X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 10690
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Zabawy z wodą - scenariusz zajęć

SCENARIUSZ ZAJĘCIA W GRUPIE 4- LATKÓW

Data: 16.01.2008r.
Prowadząca: Izabela Wrzesińska
Temat kompleksowy: Eksperymentuję i dociekam
Temat zajęć: „ZABAWY Z WODĄ”

Cel główny: zaciekawienie otaczającym światem,
zjawiskami fizycznymi i przyrodniczymi w nim występującymi

cele szczegółowe:
dziecko :
- obserwuje, jak taka sama ilość cieczy wygląda w naczyniach
o różnych wielkościach i kształtach
- odkrywa zależności ilości płynów od wielkości naczynia
- rozumie pojęcia: pusty – pełny, jest trochę – jest dużo
- rozwija sprawność ruchową –dynamikę i wytrzymałość
/ skoki, podskoki, naskoki /
- odkrywa zależności rozpuszczania się barwnika od temperatury
cieczy
- rozumie konieczność odizolowania się od hałasu powodującego
stres i zmęczenie / rozumie potrzebę wyciszenia i relaksu /
- uświadamia sobie schemat i możliwości własnego ciała i odbiera w sposób naturalny bodźce dotykowe
- wzmacnia grupy mięśniowe odpowiedzialne za prawidłową postawę: pas barkowy, lędźwiowa część kręgosłupa poprzez czworakowanie

metody:
a/ słowna : teksty wyliczanek, swobodne wypowiedzi dzieci, polecenia i instrukcje w trakcie doświadczeń
b/ czynna: zabawy ruchowe, relaksujące i dydaktyczne, przeprowadzanie doświadczeń i zabaw z wodą
c/ oglądowa: pokaz eksponatów i eksperymentów

formy:
jednolita zbiorowa, jednolita indywidualna, jednolita grupowa

pomoce:
naczynia do przeprowadzania doświadczeń, butelki plastikowe, pięć kolorowych kopert, chusta, woda, barwnik, obręcze, kartoniki, figury geometryczne


PRZEBIEG ZAJĘĆ:

część wstępna:
1. zabawa słowno-ruchowa: „Czarowanie – nudy odganianie”
2. wyliczanka „Raz, dwa, trzy, na me wezwanie...”
/ tekst z książki „Dzieci z Bullerbyn” /
3. „Pięć kopert” z zadaniami ruchowymi dla wszystkich dzieci
/ w każdej kopercie po 4 zadania np.obiegnij krzesełko i podskocz
trzy razy; przynieś taki sam klocek, jaki ja trzymam i zaklaszcz dwa razy /
* .Kogo schowaliśmy?” - zabawa rozwijająca pamięć /jedno dziecko chowa się pod chustą; jedno odgaduje/

część właściwa:
4. „Dwie butelki” – pokaz dwóch plastikowych butelek z taka sama ilością wody; nauczyciel przelewa zawartość jednej do naczynia niskiego i szerokiej;drugiej do wysokiego, wąskiego i pyta gdzie jest wiecej? /swobodne wypowiedzi dzieci ; wspólne wyjaśnienie
wniosek: ilośc wody nie zmienia się w innym naczyniu, to tylko „wrażenie” – wyjaśnienie nowego słowa /ewentualne przykłady dzieci np.coś jest daleko, to nie znaczy że jest małe/
5. „Bul, bul” – ćwiczenia logopedyczne na sylabach „chlup” , „bul”
„Okrzyki” „Raz rybki w morzu...” - ćwiczenia słownikowe
6. „Co cieplejsze – to pierwsze” – nauczyciel informuje dzieci, że
w jednej butelce jest ciepła woda /nakleja słoneczko/, a do drugiej nalał zimnej wody /nakleja płatek śniegu/ i pyta gdzie szybciej atrament zabarwi wodę? Gdzie się szybciej będzie poruszał?
PRZEPROWADZENIE EKSPERYMENTU
7. Zabawa ruchowa: „W lustrze” /naśladowanie gestów i ruchów w parach; zmiana partnera/
8. „Od startu do mety” - dzieci pozostają w parach – otrzymują po jednaj butelce z małą ilością wody; ścigają się po wyznaczonej trasie czworakując tocząc jednocześnie jedną ręką butelkę
9. „Barwienie wody” – do każdej butelki /na parę/ nauczyciel wlewa różną ilość barwnika, zadaniem dzieci jest ustawienie butelek w kolejności od najsłabiej zabarwionej do najbardziej intensywnej barwy
10. zabawa ruchowa „Z płatka na płatek śniegu” – przeskoki obunóż z obręczy w obręcz
11. „Parowanie” – dokończenie eksperymentu z poprzednich zajęć; sprawdzenie czy więcej wody ubyło z talerza czy butelki ?
/ wypowiedzi dzieci na temat /
12. zabawy relaksujące: „Wałkowanie – stemplowanie” masaż butelkami w parach

Zakończenie:
13. „Doświadczam na sobie” -
„Płatki śniegu” – układanie kartoników, plastikowych figur geometrycznych na plecach leżącego dziecka, które wyraziło na to zgodę /dziecko ma zamknięte oczy/ - zamiana w parach; swobodne wypowiedzi dzieci na temat odczuć i wrażeń

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.