X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 10843
Przesłano:

Moja miejscowość - zajęcia świetlicowe

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH
„MOJA MIEJSCOWOŚĆ'.

W tym roku we wrześniu obchodziliśmy święto naszego „polskiego Carcassonne” pod nazwą „Festyn Pogranicza – Paczków 2010”. Utrzymanym w średniowiecznym klimacie obchodom święta Paczkowa towarzyszyły uroczystości związane z otwarciem wojewódzkich obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa.
W związku z tym przygotowałam i przeprowadziłam cykl wycieczek szlakiem zabytków Paczkowa, na których dzieci poznawały historię naszego miasta. W celu podsumowania zdobytych przez dzieci wiadomości przygotowałam zajęcia świetlicowe – Moja miejscowość.

Cele szczegółowe:
Uczeń:
zna najważniejsze zabytki i obiekty miasta,
potrafi dostrzec jego piękno,
rozumie czytany tekst,
wie, czym zajmuje się przewodnik,
potrafi współdziałać w grupie,
wykazuje samodzielność i aktywność.

Metody:
oglądowe,
aktywizujące,
praktycznych działań.

Formy:
praca indywidualna i grupowa.

Środki dydaktyczne: puzzle z pociętych ilustracji miasta, ilustracje zabytków, podpisy do ilustracji, plakietka przewodnika, tekst wiersza.

Przebieg zajęcia:

1.Powitanie - „Iskierka”.
2.Wprowadzenie – dzieci podzielone na 3 grupy układają z „puzzli” ilustracje wybranych zabytków. Po złożeniu odczytują powstałe zdanie: Paczków moje miasto”.
3.Oglądanie pozostałych ilustracji i dopasowanie do nich podpisów np. Rynek, mury obronne, Wieża Bramy Kłodzkiej, Wieża Bramy Wrocławskiej, Ratusz, Kościół.
4.Zabawa „Przewodnik” - chętne dzieci kolejno „oprowadzają” kolegów i opowiadają o zabytkach miasta. Dziecko, które wykaże się dużą wiedzą otrzymuje plakietkę z napisem „przewodnik”.
5.Słuchanie wiersza pt. „Wiersz o Paczkowie” czytanego przez nauczyciela i omówienie jego treści np.
- Dlaczego autor nazwał Paczków miastem historycznym i rodzinnym?
- Dlaczego nasze miasto możemy nazwać małą Ojczyzną?
- Za co kochamy nasze miasto?
6.Praca plastyczna – dzieci wykonują ilustrację pt. „Co pokażę turystom w naszej miejscowości?”
7.Prezentacja prac.
8.Zabawa „Przewodnik” cz. 2.
9.Rundka – Co mi się najbardziej podobało na zajęciach?
10.Pożegnanie.


Załącznik – tekst wiersza pt. „Wiersz o Paczkowie”- M. Pietrkiewicz.

WIERSZ O PACZKOWIE

Paczków miasto historyczne
i gdy się tu tylko wkroczy,
zaraz się to rzuca w oczy.

Miasto murem otoczone,
parkiem jest przyozdobione.
Rosną stare drzewa tu,
dochodzące do lat stu.

Paczków polskie Carcassonne
z francuskim miastem zaprzyjaźnione.
Jest tu piękna okolica,
wszystkich pięknem swym zachwyca.

Paczków miasto me rodzinne,
nie zamienię go na inne.
Tutaj się ja urodziłem,
do przedszkola tu chodziłem.

Jest tu mała ma Ojczyzna,
chyba każdy mi to przyzna.
A jak mi w to nie wierzycie,
to przyjedźcie, zobaczycie!

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.