X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 10910
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Krajobraz bez śmieci - rozmowa w oparci o ilustracje

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z ZAKRESU EDUKACJI EKOLOGICZNEJ
Przedszkole Nr 7 w Lublinie
Prowadząca mgr Anna Berus

Temat: „KRAJOBRAZ BEZ ŚMIECI”- rozmowa w oparci o ilustracje.

Cele:
• wyjaśnienie pojęcia „ekologia”,
• uświadomienie dzieciom niebezpieczeństw, jakie mogą zagrażać środowisku przyrodniczemu ze strony człowieka,
• poznanie sposobów segregacji śmieci do kolorowych pojemników,
• kształtowanie postaw proekologicznych,

Metody:
- słowne, czynne, oglądowe,
- elementy kinezjologii edukacyjnej,

Formy: : indywidualna, grupowa i zbiorowa,

Środki dydaktyczne: sylweta „Ekoludka”, wiersz „Ekologia”, historyjka obrazkowa, ilustracje z krajobrazem, sylwety kontenerów na śmieci: żółty, zielony, niebieski, kolorowe pojemniki, znaki recyklingu, płyta CD, odznaki: „Przyjaciela przyrody”, magnetofon, karty pracy, kredki, klej, napisy, papier, metal, szkło,


Przebieg zajęcia:
1. „Przywitanie w kręgu”- dzieci i dorośli stoją w kole, naśladując ruchem powitanie wg wiersza z zakresu kinezjologii edukacyjnej.
2. „Ekologia”- słuchanie wiersza./wyjaśnienie słowa ekologia/

Ekologia - mądre słowo, a co znaczy powiedz sowo?
Sowa chwilę pomyślała i odpowiedź taką dała:
„To nauka o zwierzakach, lasach, rzekach, ludziach, ptakach,
mówiąc krótko w paru zdaniach o wzajemnych powiązaniach.
Między nami, bo to wszystko, to jest nasze środowisko.
Masz je chronić i szanować”- powiedziała mądra sowa.

*Próba odpowiedzi na pytania:
- Co to jest ekologia?
- Co to znaczy szanować środowisko?

3. „Co zagraża przyrodzie?- rozmowa na podstawie ilustracji /krajobraz naturalny i zanieczyszczony/. Uświadomienie dzieciom niebezpieczeństw, jakie mogą zagrażać środowisku przyrodniczemu ze strony człowieka.

4. „Jak się czujemy , gdy dookoła jest.....” - zabawa dramowa. Dzieci ruchem, gestem, słowem prezentują swoje samopoczucie, gdyby znaleźli się w środowisku zanieczyszczonym przez człowieka lub czystym, miłym.
5. „Krajobraz bez śmieci”- historyjka obrazkowa do opowiadania n-lki.
„Nad pobliskim jeziorem w parku, rosło bardzo dużo pięknych kwiat i różnorodnych roślin. Wkoło było zielono i bardzo czysto. Kolorowe motyle latały nad kwiatami. Gromadka dzieci bawiła się wesoło. Ich miłą zabawę przerwały czyjeś okropne krzyki . To grupa rozkrzyczanych dzieci kopiących stare, brudne puszki i plastikowe butelki. Jedli cukierki, a papierki rozrzucali wkoło. Gromadka dzieci, która bawiła się obok wesoło, uciekła wystraszona.. Wszyscy byli przerażeni tym zachowaniem. Wszędzie były porozrzucane śmieci. Cały teren był zanieczyszczony i bardzo smutny i szary. Nawet te rozkrzyczane dzieci patrzyły przerażone co uczyniły. Postanowiły naprawić to i ....”
6. „Jak możemy pomóc Ziemi?- burza mózgów. Przedstawienie postaci Ekoludka jako stróża porządku i czystości.
7. „ Po co ten kontener?”- prezentacja kontenerów na śmieci: żółtego /plastik, metal, zielonego /szkło/, niebieski /makulatura/.
Ekoludek opowiada jak można sortować śmieci i gdzie je wrzucać. Odczytuje napisy na pojemnikach, dzieci powtarzają. Nauczyciel pokazuje przygotowane wcześniej kolorowe kartki symbolizujące pojemniki, oraz rysunki z butelką plastikową, szklaną, gazetą, puszką, podpisane:, szkło, papier, metal.
Dzieci przyporządkowują odpad do odpowiedniego pojemnika.
8. „Segregujemy śmieci” - zabawa.
Nauczyciel rozsypuje przykładowe „śmieci”. Zadaniem dzieci jest posortowanie ich i przyporządkowanie do odpowiednich kolorów pojemników – oglądanie i wyszukiwanie znaczków na opakowaniach nadających się do recyklingu.
9. „Jestem małym ekologiem”- ilustracja ruchowa piosenki.
10. „Gdzie te śmieci?”- karty pracy. Dzieci kolorują pojemniki na śmieci, przyporządkowują śmieci do właściwego kosza, przyklejają kartoniki z podpisami – metal, szkło, papier.
11. „Przyjaciel przyrody”- ewaluacja zajęć, wręczenie znaczków.

LITERATURA :
1. G. Kutyłowska - Ekologia w przedszkolu.
2. M. Kraszewska - Środowisko.
3. T Żyterska - Poznanie środowiska przyrodniczego.
4. Materiały edukacyjne dla nauczycieli - Zostań przyjacielem natury.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.