X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 10859
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Smok wawelski i inne smoki - scenariusz zajęć prowadzonych w grupie 5 - 6 latków

Cele ogólne:
- poznanie legendy o smoku wawelskim,
- wypowiadanie się na temat obrazków, porządkowanie historyjki obrazkowej złożonej z 4 obrazków - wiązanie przyczyn i skutków według chronologii zdarzeń,
- używanie określeń: najpierw, potem, na końcu
- kształtowanie postawy proekologicznej poprzez wykorzystanie surowców wtórnych w pracach plastycznych

Cele operacyjne:
- dziecko zna polska legendę,
- swobodnie wypowiada się na temat obrazków,
- umie uporządkować historyjkę obrazkową według chronologii zdarzeń
- swobodnie posługuje się określeniami najpierw, potem, na końcu,
- umie wykorzystać surowce wtórne do stworzenia pracy przestrzennej,
- bierze aktywny udział w zabawach ruchowych i dramowych

Formy pracy; indywidualna, zespołowa, zbiorowa
Metody: słowna, zabawowa, twórcza
Pomoce: historyjka obrazkowa o smoku wawelskim, chusta animacyjna, surowce wtórne tj.: reklamówki, gazety, sznurki, pojemniki po jogurtach, taśma
dwustronna, nożyczki.

Przebieg;

1. Zaproszenie dzieci do wysłuchania "Legendy o wawelskim smoku, Królu Kraku i szewcu Skubie"(M. Orłoń, J. Tyszkiewicz, Legendy...,s. 18).
2. Omówienie wysłuchanej legendy. Przykładowe pytania:
- jak smok dokuczał mieszkańcom grodu Kraka?
- W jaki sposób szewczyk Skuba pozbył się smoka?
- co to znaczy że ktoś jest przebiegły/
- o jakich innych smokach słyszeliście?
3. zabawa z chustą animacyjną "Kogo porwał smok wawelski?"
Dzieci stoją wokół chusty trzymając ja pod brodą. Pod chustą ukrywa się jedno dziecko - smok wawelski. Kiedy dzieci zamkną oczy, smok "porywa" jedno z nich pod chustę. Dzieci po otworzeniu oczu starają się odgadnąć, kto zniknął i sprawdzają to przez podniesienie chusty. w kolejnej rundzie dzieci zmieniają się miejscami przy chuście.
4. Omawianie historyjki obrazkowej o smoku wawelskim umieszczonej na tablicy w nieprawidłowej kolejności. Porządkowanie obrazków zgodnie z kolejnością wydarzeń
przedstawionych w legendzie. Zachęcanie dzieci do używania określeń odnoszących się do czasu: najpierw, potem, na końcu.
5. Zabawa dramowa "Straszny smok, przestraszona królewna, dzielny rycerz, sprytny szewczyk"
zadaniem dzieci jest wyrażenie treści zadania poprzez niewerbalne środki wyrazu: ruch ciała, gest, mimikę...
6. Przedstawienie dzieciom podzielonym na 4 - zespoły propozycji wykonania smoka z reklamówek, gazet, sznurków, kubków po jogurtach itp. Dzieci wysuwają propozycje jak ma on wyglądać i jak można go wykonać z tego rodzaju materiałów wtórnych. samodzielnie planują etapy wykonania pracy. Wypychają reklamówki uformowanymi przestrzennie gazetami, zawiązują je lub zaklejają taśmą klejącą. Następnie łączą taśmą dwustronną, sznurkami przygotowane reklamówki w całość, formują kształt smoka: tułów, głowę lub głowy wg koncepcji zespołu. nauczycielka pomaga dzieciom, podsuwa pomysły, rozwiązania problemów twórczych.
po skończonej pracy dzieci wymyślają imię dla swojego smoka.
7. Porządkowanie stanowisk pracy, mycie rak, ekspozycja prac, dzielenie się wrażeniami.
8. Zabawa ruchowa "Smok goni swój ogon"
Dzieci ustawiają się w rzędzie. Pierwsze dziecko jest głową smoka, ostatnie jego ogonem. Głowa oni uciekający ogon.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.