X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 11290
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Woda wokół nas - scenariusz zajęć

Scenariusz zajęcia dla dzieci 4-letnich
opracowany przez nauczycielkę grupy III Agnieszkę Kosior
Temat: Woda wokół nas.

Cele: Zdobywanie wiedzy na temat występowania wody na świecie.
Uświadomienie wpływu czystej wody na stan naszego zdrowia i życia zwierząt i roślin.
Rozwijanie umiejętności wspólnej zabawy .
Uwrażliwianie na dżwięki muzyki.

Metody: słowne – opowiadanie , rozmowa
percepcyjne - pokaz
czynne – ekspresja ruchowa, zadania do wykonania
Formy: indywidualna, grupowa


Pomoce: papierowe sylwety kropli deszczu róznej wielkości z przewleczonym sznureczkiem, odtwarzacz, płyty CD pt Podróż do źródeł piękna i zdrowia oraz Relaksacja- muzyka i ćwiczenia dla dzieci , szara peleryna ozdobiona niebieskimi kroplami wody, folia malarska, kosz z papierowymi elementami : falami, rybami, kamieniami ,rakami , muszlami, liliami, kaczeńcami, liściami , żabami, kaczkami, kaczątkami, sylweta człowieka , drzewa, psa,tafla styropianu pomalowana na kolory ziemi, szklanki z wodą,dwa naczynia różnej wielkości z wodą, pałeczka, przyrządy do robienia baniek, kredki


Przebieg zajęcia:
1 .Zabawa muzyczno-ruchowa „Wybieramy krople”- dzieci chodzą po sali i oglądają leżące na podłodze papierowe krople wody, w tle rozbrzmewa szum padającego deszczu. Gdy deszczowa muzyka cichnie, dzieci zatrzymują się przy wybranej kropli i wieszają ją sobie na szyi. Stają się kroplami wody .

2. Zabawa przy muzyce relaksacyjnej „Strumyk, rzeka, jezioro, morze”- nauczyciel zakłada deszczową pelerynę i zaprasza swoje dzieci-krople do:
a) utworzenia strumyka (szeregu, trzymającego sie za ręce). Nauczyciel prowadzi szereg raz szybciej, raz wolniej, po lini falistej, zygzakowatej,
b) zamiany w rzekę ( ustawienie w parach), która płynie spokojnie, prosto, czasem tylko lekko zakręca,
c) utworzenia małego, górskiego jeziora ( małe koło) z małymi falami (ruchy rąk do góry i na dół)
d) zamiany w morze ( duże koło), na którym wielkie fale podnoszą się ( wspięcie na palce, podniesienie rąk do góry) i opadają (zgięcie nóg w kolanach i opuszczanie rąk).
Fale morskie uspakajają się (dzieci siadaja w kręgu), nauczyciel mówi : -„Woda jest w strumieniu, rzece , jeziorze, morzu”, następnie pyta dzieci:- „Gdzie jeszcze można spotkać wodę?”

3. Zabawa „Życie w wodzie”- nauczyciel rozkłada w środku kręgu dużą folię, imitującą zbiornik wodny. Dzieci losują po jednym,papierowym elemencie związanym z wodą i umieszczają go w dowolnym miejscu folii. Nauczyciel rozpoczyna rozmowę zadając pytanie „Co możemy spotkać w wodzie?”.

4. Opowiadanie ilustrowane „Komu potrzebna jest woda?”
Nauczycielka mówi wskazując na ułożoną przez dzieci kompozycję na folii:- W czystej wodzie wesoło pływają kolorowe ryby. Brunatne raki chowają sie pod kamienie leżące na dnie stawu. Błękit wody ozdabiają białe, wodne lilie i żółte kaczeńce.. Na liściach roślin rechoczą żaby. W oddali płynie kaczka z małymi, kwaczącymi kaczątkami. Woda jest domem dla ryb i raków. Żaby i kaczki również nie mogłyby bez niej żyć.
Nauczycielka mówi dalej ilustrując treść tekstu sylwetami wpinanymi w taflę styropianu pomalowanego na kolory ziemi:- Wody potrzebują rosliny ,zwierzęta i ludzie mieszkający na ziemi. Dzięki wodzie wszystko co żyje może rosnąć. Ludzie ,gdy piją wodę są zdrowi i silni
Następnie pyta dzieci: „Jak myślicie, co by było gdyby nie było wody?

5. Zabawa „Zwierzęta piją wodę”- nauczyciel wydobywa dżwięk z dwóch naczyń wypełnionych wodą, dzieci zmieniają sie w różne zwierzęta.Kiedy słychać dżwięk z naczynia większego, z większą ilością wody- zwierzęta oddalają się, gdy rozbrzmiewają dżwięki z naczynia mniejszego- zwierzęta podchodzą do wody, piją, bawią się w wodzie, chłodzą swoje ciało.

6. Zabawa „Smak wody”
Dzieci gromadzą się wokól stolika i biorą w rękę szklankę z wodą. Rozmawiają o jej barwie- na podstawie obserwacji, zapachu- na podstawe doznań węchowych i smaku- degustują wodę.Dzieci wypijają wodę małymi łykami , nauczyciel prosi, aby zamknęły oczy i wyobraziły sobie jak woda przenika do każdej części ich ciała i zostawia w niej składniki odżywcze, a wypłukuje z ciała to, co nam szkodzi.
Nauczyciel pyta :- „Jak myślicie , kiedy pijemy wodę? ”.

7. Zabawa manualna „Minki”
Dzieci rysują kredką na kroplach zdjętych z szyi:
-:na jednj stronie kropli -minkę wesołą,
- na drugiej kropli- minkę smutną.

8 .Zabawa „Prawda czy fałsz? ”- nauczyciel wypowiada zdania prawdziwe i fałszywe. Dzieci oceniają zdania minkami narysowanymi na kroplach. Zdanie prawdziwe- podnoszą kroplę z miną uśmiechniętą, zdania fałszywe – krople z miną smutną.
Woda jest w strumieniach, rzekach, morzach, oceanach.
Po deszczu lepiej rosną rośliny.
Kamień potrzebuje wody.
Picie czystej wody daje ludziom dużo zdrowia.
Zwierzęta nie muszą pić wody.
Ryby i raki żyją tylko w wodzie.
Bez wody nie byłoby życia.

9. Zabawa oddechowa „Puszczamy bańki”- dzieci z nauczycielem wychodzą na podwórko przedszkolne. Nauczyciel puszcza bańki, dzieci śledzą ich lot, usiłują je złapać. Potem samodzielnie robią bańki za pomocą specjalnego urządzenia. Nauczycielka przywołuje dzieci i pyta: „Jak jeszcze możeci bawić się z wodą?”

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.