X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 10835
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Wakacyjne zdjęcia Adama - scenariusz zajęć z edukacji językowej

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z EDUKACJI JĘZYKOWEJ

GRUPA WIEKOWA: dzieci 5-6- letnie

OPRACOWANIE: Angelika Sperling

TEMAT ZAJĘĆ: „Wakacyjne zdjęcia Adama" – wprowadzenie liter "a, A" na wyrazach podstawowych „aparat, Adam" oraz na podstawie wiersza pt: "Pstrykowianie" L. J. Kerna.

CEL OGÓLNY:
- Poznanie litery a: małej, wielkiej, drukowanej i pisanej
CELE OPERACJNE; DZIECKO:
- interesuje się różnymi sposobami fotografowania,
- rozpoznaje i nazywa zwierzęta na ilustracjach,
- określa głoski w nagłosie, w środku i na końcu wyrazu,
- zna nową literę „A, a”, podaje wyrazy z nową literą
- wyszukuje nową literę w wyrazach,
- rozpoznaje nową literę spośród innych,
- uczestniczy w zabawach ruchowych, reaguje na polecenia nauczyciela
- koloruje mandale z literą a

FORMY PRACY: zbiorowa, indywidualna
METODY PRACY: rozmowa, pokaz, ćwiczenia praktyczne

POMOCE DYDAKTYCZNE WYKORZYSTANE W CZASIE ZAJĘĆ:
- aparaty fotograficzne: analogowy i cyfrowy, klisze fotograficzne, albumy ze zdjęciami przyniesione przez dzieci, ilustracje zwierząt, wyrazy podstawowe, litery, kartoniki do układania schematów wyrazów, kolorowe tasiemki, teksty do zakreślania nowej litery, kartoniki z literami, pisaki, kredki.

DOMINUJĄCE AKTYWNOŚCI:
- Aktywność językowa

PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Słuchanie wiersza L.J. Kerna „Pstrykowianie” – rozmowa nt. wiersza, rodzajów zdjęć jakie można wykonać ( portrety, pejzaże, zdjęcia rodzinne, itp.). Pokaz aparatów fotograficznych analogowego i cyfrowego, wskazanie przez dzieci różnic w budowie i sposobie zapisywania zdjęć ( klisza fotograficzna, karta pamięci).
„Pstrykowianie” L. J. Kern
W małym uroczym mieście Pstrykowie
Mieszkają sami fotografowie.

Od niemowlaka aż do piernika
Każdy w Pstrykowie pstryka i pstryka.

Gdzie indziej wrony słychać i kawki.
A w tym Pstrykowie tylko – migawki.

Pstryk – pstryk pejzażyk,
Pstryk, pstryk portrecik,
Wszystko się tutaj pstryka jak leci.

Chmury i rury,
Pierzei wieże,
Wszystko się tutaj na kliszę bierze.
I łeb cielęcia,
I nogi zięcia.
Bo to jest przecież temat do zdjęcia.

Jak oficjalnie stwierdzają dane.
Wszystko w Pstrykowie jest odpstrykane.

W związku z tym
Każdy z pstrykowian
Latem
W Polskę wyrusza z aparatem.

Można ich spotkać na każdym kroku,
Pstrykają z frontu,
Pstrykają z boku.

Błonę przekręcą
I znów od nowa
Pstryk- pstryk pstrykają.
Bo są z Pstrykowa.

2. Oglądanie albumów przyniesionych przez dzieci ze zdjęciami wakacyjnymi . Rozpoznawanie znanych miejsc np.: góry, morze, las...Opowiadanie przez chętne sytuacji na zdjęciu.

3. Zagadki fotograficzne „Wakacyjne zdjęcia Adama” – odkrywanie ilustracji fragmentami. Rozpoznawanie zwierząt na obrazkach, nazywanie: krowa, kogut, kaczka, koń, indyk, kura. Wspólne zastanawianie się „Gdzie Adam spędził wakacje?”

4. Zabawa ruchowa „Uwaga zdjęcie!” – dzieci biegają po sali bez potrąceń po usłyszeniu komunikatu „Uwaga zdjęcie!” stają bez ruchu. Powtórzenie zabawy kilka razy.

5. Wprowadzenie litery „A, a” na wyrazach podstawowych „Adam, aparat”
- układanie z białych nakrywek schematu słowa aparat; podział słowa na sylaby z klaskaniem; układanie modelu słowa z czerwonych i niebieskich nakrywek
- określanie miejsca i liczby głosek i spółgłosek w słowie aparat
- pokaz drukowanej i pisanej litery a; porównywanie ich wyglądu
- powtórzenie tych samych czynności w odniesieniu do wyrazu pomocniczego Adam;
zwrócenie uwagi na rolę i znaczenie wielkiej litery.
- Omówienie wyglądu i kształtu liter „A, a” – małej i wielkiej, drukowanej i pisanej.
- Umieszczenie nowych liter w schematach wyrazów pomocniczych.

6. Kreślenie poznanej litery: małej, wielkiej, pisanej i drukowanej w powietrzu i palcem na dywanie.

7. Zabawy utrwalające nową literę „A, a” :
- wyszukiwanie nowej litery w napisach znajdujących się na sali,
- wymyślanie słów rozpoczynających się na „a”
- podawanie imion na nową literę
- układanie liter „A, a” z kolorowych tasiemek
- zakreślanie nowych liter w tekście

8. Zabawa ruchowa „Znajdź jak najwięcej” – dzieci tańczą do muzyki w przerwie zbierają jak największą ilość kartoników z literą „A, a”.

9. Praca indywidualna przy stolikach - kolorowanie mandali z literą a.

10. Wykonanie wspólnego zdjęcia grupowego aparatem cyfrowym.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.