X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 11229
Przesłano:
Dział: Przedszkole

"Rodzinne malowanie pisanek" - scenariusz zajęcia otwartego z udziałem rodziców

Cele:
-poznawanie tradycji i zwyczajów wielkanocnych
-prowokowanie sytuacji wyzwalających rodzinną inwencję twórczą
-wzmacnianie więzi rodzinnych
-tworzenie warunków sprzyjających spontanicznej i zorganizowanej aktywności zabawowej

Pomoce:duże pudełko, listy w żółtej i zielonej kopercie, koszyczek, opakowania po jajkach-niespodziankach, koperty z pociętymi pocztówkami wielkanocnymi, koperty z plątaninką literową, teksty zagadek, obrazki z różnymi produktami spożywczymi, nagranie CD piosenki, wydmuszki, nożyczki, klej wikol i klej bezbarwny, serwetki dekoracyjne z motywem kwiatów, kolorowa gruba wełna, "sznureczki" z bibuły (bibułę tniemy na paski szerokości 2 cm a następnie mocno skręcamy)


Przebieg:
1.Wstęp.
Dzieci siedzą w kole, witają rodziców, po chwili do sali wchodzi woźna i przynosi paczkę dla dzieci.
Nauczycielka otwiera paczkę i czyta list z zielonej koperty.
Drogie dzieci!
Zbliżają się święta wielkanocne i chyba każe z Was czeka na niespodziankę od Wielkanocnego Zajączka.
Jesteście już starszakami, więc w tym roku postanowiłem sprawdzić, co wiecie o tradycjach i zwyczajach Świąt Wielkanocnych. Dlatego przygotowałem dla Was jajka-niespodzianki. W każdym jajku jest ukryte zadanie. Jeśli uda Wam się wszystkie rozwiązać, wtedy otwórzcie żółtą kopertę.
Życzę powodzenia!
Zajączek Wielkanocny.

2.Losowanie przez dzieci jajek z zadaniami do rozwiązania (wszystkie pomoce do zadań znajdują się w paczce)
- ułóżcie wielkanocne puzzle(każde dziecko otrzymuje swoja kopertę)
- powiedzcie wiersz o Wielkanocy
- zaśpiewajcie piosenkę o pisankach
- rozwiążcie zagadkę (pisanka, baranek, koszyczek, Wielkanoc, Śmingus Dyngus")
- wybierzcie co powinno znaleźć się w wielkanocnym koszyku
- rozwiążcie plątaninkę (każde dziecko otrzymuje w kopercie plataninkę i litery, po ułożeniu odczytuje hasło np: jajko, pisanka, baranek, Wielkanoc,kurka, kogut)

3.Odczytanie listu z żółtej koperty.
Brawo dzieci!
Świetnie sobie poradziłyście. Muszę przyznać, że dużo wiecie o tradycjach wielkanocnych. W nagrodę każdy dziś otrzyma słodki upominek.
Na koniec mam do was prośbę. Wspólnie z rodzicami zróbcie z wydmuszek piękne i kolorowe pisanki. Niech ozdobią w święta Wasze koszyczki.Życzę Wszystkim Wesołych Świąt i do zobaczenia już wkrótce.
Pozdrawiam!
Zajączek Wielkanocny.

4.Poczęstunek dzieci czekoladowymi jajeczkami.

5.Omówienie sposobu wykonania pisanek przy poszczególnych stolikach:
a) oklejanie sznureczkami z bibuły (klejenie wikolem)
b) oklejanie kolorową wełną (wikol)
c) oklejanie wyciętymi motywami z serwetek (klej bezbarwny)

6.Rodzinne ozdabianie wydmuszek.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.