X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 10453
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Zabawa dydaktyczna "Czerwony" - szukanie i wskazywanie koloru

SCENARIUSZ ZAJĘĆ – KOLORY W GRUPIE DZIECI NAJMŁODSZYCH.

Krąg tematyczny: Stop! Uwaga! Niebezpiecznie! Zasad naucz się koniecznie!

Temat dnia: O czym mówią kolorowe światła?

Temat zajęcia: Zabawa dydaktyczna ,,Czerwony”- szukanie i wskazywanie koloru.

Cel główny: Dziecko rozpozna i wskaże kolor czerwony

Cele szczegółowe
Dziecko:
- wyróżnia kolor czerwony spośród innych,
- odszuka rzecz w kolorze czerwonym w sali,
-weźmie udział w zabawie.
- udziela odpowiedzi na pytania nauczyciela
- rozwija spostrzegawczość wzrokową

Metody wg Okonia:
Podające: pogadanka, objaśnienie,
problemowe: metody aktywizujące: zabawa dydaktyczna

Formy pracy: indywidualna, zbiorowa

Zasady: poglądowości, systematyczności, stopniowania trudności, wiązania teorii z praktyką,

Środki dydaktyczne:
Worek z przedmiotami w kolorze czerwonym, czerwone światło sygnalizatora, tamburyno, obrazki pojazdów w kolorze czerwonym, guma mocująca, obrazki z przedmiotami w kolorze czerwonym i dwa w innym kolorze-dla każdego dziecka zestaw, naklejki - serduszka

Przebieg zajęcia
1.„Kółeczko” zabawa organizacyjno-porządkowa
„Zrobimy kółeczko, okrągłe kółeczko,
Jak piłka, jak balon okrągłe kółeczko.”

2.„Balonik” zabawa ruchowa
„Baloniku nasz malutki, rośnij duży okrąglutki.
Balon rośnie, że aż strach, przebrał miarę
No i bach.... „

3.„Czarodziejski worek” zabawa dydaktyczna –wprowadzenie koloru czerwonego
N: wyciąga pojedynczo przedmioty z worka
Dz: nazywa przedmiot i określa, do czego służy
N: po wyciągnięciu kilku przedmiotów pyta dzieci
Co te przedmioty mają wspólnego?
Dz.; podejmuje próbę udzielenia odpowiedzi na pytanie nauczyciela
N: gdy usłyszy odpowiedz, że wspólny mają KOLOR pyta:
Jaki to kolor?
Dz.; szukają wizualnego odpowiednika dla koloru czerwonego
Czerwony jak.....(słońce, trawa, serce, niebo)

4.„Samochody”- zabawa ruchowa
Dz.: Określają kolor światła i wyjaśniają, czego nie wolno robić, gdy jest czerwone światło
Dz.: naśladują jazdę samochodem, gdy zobaczą kolor czerwony zatrzymują się i stoją w miejscu.

5.„Parking samochodowy”- zabawa w układanie pojazdów w kolorze czerwonym
Dz.: wybierają pojazdy w kolorze czerwonym i przypinają na wyznaczonym miejscu
N; podsuwa pojazdy w innym kolorze, aby sprawdzić czy dzieci właściwie rozpoznają kolor

6.„Poszukaj i przynieś coś czerwonego” - zabawa ruchowa na spostrzegawczość i kojarzenie
N; rozkłada na dywanie pętlę, do której dzieci mają przynieść rzeczy w kolorze czerwonym lub układają na wyznaczonym miejscu
Dz: szukają przedmiotów w kolorze czerwonym
N: kontroluje, jakie przedmioty dzieci przynoszą i koryguje błędy

7.„Co jest czerwone?”- zabawa dydaktyczna –działanie dzieci z nowym kolorem
Dz: siadają do stolików i próbują ułożyć na kartce rzeczy w kolorze czerwonym
N: sprawdza, czy dzieci odrzucają przedmioty w innym kolorze

8.„Rowerowa piosenka”J. Kucharczyk –zabawa ilustracyjna z piosenką.
1. Kiedy spojrzę na ulicę jadą piękne samochody,
autobusy i tramwaje spieszą wciąż.
Po błękitnym, czystym niebie samoloty mkną przed siebie i pociągi jadą z wszystkich świata stron.
Ref.: A ja swoim rowerem zwiedzę cały świat,
lubię kiedy w uszach gwiżdże wiatr.
Mijam pola i lasy i podziwiam wciąż
jaki piękny jest nasz świat.

9.Podsumowanie zajęcia
N:wyróżnia poprawnie wykonane zadania, chwali dzieci
Dz; otrzymują czerwone naklejki, muszą podać kolor serduszka

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.