X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 10484
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Szukamy powietrza - zabawy badawcze z powietrzem

Zabawy badawcze z powietrzem
5-6 latki (gr. VI)
Temat zajęć: „Szukamy powietrza”.

Cele:
- rozwijanie inteligencji przyrodniczej poprzez doświadczenia i zabawy badawcze
- kształtowanie postawy badawczej
- zapoznanie dzieci z niektórymi właściwościami powietrza
- uświadomienie dzieciom znaczenia powietrza dla całego świata przyrody.

Metody:
- słowna
- pokazowa
- aktywna

Środki:
- miski z wodą, plastikowe butelki, słomki, serwetki kartki papieru, kłębuszki waty

Przebieg:
1. Krótkie wprowadzenie w realizowaną tematykę zajęć.

2. „Czy można zobaczyć powietrze”? – zabawa badawcza

2.1.Ćwiczenia oddechowe
- wdech – wydech – duży brzuch, mały brzuch.
- wstrzymywanie oddechu jak najdłużej – zatykanie nosa i ust
Dzieci leżą na plecach na dywanie. Ręce trzymają na brzuchu. Obserwują co dzieje się z rękoma podczas wciągania powietrza i wypuszczania go. Następnie w miarę możliwości jak najdłużej wstrzymują oddech, i określają własne wrażenia, odczucia z przeprowadzonego eksperymentu.
Wniosek: powietrze znajduje się dookoła nas i jest niezbędne do życia.

3. Przedstawienie dzieciom przedmiotów, które wykorzystane zostaną do zabaw badawczych.

3.1. „Jakie jest powietrze? –zabawy badawcze

- Nauczycielka trzyma plastikową butelkę, którą następnie zanurza w wodzie a po chwili szybko puszcza, butelka wylatuje natychmiast na powierzchnię, dzieci powtarzają czynność i uzyskują ten sam efekt, – dlaczego?
Wniosek: butelka wypływa, bo jest lekka, ponieważ znajduje się w niej powietrze

- Nauczycielka ponownie zanurza butelkę i wraz z dziećmi obserwuje pojawiające się bąbelki”, dzieci naśladują czynność i samodzielnie zanurzając butelkę obserwują to samo zdarzenie
Wniosek: powstałe bąbelki to pęcherzyki powietrza, które są widoczne w wodzie, bo powietrze jest bezbarwne i lekkie

- Po całkowitym zanurzeniu butelka trzymana zarówno przez nauczycielkę jak i dzieci opada
Wniosek: Powietrze wyleciało i butelka napełniła się wodą, przez co stała się ciężka

- Wspólne dmuchanie słomkami na wodę sprawdzanie „Jak dużo mamy w sobie powietrza?’’
Wniosek: Pęcherzyki pojawiające się na wodzie, to powietrze, które wydycha człowiek.

4. Burza mózgów „ Co to jest wiatr i jak można go zrobić?”- wskazanie dzieciom, iż w niektórych sytuacjach można zobaczyć powietrze
- dmuchanie na kulki waty, serwetki
- wachlowanie wachlarzem z kartki papieru
- machanie rękami itp.
Wniosek: wiatr to ruch powietrza.

5. Wnioski końcowe – podsumowanie
- czy powietrze jest potrzebne?
- kiedy powietrze pomaga a kiedy szkodzi?

6. Tworzenie papierowych samolotów oraz wachlarzy – praca przy stolikach.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.