X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 11477
Przesłano:

Scenariusz zajęć terapeutycznych "Jestem dzisiaj zła jak osa"

TEMAT ZAJĘCIA: „Jestem dzisiaj zła jak osa” - kształtowanie empatii oraz umiejętności rozpoznawania i nazywania uczuć własnych i innych w oparciu o wiersz „Zły humorek” D. Gellner.

Cele ogólne:
− budowanie systemu wartości, w tym wychowanie dzieci tak, żeby lepiej orientowały się w tym, co jest dobre, a co złe;
− rozwijanie umiejętności społecznych dzieci, które są niezbędne w poprawnych relacjach z dziećmi i dorosłymi;
Cele szczegółowe:
− obdarza uwagą dzieci i dorosłych, aby rozumieć to, co mówią i czego oczekują; grzecznie zwraca się do innych w domu, w przedszkolu, na ulicy; PP 1/1
− przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej PP1/2
− próbuje samodzielnie i bezpiecznie organizować sobie czas wolny w przedszkolu i w domu; ma rozeznani, gdzie można się bawić bezpiecznie, a gdzie nie; PP 6/5
− dostrzega zmiany dynamiki, tempa i wysokości dźwięku utworu muzycznego, wyraża je, pląsując lub tańcząc PP 8/2
Metody:
• Podająca
• Eksponująca
• Praktycznych działań
• Metoda Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne
• Metody aktywizujące - Tańce integracyjne KLANZA
Formy pracy:
• Zbiorowa jednolita
• indywidualna
Pomoce dydaktyczne: chusta animacyjna, kartoniki z figurami geometrycznymi w 4 kolorach, płyta CD z nagraną muzyką do zabaw, karta pracy, kredki, lusterka, pluszak;
Literatura:
Pedagogika Przedszkolna – A. Klim-Klimaszwska,
„Zły humorek” D. Gellner

PRZEBIEG:

1. Wszyscy są witam Was – zabawa integracyjna „Klanza”

2. „Jak się dzisiaj czujesz”? – powitanie. Nauczycielka przedstawia dzieciom maskotkę. Zaprasza je do opowiedzenia maskotce i innym dzieciom o swich uczuciach. Maskotka pyta: „TOMEK jak teraz czujesz?” Dzieci odpowiadają, podając sobie maskotkę i w ten sposób każde dziecko mówi o swoich uczuciach.

3. Dzieci siedzą w kole. Nauczycielka rozdaje dzieciom „piktogramy twarzy” – dobieranie „minek” do fragmentów wiersza.
Wysłuchanie wiersza „Zły humorek” – D. Gellner
Jestem dzisiaj zła jak osa!
Złość mam w oczach i we włosach!
Złość wyłazi mi uszami i rozmawiać nie chcę z wami!
A dlaczego?
Nie wiem sama.
Nie wie tata, nie wie mama...
tupię nogą, drzwiami trzaskam
i pod włos kocura głaskam.
Jak tupnęłam lewą nogą nadepnęłam psu na ogon.
Nawet go nie przeprosiłam
– taka zła okropnie byłam. ZŁOŚĆ
Mysz wyjrzała z nory:
- Co to za humory? ZDZIWIENIE
Zawołałam: - Moja sprawa! Jesteś zbyt ciekawa.
Potrąciłam stół i krzesło,
co mam zrobić, by mi przeszło?!
Wyszłam z domu na podwórze,
wpakowałam się w kałużę.
Widać, że mi złość nie służy, skoro wpadłam do kałuży.
Siedzę w błocie, patrzę wkoło,
wcale nie jest mi wesoło... SMUTEK
Nagle co to?
Ktoś przystaje. Patrzcie! Rękę mi podaje!
To ktoś mały, tam ktoś duży – wyciągają mnie z kałuzy.
Przyszedł pies i siadł koło mnie,
kocur się przytulił do mnie,
mysz podała mi chusteczkę:
- pobrudziłaś się troszeczkę!
Widzę, że się pobrudziłam, ale za to złość zgubiłam,
pewnie w błocie gdzieś została,
NIE BĘDĘ JEJ SZUKAŁA! RADOŚĆ

4. Rozmowa na temat wiersza:
• Kto występował w wierszu;
• Jakie humory miała Kasia?
• Komu robiła na złość?
• Dlaczego wszystko jej przeszkadzało?
• Kto pomógł Kasi?
• Kiedy Kasia zgubiła zły humor?
• Jak się zachowujemy kiedy opanuje nas złość?
• Czym grozi takie złe zachowanie?

5. Zabawa muzyczno-ruchowa – podróż po „Zaczarowanej krainie”
Na Sali umieszczone stacje RADOŚĆ, SMUTEK, ZŁOŚĆ, dzieci wsiadają do pociągu
i w rytm muzyki wyruszają w podróż. Zatrzymuja się na poszczególnych stacjach i naśladują ruchem RADOŚĆ, SMUTEK, ZŁOŚĆ (zwracamy uwagę na bezpieczną zabawę).

6. Zabawy przeciw złości – gra mimiczna z wykorzystaniem lusterek. Dzieci siadają w kole, nauczycielka rozdaje dzieciom lusterka, ostrzega o bezpiecznym posługiwaniu się. Nauczycielka prosi, aby dzieci pokazały miną, jak się czują kiedy:
− „Dostałeś od mamy prezent”
− Szybko biegłeś, nieostrożnie i przewróciłeś się.
− Koleżanka zniszczyła Ci twój obrazek.
− Kolega chcę się z Tobą pobawić a Ty nie chcesz.
− Kolega przeszkadza Ci w zabawie.
WSZYSCY
− Pokaż jaki jesteś zły.
− Jak wyglądasz kiedy się uśmiechasz.
− Jaką macie minę kiedy jesteście smutni.

7. Zabawy integracyjne z chustą animacyjną - KLANZA
• „Karuzela” – bezpieczne poruszanie się z chustą powoli, szybciej, bieg;
• „Kolory” – nauczycielka wywołuje dany kolor i dzieci przebiegają pod chustą zmieniając swoje miejsce.
• „Falujące morze” – dzieci poruszają chustą w górę i w dół;
• Odkładają chustę na podłogę.

8. Pokonanie złości wizualizacją: opowiadanie bajki: „ Bez złości mamy więcej radości
Połóżcie się na plecach, zamknijcie oczy. Wyobraźcie sobie, że jesteście na wakacjach, na polanie w zaczarowanym lesie. Jest cicho. Czujecie zapach leśnych drzew, krewów i jagód. Śpiewają ptaki. Wiatr chłodzi Wasze twarze. Myślicie o tym jak nam dobrze tak leżeć na polanie. Słonko tak przyjemnie przygrzewa, świeci na waszą buzię, całe ciało, brzuszek, aż nie chce się wstać. Ale powoli musicie się budzić, bo niedługo trzeba wracać. Budzą się Wasze oczy, ręce, nogi i całe ciało... wstajecie zrelaksowani i usiądźcie
w kole na dywanie. A teraz raz na zawsze pożegnamy się
z naszą złością i mówimy : BEZ ZŁOŚCI MAMY WIĘCEJ RADOŚCI x 3 głośno, cicho, szeptem.Pokażemy naszej złości, że potrafimy się uśmiechać. Usiądźcie teraz naprzeciwko siebie w parach. Pamiętajcie, że ręce nie muszą bić, wydzierać sobie zabawek. Ręce służą do witania się (dzieci się witają z kolegami), głaskania (głaszczą kolegę), przytulania (dzieci przytulają się), rozśmieszania (granie na nosie).

9. Masaż metodą ruchu rozwijającego Weroniki Sherbone. Dzieci zostają na chuście
w parach. Na plecach kolegi lub koleżanki z pary „rysują” treść recytowanego przez nauczycielkę wierszyka
Stolarz młotkiem puka (stukanie pięścią)
Lekarz w plecy stuka (delikatne pukanie palcami)
Kucharz w garnku miesza (koliste ruchy płaską dłonią lub pięścią)
Praczka pranie wiesza (delikatne szczypanie)
Rolnik grabi siano (grabienie palcami obu rąk z góry na dół)
Muzyk gra co rano (naśladowanie ruchów pianisty)
I ja też pracuję (wskazanie na siebie)
Obrazek rysuję (dowolny rysunek palcami na plecach partnera)

10. Kodeks przedszkolaka – umieszczenie na tablicy kolejnej zasady – NIE ZŁOŚCIMY SIĘ NA KOLEGÓW!

11. Ewaluacja zajęcia – na Sali rozwieszone są różne piktogramy twarzy (smutna, radosna, zła, itp.) zadaniem dzieci jest wybranie właściwej buźki stosownie do swojego nastroju, jak się czuje, czy podobało mu się zajęcie.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.