie utworu Pizzicato(z baletu Sylwia czyli nimfa Diany Leo Debilesa), Galop komediantów(„ Komedianci” D. Kabalewski), Tzadik Katamar.
-kubeczki plastikowe, gumki - recepturki, kolorowe paski z bibuły, taśma klejąca,foliowe duszki,woreczki lub klocki,papierowe figury geometryczne.

METODY:
Batii Strauss - Aktywne słuchanie muzyki ,drama


PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1.Powitanie "Iskierka przyjaźni".Przedstawienie tematu zajęć.

2.Krótka rozmowa z dziećmi dzieci:
Czy lubicie się bać? Kiedy się boicie? Czego się boicie?

3.Opowiadanie nauczyciela, w tle słychać muzykę.
Latem pojechałam w odwiedziny do mojej babci, która kupiła duży, stary dom pod lasem. Pewnego wieczoru bardzo się nudziłam. Postanowiłam zobaczyć co jest na strychu? Wchodziłam wolno po schodach - ale i tak okropnie skrzypiały. Cichutko uchyliłam drzwi i zaglądnęłam do środka. Było ciemno. Poszukałam więc latarki. Moim oczom ukazały się stare skrzynie, kufry, lustra, no i oczywiście pajęczyny. Nic ciekawego - pomyślałam. Weszłam jednak do środka, bardzo wolno i cichutko. Wtedy pod moimi nogami przebiegły dwie małe myszki. Odskoczyłam na bok. Podniosłam latarkę ku górze i zobaczyłam śliczne, małe, białe duszki, które bawiły się pod dachem.
Czy chcecie być duszkami?

4.Połączenie fabuły z prostymi ruchami rytmicznymi - Zabawa ruchowa „Duszki”.
WSTEP - Duszki skradają się po schodach na strych, cichutko na paluszkach.
Część A - Skradają się i straszą wzajemni wypowiadając rytmicznie słowa „HU - HA”
Część B - taniec duszków - wirowanie, podskakiwanie.

5.Opowiadanie nauczyciela - ciąg dalszy.
Duszki pięknie tańczyły pod dachem starego domu. Wirowały, podskakiwały, kręciły się w kółeczko. W końcu bardzo się zmęczyły. Sfrunęły na dół. Chciały odpocząć. Nagle najmniejszy duszek zawołał: Zobaczcie co znalazłem w tej starej skrzyni? Wszystkie duszki zbiegły się dookoła i .... .
Zobaczcie to skrzynia, którą znalazły duszki. Jak myślicie: Co w niej jest?
Dzieci otwierają skrzynię i odnajdują kubeczki plastikowe, kolorowe paski bibuły, gumki.
Czy to się duszkom przyda?
Pomyślcie, co duszki mogły z tych rzeczy zrobić?

6.Wykonanie instrumentu smyczkowego z kubeczków plastikowych, gumek - recepturek, kolorowych pasków bibuł.

7.Gra na wykonanych instrumentach do utworu „Pizzicato” połączona z tańcem.

8.Zabawa „Deszczyk” do utworu „ Tzadik katamar”
Pada, pada deszczyk (naśladowanie gestem opadu deszczu)
wieje, wieje wiatr (naśladowanie gestem wiejącego wiatru)
I grzmot (klaśnięcie) i błyskawica ( tupniecie)
A na niebie kolorowa tęcza (zatoczenie kręgu rękoma).

9.Zabawa „Mój- twój” do utworu „Tzadik kata mar”
Część A
Wstęp
Rytmiczne uderzanie 2x w kolana, klaśniecie w dłonie
Rytmiczne uderzenie 2x o podłogę, klaśnięcie w dłonie.

Część B
Podawanie kubeczka ( klocka, woreczka) : mój – twój.

10.Zabawa „Galop komediantów” do utworu „Komedianci”
Dzieci siedzą w kole na krzesełkach. Przygrywka.
Część A
Jedziemy konno, ściągamy lejce – prr- 2x
Patrzymy w lewo,
Patrzymy w prawo,
Dłonie „wirują z dołu do góry”

Część B
Naśladujemy grę na ksylofonie
Naśladujemy grę na skrzypcach
Jedziemy konno.

11.Zabawa „Jaka to figura?” . Na podłodze rozłożone są papierowe figury geometryczne. Dzieci poruszają się pomiędzy nimi zgodnie z akompaniamentem . W czasie przerwy w muzyce wykonują polecenia nauczyciela np. stań na trójkącie, odszukaj kwadrat, usiądź na kole.

12.Zabawa „Deszczyk pada”. Nauczycielka prezentuje tekst, który wymawia rytmicznie najpierw sama, potem z dziećmi: Pa da desz czyk pa da desz czyk kap , kap , kap Następnie nauczycielka gra ten sam rytm na trójkącie, a dzieci wykonują go stukając klockiem o podłogę. Kolejnym etapem zabawy jest zabawa ruchowa, w której dzieci biegają w rytm ósemek po sali, ale gdy nauczycielka zagra znany już dzieciom rytm na trójkącie – dzieci zaczynają recytować cichutko tekst o deszczyku.

13.Instrumentacja do utworu „Pogodna jesień”(wykorzystanie gazet, worków, grzechotek z butelek).

14.Pożegnanie.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.