X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 10651
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Jestem uczestnikiem ruchu drogowego

6 latki

Temat: Jestem uczestnikiem ruchu drogowego.

Cele ogólne:
- kształcenie umiejętności i nawyków niezbędnych do bezpiecznego uczestnictwa w
ruchu drogowym

Cele operacyjne:
- zna adres swojego zamieszkania
- zna zagrożenia w ruchu drogowym
- zna i stosuje zasady przechodzenia przez jezdnię
- rozpoznaje podstawowe znaki drogowe
- rozumie rolę znaczków odblaskowych dla bezpieczeństwa pieszego
- potrafi przewidzieć konsekwencje nieprawidłowego zachowania

Metody:
- słowna, oglądowa, zadań praktycznych

Formy:
indywidualna, grupowa, zbiorowa

Pomoce:
- obrazki sytuacji drogowych przedstawiające prawidłowe i nieprawidłowe przestrzeganie
zasad ruchu,
- znaki TAK i NIE
- wiersz W. Chotomskiej pt. „ Gdy zamierzasz przejść ulicę”
- zagadki słuchowe i słowne
- drama i zabawa ruchowa: krążki, gimnastyczne, piosenka: Przepisowy ruch drogowy z płyty
- sygnalizator świetlny
- działalność plastyczna: (czarna kartka A4, papier kolorowy, szpilka, kolorowanka) Jestem
widoczny na drodze
- gra planszowa Karta Rowerowa

Przebieg zajęć:

1. Zabawa integracyjna „witamy się”. Wiersz powitalny. Dzieci zebrane na dywanie wstają.
Wykonują gesty i ruchy wynikające z tekstu mówionego przez nauczycielkę :
Prawa ręka, - lewa ręka
Prawa noga - lewa noga
Cały tułów - teraz głowa
Usta mówią takie słowa:
Dzień dobry!
W ten słoneczny dzień, wszyscy nawzajem witamy się!
(dzieci podają sobie prawą dłoń witając się).

2. Rozmowa na temat obrazków przedstawiających zachowanie dzieci na drodze. Przyjrzyjcie się uważnie obrazkom i wskażcie zachowanie prawidłowe dzieci na ulicy i wyjaśnijcie dlaczego to zachowanie jest prawidłowe?
- „Przechodzę zawsze przez ulicę w miejscach do tego wyznaczonych tzn. na pasach i zawsze na zielonym świetle”.
- „Zanim wejdę na pasy, patrzę najpierw w lewo, potem w prawo i jeszcze raz w lewo”.
- „Jeśli droga nie ma chodnika idę lewą stroną jezdni”. Dlaczego?
- „Na przystanku autobusowym nie stoję blisko jezdni”. Dlaczego?
- „Noszę znaczki odblaskowe. O zmroku jestem bardziej widoczny”. Dlaczego znaki odblaskowe są takie ważne?
- „Nigdy nie bawię się przy ulicy tylko w miejscach do tego przeznaczonych np. boiska, place zabaw, park.”. Dlaczego?

3. Zgaduj – zgadula dla wszystkich dzieci –utrwalenie podstawowych znaków drogowych.

Stoją przy drodze na jednej nodze
I pokazują kierowcom i pieszym jak prawidłowo poruszać się po drodze. (znaki drogowe)
Ich kształt i barwa oraz rysunek namalowany na znaku tarczy
Na wszystkich drogach całego świata zawsze i wszędzie to samo znaczy.

Duże koło z brzegiem czerwonym,
Które z daleka widać od razu
„Nie wolno”! – krzyczą głosem donośnym,
bo to są właśnie znaki........ (zakazu) - wyszukanie odpowiedniego modelu znaku znajdującego się w kąciku komunikacyjnym)

Niebieskie koła z białą strzałką mówią stanowczo:
„Jedź jak ci każę!”
Bo to są znaki....... (nakazu) – jak wyżej

Żółte trójkąty z czerwonym brzegiem , z rysunkiem czarnym jak piora
Kurcze, mówią: Uważaj na mój rysunek. Bo to są znaki .....( OSTRZEGAWCZE) – jak wyżej.

Prostokąty i kwadraty z tłem niebieskim, stojące z gracja, mówią uprzejmie, ze zawsze służą informacją, bo są to znaki ....(INFORMACYJNE) – jak wyżej

- Plansza z podstawowymi znakami drogowymi najczęściej spotykanymi na ulicy – określanie przez chętne dzieci co one oznaczają.

4. Zabawa muzyczno – ruchowa „Na ulicy” przy piosence „Przepisowy ruch drogowy”-reagowanie na tempo w muzyce.
Dzieci podzielone są na trzy grupy:
• piesi – to dzieci, które będą reagowały na muzykę w tempie umiarkowanym;
• samochody ciężarowe – to dzieci reagujące na słyszaną muzykę w tempie wolnym;
• motory – to dzieci reagujące na muzykę w tempie szybkim;
grupa dzieci – samochodów otrzymuje tarcze gimnastyczne, dzieci – motory naśladują trzymaną kierownicę, dzieci – piesi idą na spacer.
5. Rozpoznawanie zagadek słuchowych – „Odgłosy ulicy”- PLYTA CD

6. Recytacja wiersza W. Chotomskiej pt. „ Gdy zamierzasz przejść ulicę” celem przypomnienia i utrwalenia pięciu zasad przechodzenia przez jezdnię:
- Na chodniku przystań bokiem,
- Popatrz w lewo bystrym wzrokiem,
- Skieruj w prawo wzrok sokoli,
- Znów na lewo spójrz powoli
- Jezdnia wolna – więc swobodnie mogą przez nią przejść przechodnie.

7. Drama: „Pięć zasad”.
Na dywanie zaznaczone pasy. Dzieci kolejno podchodzą do przejścia i prawidłowo przechodzą przez jezdnię. Nauczyciel kontroluje przestrzegania 5 zasad przez uczestników ruchu wraz z pozostałymi dziećmi – korygowanie błędnych zachowań.

8. Zabawa dydaktyczna – „Pomyśl i stań przy ...”
N. stawia na sali dwa znaki ze słowami TAK i NIE – zadaniem dzieci jest wysłuchać informacji i stanąć i przy którymś z nich.

Informacje:
Czy należy drogowe znaki znać żeby wiedzieć, co i jak? 
Czy przechodzimy przez ulicę na czerwonym świetle? 
Czy dzieci mogą same poruszać się po ulicy? 
Wyskoczyła na ulicę piłka nożna, można za nią pobiec? 
Czy chłopiec na rowerze dobrze się sprawuje, kiedy czepia się traktora i za nim pedałuje? 
Przez jezdnię sobie przebiegnę, bo mnie się bardziej śpieszy, niech inni sobie szukają przejścia dla pieszych? -
W ZOO i na jezdni ją zobaczyć możesz, przejść po niej krokiem śmiałym możesz czy nie możesz? 
Nie można bawić się na jezdniach i w ich pobliżu.
Żółte światło zezwala pieszym na przejście przez jezdnię. 
Czy jadąc na rowerze powinniśmy mieć kask na głowie? 

9. Zabawa orientacyjno - porządkowa „ Gramy w zielone, żółte czerwone” – Dzieci szukają u siebie lub w sali przedmiotów w kolorze, w jakim pali się światło sygnalizatora drogowego (światło zielone, czerwone, żółte).

10. Rap N. na temat odblasków:
Kochane dzieci, proszę Was, światełka odblaskowe noście. To uratować może Was na drodze lub na moście. Wieczorem, w nocy albo w dzień, światełka odblaskowe noście. Porą letnią, zimową, a szczególnie tą ciemną - nieprzyjemną deszczową. W poniedziałek i piątek,
w niedzielę i święta miejcie przy sobie błyszczące światełka!

10.Zabawa plastyczna Jestem bezpieczny na drodze – przekuwanka szpilką kolorowanki podklejonej czarną kartką i naklejanie w określonych miejscach odblaskowego papieru kolorowego.

11. Gry planszowe w grupach Karta rowerowa.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.