X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 11162
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Kuchenne czynności - scenariusz zajęć

Scenariusz zajęć w klasie 0
OPRACOWAŁA I PRZEPROWADZIŁA: Monika Dzierżko
GRUPA WIEKOWA: dzieci 5-cio i 6-cio letnie
DATA PRZEPROWADZENIA ZAJĘĆ: 14.02.2011
Temat kompleksowy: Kuchenne czynności

Temat: Naczynia kuchenne

Cele ogólne:
- rozwijanie: mowy i logicznego myślenia, aktywności poznawczej, sprawności manualnej i inwencji twórczej;
- kształtowanie gotowości do nauki czytania i pisania

Cele operacyjne:
Dziecko:
- rozwiązuje zagadki tematycznie;
- wypowiada się na określony temat;
- kontynuuje dialog;
- wymienia nazwy naczyń kuchennych i zna ich przeznaczenie;
- rozumie zasady korzystania ze sprzętów kuchennych;
- dokonuje analizy i syntezy sylabowej słów;
- wymienia głoski w wygłosie i w nagłosie w podanych słowach;
- układa zdania na podany temat;
- liczy słowa w podanych zdaniach i ilość kropek na swoim znaczku;
- czyta całościowo wyrazy: garnek, patelnia, rondel;
- wykonuje do końca powierzone zadanie;
- bierze czynny udział w zabawie ruchowej z elementami równowagi.

Metody:
- słowna – rozmowa, pogadanka;
- oglądowa – obserwacja, pokaz;
- praktycznego działania;
- zabawy.

Środki dydaktyczne: zagadki, Dialogi, s.20-21, sylwety do dialogu, tablica II/III, przybory kuchenne, krążki, klocki, nożyczki, klej, kredki, Karta pracy cz. 3, nr 14, 15, znaczki-talerzyki
- obrazek sytuacyjny: „ W przedszkolnej kuchni”;


PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1.Powitanie. Sprawdzenie obecności.

2.Rozwiązywanie zagadek o wybranych naczyniach kuchennych.
Dzieci starają się rozwiązać zagadki, zadawane przez nauczycielkę. Po odgadnięciu zagadki dziecko zawiesza na tablicy ilustrację do niej.
•garnek
Mały czy duży
do gotowania służy.

•talerz
Może być z plastiku,
szkła lub porcelany.
Tutaj nakładamy,
wszystko co zjadamy.

•widelec
Ma uzębienie,
choć nie lubi jeść.
Pomaga jedzenie
do buzi nieść.

•nóż
Co to jest? Trzonek i ostrze –
Narzędzia najprostsze.

• łyżka
Mała do herbaty,
duża do rosołu.
Spotykasz się z nią,
gdy siadasz do stołu

•kubek
Ma duże ucho,
lecz nie do słuchania.
On służy do picia,
ono do trzymania.

•czajnik
Ma ucho i dziobek,
gwiżdże na nas czasami.
Gdy woda się w nim gotuje,
Przez dziobek paruje.

•tarka
Nie ściera ołówka, a zetrze warzywa-
Jak taki przedmiot się nazywa?

Podsumowanie, że przedmioty te możemy spotkać w kuchni.

3.Rozmowa na temat wyposażenia kuchni w domach dzieci.

Zwrócenie uwagi na wyposażenie kuchni w nowoczesny sprzętu AGD. Przypomnienie o bezpiecznym użytkowaniu takiego sprzętu jedynie przez dorosłych lub pod ich ścisłą kontrolą.

4.Słuchanie i kontynuowanie dialogu pomiędzy garnkiem a rondlem.
-Co robił garnek i rondel?
-Co to jest durszlak?
-Co to są sztućce?

5.Powiedzcie mi do czego służą te przedmioty:

Nauczycielka pokazuje dzieciom kuchenne akcesoria i wraz z dziećmi tłumaczy
do czego one służą:

•tarka – do tarcia, rozdrabniania np. warzyw;
•trzepaczka – do ubijania piany;
•nóż i deska– do krojenia, siekania;
•tłuczek do mięsa;
•wałek – do wałkowania ciasta;
•pałka – do ucierania; itp.

6.Oglądanie Tablicy II/III.
•dzielenie na sylaby nazw przedmiotów przedstawionych na tablicy
•wyróżnianie głosek w wygłosie i w nagłosie w podanych słowach.

7.Układanie zdań składających się z trzech (i więcej) słów na temat kuchni przedstawionej na tablicy.

Układanie rozpoczyna nauczyciel, podając zdania, a dzieci liczą zawarte w nich słowa. Na przykład:
To jest kuchnia.
Największym sprzętem jest lodówka.
Obok lodówki są szafki.

8.Zabawa ruchowa z elementami równowagi "Niosę tacę" ze śniadaniem.

Ćwiczenia w liczeniu i stosowaniu liczebników głównych.
Dzieci są podzielone na 2 zespoły: talerze w 2-ch kolorach z narysowaną na nich odpowiednią ilością kropek. Ich zadaniem jest ustawienie się
w każdym szeregu od najmniejszej ilości kropek do największej. Następnie dostają krążki, na które kładą małe klocki i poruszają się powoli po sali, żeby śniadanie nie spadło z krążka-tacy. Tacę podają dzieciom z drugiego szeregu, odpowiednio - dziecku z talerzykiem o tej samie liczbie oczek na znaczku, zamieniając się miejscami.

9.(Karta pracy cz. 3, nr 14) Polecenie czyta dziecko, które potrafi płynnie czytać.

10.Proponowanie pracy w karcie nr 15 dla dzieci, które szybciej ukończą zlecone czynności.

11.Podsumowanie i ocena aktywności dzieci na zajęciach.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.