X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 11032
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Na święta czekamy i cieplutko się ubieramy - zabawy dydaktyczne i ruchowe

Temat: „ Na święta czekamy i cieplutko się ubieramy”- zabawy dydaktyczne i ruchowe

Cele ogólne:
-Rozwijanie przez ruch świadomości własnego ciała
- kształtowanie umiejętności grupowania obiektów według cech jakościowych i ilościowych
-doskonalenie spostrzegawczości wzrokowej
-wyrabianie nawyku dbania o zdrowie własne i innych poprzez odpowiednie ubieranie się zimą

Cele operacyjne ( dziecko...):
-nawiązuje kontakt z drugim dzieckiem
-współpracuje z partnerem podczas zabaw
-poznaje własne ciało i możliwości ruchowe
-utrzymuje kontrolę nad jego ruchami
- dostrzega cechy przedmiotów
- grupuje obiekty według podanych cech : koloru, liczby oczek, wielkości)
- tworzy zbiory danych elementów posiadających wspólną cechę
-dostrzega różnice w obrazkach
- porównuje pasujące do siebie elementy
- układa obrazek z części w jedną całość
-rozpoznaje poszczególne elementy zimowej garderoby
-rozumie konieczność ubierania się odpowiednio do pogody
- określa czynniki zagrażające zdrowiu i bezpieczeństwu

Metody:
-słowne: rozmowa, wiersz
-oglądowe-pokaz
- czynne: zadań stawianych do wykonania , samodzielnych doświadczeń
- metoda Ruchu Rozwijającego W.Sherborn
-metoda E.Gruszczyk-Kolczyńskiej

Formy:
- indywidualna-zróżnicowana
- grupowa ,zespołowa
Pomoce: obrazki sytuacyjne, kartoniki z napisem „nie”, „tak” , zróżnicowane karty pracy indywidualnej, seria obrazków różniących się szczegółami , cały obrazek oraz fragment tego obrazka, obrazkowe puzzle, komplety kolorowych guzików i kartoników, kocyki ,skakanki w trzech kolorach, emblematy z kolorowymi ubraniami.


Przebieg:
1. Powitanie w kręgu – piosenką:
„Witamy, witamy, witamy Was
Witamy cię ...., witamy cię.....,
Witamy, witamy.\, witamy Was.”
Zaczynamy, to już czas. Jestem ja, jesteś ty. Raz, dwa, trzy.

2.. Zabawa „ Dzień dobry” - powitanie częściami ciała: - dz. witają się brzuszkami ( dz. mówią sobie „ Dzień dobry”), - witają się plecami, - pośladkami, biodrami, barkami, łokciami, kolanami, nosami i wg pomysłów dzieci...

3.„Ręka wita się z...” – zabawa słowno- ruchowa
JAK? Wyróżniamy części ciała ( zarówno z prawej jak i z lewej strony) z którymi wita się prawa ręka ( np. z prawym uchem , z lewym kolanem itp.), prawa ręka dotyka wymienianych części.

4.Słuchanie wiersza D.Gellner : „ Zmarżlak” . Krasnal Zmarzlak
zwinął się w kłębuszek.
- Zimno mi w nos!
Zimno mi w uszy!
Dajcie mi ciepłą czapkę!
Dajcie mi kożuszek!
Owińcie mi szyję szalikiem
dłuuugim jak rzeka!
Włączcie mi sto piecyków!
Zagrzejcie kubek mleka!
Nie wyjdę zza pieca dopóty, dopóki
nie staną tu ciepły buty!
I poduszek cała fura!
I pierzyna wielka jak góra!
A jak nie zawiesicie
na niebie słońca,
to będę siedział
za piecem bez końca.

5. „Wiem, jak się ubrać” – Odkrywanie po fragmencie obrazka sytuacyjnego , rozmowa nt konieczności zabezpieczenia się przed zimnem poprzez odpowiedni ubiór tak aby uniknąć grożnego dla zdrowia przemarznięcia i przegrzania.
Odpowiadanie na pytania nauczycielki:
- Jak ubieramy się zimą?
- Jakie ubrania zakładamy latem?
- Dlaczego zimą ubieramy się ciepło?
- Co może być konsekwencją nieprawidłowego ubioru zimą?
Umieszczanie obrazków przedstawiających ubrania zimowe pod wyrazem TAK, a ubrania letnie pod wyrazem NIE

6. „ Zimowe igraszki na śniegu „ - ćwiczenia pozwalające poznać swoje części ciała
- „ Płatki śniegu ” - naśladowanie opadających płatków śniegu , strzepywanie z siebie śniegu: z ramion, pleców, głowy, brzucha, nóg, stóp, itp. ( nazywanie tych części ciała)
- „ Marsz na górkę i bieg z górki” z wysokim unoszeniem kolan
- „Orzełek na śniegu” – dzieci leżą na plecach potem na brzuchu i wykonują orzełka, po czym próbują na plecach potem na brzuchu ślizgając się zrobić koło.

7.. „Cieplutkie zimowe ubranko”- praca w małych zespołach zróżnicowanych wg możliwości dzieci:
1) zadanie : „ Odszukaj”- wyszukiwanie dwóch jednakowych obrazków i naklejanie ich obok siebie.
2) zadanie : „ Dobierz właściwie” - dobieranie pasujących części do całego obrazka
3) zadanie: „ Szalikowe puzzle„ - składanie obrazków z części
4) zadanie : „Brakujący obrazek” - odnajdywanie i uzupełnianie braków na obrazku palta ,naklejanie guzików, kieszeni

8. Zabawa „Porządkujemy ubrania” :
Każde dziecko ma tylko jedną sylwetę zimowego ubrania. Na podłodze leżą trzy pętle ze skakanek. Pętle są ułożone tak, że dwie z nich leżą obok siebie tworząc trzy okręgi. Pętle to szafki, do których na sygnał nauczyciela chowają się wywoływane kolorowe ubrania , które trzymają dzieci. Po jakimś czasie dzieci zamieniają się sylwetami i zabawę powtarzamy.

9. Zabawa dydaktyczna : „Dobieramy guziki do zimowego palta”- Praca indywidualna , zróżnicowana, dostosowana do indywidualnych możliwości wychowanków:
1) Segregowanie według koloru guzika- dzieci układają przed sobą kartoniki oznaczające kolory guzików. Obok każdego kartonika gromadzą guziki w danym kolorze. Potem sprawdzają, czy się nie pomyliły w segregowaniu według koloru. Otaczają gestem każdy zbiór guzików i stwierdzają: tu są czerwone, tu białe...
2) Segregowanie według liczby dziurek lub pętelki- dzieci kładą przed sobą kartoniki oznaczające guziki z 2dziurkami, 4dziurkami i z pętelką. Obok każdego kartonika gromadzą pasujące guziki. Na koniec sprawdzają , czy się nie pomyliły . Pokazują każdy zbiór guzików stwierdzają : tu są czterodziurkowce...
3) Segregowanie według wielkości guzików- dzieci układają przed sobą kartoniki ze strzałkami dużą ( duże guziki), małą ( małe guziki).Obok każdego kartonika gromadzą pasujące guziki. Sprawdzają ,czy się nie pomyliły, otaczają gestem każdy zbiór i mówią: tu są guziki duże, a tu małe.
4) Dla najzdolniejszych ,przygotowana karta zadaniowa ,która zawiera wszystkie trzy cechy poszukiwanego guzika

10.„ Z górki na pazurki „ – ćwiczenia w parach:
- „ Rozgrzewka „, - rozcieranie policzków, uszu, dłoni, ramion, stóp swoich i kolegi ( nazywanie tych części )
-„ śniegowa kula” –położenie śniegowej kuli na brzuchu , wykonanie wdechu i obserwowanie jak się unosi kula
- „Na saneczkach”- ( wykorzystanie kocy) dzieci ciągną się za ręce po podłodze , po chwili zamiana ról
-„Lepimy bałwanka”- toczenie dziecka przez dziecko po podłodze

11.. Relaks przy muzyce. W rytm muzyki „tańczą” poszczególne części ciała: najpierw ręce, potem nogi, głowa, ramiona, biodra i wreszcie całe ciało.

12. Ewaluacja ; określanie stopnia swojego zadowolenia za pomocą wesołych i smutnych rękawiczek przyczepianych do kolorowych szalików.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.