X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 1067
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Scenariusz zajęcia w grupie 4-5 latków: "Flaga i barwy narodowe"

Cele ogólne:
-budzenie szacunku i przywiązania do symboli narodowych;
-zapoznanie z barwami flagi narodowej;
-wzbogacanie słownika dzieci o nowe pojęcia.

Cele operacyjne:
-rozpoznaje flagę Polski;
-wie, jak nazywa się nasza ojczyzna;
-rozumie pojęcia; Polak, Polska, flaga;
-wie, czym są symbole narodowe;
-umie pokolorować zgodnie ze wskazanym kolorem.

Formy pracy: z całą grupą, indywidualna.

Metody: pokaz, rozmowa, ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne: kaseta z nagraniami, mapa Polski, flaga Polski, biała i czerwona róża, białe i czerwone szarfy, puzzle "Flaga Polski" w kopertach dla każdego dziecka, Karta Pracy, kredki, teksty wierszy.


Przebieg zajęcia:

1. Zagadka słuchowa- wysłuchanie fragmentu Hymnu Polskiego.

2. Wysłuchanie I zwrotki i refrenu hymnu z zachowaniem prawidłowej postawy ciała.

3. Pogadanka na temat naszej ojczyzny- wykorzystanie mapy Polski
-zapoznanie z pojęciami: hymn, Polska, Polacy.

4. Wspólna recytacja wiersza "Kto ty jesteś?" W. Bełzy (nauczyciel zadaje pytania, dzieci odpowiadają)

Kto ty jesteś?
Polak mały.
Jaki znak twój?
Orzeł biały.
Gdzie ty mieszkasz?
Między swemi.
W jakim kraju?
W polskiej ziemi.
Czym ta ziemia?
Mą ojczyzną.
Czym zdobyta?
Krwią i blizną.
Czy ją kochasz?
Kocham szczerze.
A w co wierzysz?
W Polskę wierzę.
Czym ty dla niej?
Wdzięczne dziecię.
Coś jej winien?
Oddać życie.

5.Marsz przy piosence z kasety "Maszerują żołnierzyki"

6.Słuchanie wiersza "Róże Agaty" T. Kubiaka- wykorzystanie białej i czerwonej róży oraz flagi Polski.

Posadziła Agata w ogrodzie dwie róże.
Róże rosły i rosły, dziś obie są duże.
Obie pięknie zakwitły ze słońcem w koronkach.
Jedna róża jest biała, a druga czerwona.
Nim Agata dwie róże do bukietu zerwie -
zapytajcie, co znaczy biel róży i czerwień.

7. Omówienie treści wiersza:
-Co posadziła Agata?
-wyraźne wymawianie głosek ż, cz, r- ćwiczenie ortofoniczne
-wyjaśnienie pojęcia: flaga polska jako symbol wszystkich Polaków (barwy flagi)

8.Zabawa ruchowa "Taniec kolorów" z wykorzystaniem szarf Białych i czerwonych:
-ustawienie się w kołach wg kolorów
-tworzenie par: biały- czerwony
-zataczanie wspólnego wielkiego koła.

9. Układanie puzzli "Flaga Polski" (pocięte obrazki na 4 części).

10. Karta pracy-ilustracja dwóch róż i Flagi Polski- kolorowanie wg koloru ( czerwona róża i flaga, zielone liście)

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.