X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 10929
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Woda wędrowniczka - scenariusz zajęcia

SCENARIUSZ ZAJĘCIA


TEMAT: Woda wędrowniczka
CELE OGÓLNE:
- kształtowanie postawy zaciekawienia otaczającym światem;
- rozwijanie aktywności poznawczej;
- wyjaśnienie obiegu wody w przyrodzie i jego znaczenia dla życie na ziemi;
- uświadomienie dzieciom znaczenia wody w przyrodzie;
- wzmocnienie więzi ze środowiskiem przyrodniczym;
- poszerzenie wiadomości na temat przydatności wody i zastosowania wody w życiu codziennym;
- uświadomienie, że woda to skarb, bez którego nie mogłoby istnieć życie na Ziemi.

CELE OPERACYJNE. DZIECKO:
- zna znaczenie wody,
- zna zjawisko obiegu wody w przyrodzie (parowanie i skraplanie)
- jest twórcze,
- chętnie obserwuje doświadczenie i jest zainteresowane ich wynikami,
- próbuje wyciągać i formułować wnioski z przeprowadzonego doświadczenia,
- umie współdziałać w zespole,
- aktywnie uczestniczy w zabawie ruchowej,
- tworzy improwizację ruchową do muzyki,
- rozwiązuje zagadki,
- wie, że woda jest niezbędna do życia,
- wykonuje pracę plastyczną.

METODY:
Podająca : rozmowa kierowana, objaśnianie nauczyciela
Poszukująca: rozmowa, dyskusja
Praktycznego działania: ćwiczenia praktyczne, wykonywanie doświadczenia
Aktywizująca: zagadki.

FORMY:
Praca indywidualna
Praca zbiorowa

POMOCE DYDAKTYCZNE:
Czajnik, szklanka, woda, lód, magnetofon, płyta CD, o paski na głowę z kroplą wody, butelki z wodą, kolorowy papier, brystol, klej, nożyczki, plakat obiegu wody, zagadki.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1. Powitanie i zaprezentowanie tematu zajęć w postaci zagadek:
• Służy do picia, służy do mycia
Bez niej na Ziemi nie byłoby życia.
• Z kranu srebrną strugą, biegła bardzo, bardzo długo
Napełniła aż pół wanny, będzie kąpiel dziś dla Anny.
• Co tak wygląd zmieniać może, gdy jej dużo to jest morze,
A gdy ilość jej niewielka, to nazywa się kropelka,
Gdy jest ciepło – para płynie, a na lód twardnieje w zimie.

2. Kropelkowe opaski
Rozdanie opasek na głowę z kropelką a następnie wybieranie imion dla kropelek (każde dziecko wybiera imię dla swojej kropelki).

3. Deszcz - obserwacja
Nauczycielka zachęca dzieci do obserwacji padającego za oknem deszczu. Podczas obserwacji nauczycielka prowadzi z dziećmi rozmowę na temat: skąd pada deszcz (z chmur), z czego składa się deszcz (z kropel), co to jest deszcz (woda).

4. Skąd się bierze deszcz? – doświadczenie
Dzieci siadają w kole na dywanie. Nauczycielka wyjaśnia, że woda paruje pod wpływem ciepła, łączy się z zimnym powietrzem i powstają chmury deszczu. Prezentuje dzieciom doświadczenie obrazujące to zjawisko:
Para unosząc się do góry (gotuje wodę w czajniku – prezentuje wydobywającą się parę – i nalewa do szklanek) tworzy chmury (pokrywa jedną szklankę spodkiem, a drugą lusterkiem – w szklankach widać kłębiącą się parę). Para u góry na skutek niskiej temperatury (kładzie na spodek kostki lodu) skrapla się i tworzy krople, które następnie w postaci deszczu spadają na ziemię (unosi spodek i demonstruje spadające krople). Na lusterku można zobaczyć zaparowanie – po krótkiej chwili powstaną kropelki. Następnie dzieci oglądają plakat przedstawiający obieg wody w przyrodzie zwracając szczególną uwagę na ten fragment, który dotyczy przedstawionego doświadczenia. Rozmowa: co by było gdyby nie padał deszcz? – próba uzmysłowienia dzieciom jak ważna jest woda dla ludzi, zwierząt i roślin.
5. Rurociąg z wodą – zabawa ruchowa
Dzieci biegają swobodnie po sali. Jedno dziecko jest „pompą, która stara się wciągnąć krople do rurociągu” – porusza się po sali i stara się dotknąć kolegę lub koleżankę. Dziecko dotknięte przez pompę chwyta ją za rękę tworząc rurociąg i tak aż wszystkie dzieci utworzą długi rurociąg. Ostatnie złapane dziecko w następnej zabawie jest pompą (zabawę można powtarzać do woli).

6. Pić się chce – uzupełnianie organizmu w wodę
Dzieci otrzymują buteleczki z wodą (lub szklanki z wodą) i wypijają ją spragnieni po zabawie ruchowej. Zwrócenie uwagi, że po wysiłku człowiekowi potrzebna jest woda, celem uzupełnienia braku wody w organizmie spowodowanego wysiłkiem fizycznym. Uświadomienie niezbędnej potrzeby picia.

7. Pada, pada deszczyk – zabawa plastyczna
Wycinanie z kolorowego papieru elementów obrazujących padający deszcz np. chmury, krople deszczu, kałuże, kolorowe parasole, kalosze itp. Układanie elementów w odpowiednich miejscach kartki i przyklejanie ich klejem.

8. Rain Dance – improwizacja ruchowa
Zakończenie zajęć zabawą improwizowaną (poruszanie się) do utworu Rain Dance (K.Jenkins i Adiemus)

Zajęcia można poszerzyć w zależności od chęci i zaangażowania dzieci oraz ich wieku o zabawy badawcze z wodą:
- sprawdzanie co pływa, a co tonie,
- mierzenie pojemności naczyń,
- co rozpuszcza się w wodzie,
- jak smakuje lód, woda i para wodna
lub zabawy ruchowo - muzyczne:
- Słońce świeci – deszczyk pada
- Deszcz stuka w parasole
- Przeskocz kałużę
- Kropelki deszczu.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.