X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 10897
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Przestrzeganie zasad właściwego zachowania się podczas pobytu w domu warunkującego bezpieczeństwo własne i innych - "Hania zostaje sama w domu"

Temat: „ Hania zostaje sama w domu „- przestrzeganie zasad właściwego zachowania się podczas pobytu w domu warunkującego bezpieczeństwo własne i innych.

Cele ogólne;
-podnoszenie świadomości właściwego i bezpiecznego korzystania z urządzeń elektrycznych
- promowanie wiedzy o zachowaniu bezpieczeństwa podczas pobytu w domu
- doskonalenie spostrzegawczości wzrokowej
- kształtowanie logicznego myślenia poprzez rozwiązywanie zagadek i porządkowanie przedmiotów
- rozwijanie umiejętności kojarzenia przedmiotu przedstawionego na obrazku z jego cechami i zastosowaniem
Cele operacyjne ( dziecko...):
- korzysta z urządzeń elektrycznych tylko w obecności dorosłych
- wypowiada się na temat zagrożeń płynących z samodzielnego użycia urządzeń działających na prąd
- wie, że nie wolno dotykać gniazdek elektrycznych ani wkładać do nich przedmiotów
-respektuje zakaz dotykania lekarstw i środków chemicznych
-nie zbliża się do gorących przedmiotów; żelazka, czajnika, garnka
- rozpoznaje i nazywa przedmioty na obrazkach
- dostrzega różnice w wyglądzie różnych urządzeń elektrycznych
- rozwiązuje zagadki słowne ,kojarząc odpowiedź z konkretnym przedmiotem
-określa cechy danego przedmiotu
Formy; grupowa, zespołowa, indywidualna- zróżnicowana
Metody; słowne- rozmowa,wiersz,zagadka
pokazu- oglądowa
czynna- zadań stawianych do wykonania, samodzielnych doświadczeń
Pomoce: przedmioty, 3 obrazki sytuacyjne - „ Hania sama w domu „ , znaki ostrzegawcze- zakazujące, karty pracy- zróżnicowane, ilustracje urządzeń elektrycznych i przedmiotów gospodarstwa domowego , płyta CD

Przebieg :

1.Zabawa integracyjna : „Dzieci do domu”- prowadząca rozpoczyna zabawę będąc „matką” i stając odwrócona plecami do pozostałych uczestników zabawy- „dzieci”. „Matka” woła- „córko, córko gdzie jesteś?” dzieci- „na dworze”, Matka- „córko, córko, co robisz?” dzieci- „bawię się” matka-„Ewo, Ewo, do domu!”, dzieci o tym imieniu biegną do „mamy”, kto dotknie mamy, ten zajmuje jej miejsce. Wołając chłopców zamienia się wyraz wołając syna, dopuszczalne jest podawanie kilku imion.

2. -„ Hania została sama w domu” - układanie kolejnych obrazków , o tym jak Hania została sama w domu . Obrazek nr1 - Hania sama w sposób niewłaściwy posługuje się żelazkiem -poznanie skutków samodzielnego włączenia żelazka, wyciąganie wniosków z takiego zachowania, uczulenie dzieci na bezpieczne korzystanie z żelazka i innych urządzeń elektrycznych.

3 .Słuchanie wiersza Cz.Janczarskiego pt.” Pożyteczne urządzenia”
Pożyteczne urządzenia - Cz. Janczarski
To odkurzacz - głośno szumi,
za to pięknie sprzątać umie.
Wciągnął rurą kurz i śmiecie,
ani pyłku nie znajdziecie.
Elektryczna pralka w domu
to wygoda jest i pomoc.
Dobrze, że tę pralkę mamy,
bo oszczędza ręce mamy.
Gdy telefon - drr... zadzwoni,
już słuchawkę trzymam w dłoni.
I choć Basia jest daleko,
rozmawiam z nią przez telefon.
Telewizor to rzecz piękna,
O, już jest w nim Miś z Okienka,
Miś pozdrowił łapką Hanię,
Potem film był na ekranie.
Przy radiowej skrzynce siadam,
skrzynka... bajki opowiada.
A gdy w radio gra muzyka,
tańczę polkę i walczyka.

4.Rozwiązywanie zagadek słowno –obrazkowych : odkurzacz, czajnik, żelazko ,opiekacz-toster ,
Połyka kurze i drobne przedmioty. Czy zgadniesz kto to taki?
(odkurzacz)

Nalewasz do mnie wodę, ja ją ugotuję. Będziesz miał smaczną herbatę.
(czajnik)

Gdy ubrania są pomięte to mknie po nich jak zaklęte.
(żelazko)
Tu chlebek się opala, jak na słonecznej plaży! By grzanką był chrupiącą, tu chlebek twój się praży.
(opiekacz- toster)
. To urządzenie takie gorące
jakby nagrzane sierpniowym słońcem.
Służy wybornie do prasowania
twojej bielizny oraz ubrania ( żelazko)

4.Zabawa : „ Co do czego pasuje?” -Praca w parach : dzieci dobierają pasujące do siebie obrazki, np. szklanka- czajnik , nóż- chleb , żelazko – kontakt elektryczny , grzebień- lusterko , widelec- talerz

5.Rozwiązanie zagadki : -„ Bez niej życie byłoby trudne, bo ubrania
byłyby brudne.” ( pralka)

6.” Hania w łazience” obrazek nr 2 - rozmowa na temat zachowania bezpieczeństwa podczas czynności wykonywanych w łazience.

7. „ Urządzenia elektryczne „praca indywidualna z wykorzystaniem zróżnicowanych kart : - dorysowanie brakujących elementów na obrazku ( żelazko)
- wyszukanie różnic w wyglądzie dwóch przedmiotów elektrycznych( pralka)
- złożenie obrazka z części ( czajnik)

8. dzieci w grupach otrzymują obrazki i nazywają przedmioty znajdujące się na nich.
- wybierają przedmioty i kładą przy obrazkach.
- kolejno dzieci wybierają przedmioty z których mogą korzystać samodzielnie .Jeżeli zostanie wybrany ten którym nie można posługiwać się samodzielnie, nauczyciel zaprzecza i wspólnie z innymi wyjaśnia dlaczego nie wolno tego robić, np.: - nóż służy do krojenia. Jest ostry i można się skaleczyć

9.Zabawa ilustracyjna przy piosence :„Czyścioszki” sł. H.Stankiewicz, muz. Z.Stankiewicz –odzwierciedlanie ruchem treści piosenki.

„Czyścioszki” /płyta CD „Moje 3 i 4 lata”/

Kotek, kotek nosek myje,
pyszczek, pyszczek, uszka, szyję,
a ja, aj wraz z koteczkiem
piorę do nosa chusteczkę.
Ref.:
Woda z kranu kap, kap, kap
piorę chustkę chlap, chlap, chlap

10. Zabawa słowna : „ Dokończ za mną „–kończenie zdania zaczętego przez nauczycielkę:
• Jeśli biegnę z rozwiązanymi sznurowadłami to.....
• Jeśli odkręcę gorącą wodę to....
• Jeśli wbiegnę na mokra podłogę to...
• Jeśli będę chodził w mokrych butach to...

11.„Jakich przedmiotów nie mogę dotykać w łazience” –zwrócenie uwagi na środki czystości których dzieciom nie wolno dotykać w łazience.

12. „ Hania sama sprząta ” obrazek nr 3 - rozmowa nt niebezpieczeństwa wynikającego z samodzielnego użycia substancji chemicznych służących do utrzymania czystości oraz lekarstw .

13.Wykonanie karty pracy ( zróżnicowane wg indywidualnych możliwości) :„Co mogą używać w łazience, w domu wszyscy, a co możesz używać tylko sam? Pokoloruj te rzeczy.”.

14. „ Stop niebezpieczeństwo ! „ -zabawa orientacyjno-porządkowa. Dzieci w rozsypce naśladują działanie różnych urządzeń elektrycznych, na sygnał dźwiękowy - stają nieruchomo.

15. Zabawa ; „ Tak czy nie ?” - dzieci kolejno wybierają przedmioty z których mogą korzystać samodzielnie .Jeżeli zostanie wybrany ten którym nie można posługiwać się samodzielnie, nauczyciel zaprzecza i wspólnie z innymi wyjaśnia dlaczego nie wolno tego robić, np.: - nóż służy do krojenia. Jest ostry i można się skaleczyć.
- zaznaczenie umownym symbolem zakazującym , tych przedmiotów którymi nie wolno samemu się posługiwać

16. Rozmowa nt . zachowania Hani , próba oceny postępowania. Wspólne zastanowienie się nad tym jak powinna się ona zachować zostając w domu.

17. Zorganizowanie w sali kącika bezpieczeństwa- umieszczenie obrazków przedstawiających właściwe zachowania i skutki - ostrzeżenia płynące z nieostrożnego posługiwania się przyborami i substancjami niebezpiecznymi.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.