X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 10442
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Staramy się być ostrożni - scenariusz zajęć

Hospitacja diagnostyczna

Grupa wiekowa: 4- latki

Temat dnia: Staramy się być ostrożni!

Cele operacyjne:

Dziecko:
- zna numery telefonów alarmowych,
- wie, jak należy zachowywać się na jezdni,
- wie, jakie zachowanie na drodze, może zagrażać ich zdrowiu,
- zna pojęcia: droga, ulica, chodnik,
- nazywa wybrane znaki drogowe, pamięta ich kształt, wyróżnia kolory,
- potrafi wskazać prawidłowe i nieprawidłowe zachowanie na jezdni,
- potrafi zaprojektować kamizelkę odblaskową,
- potrafi połączyć numery telefonów alarmowych z odpowiednimi pojazdami,
- potrafi wskazać temat zajęć,
- potrafi odgadnąć zagadki,

Metody:
- m. poglądowe – pokaz, obserwacja.
- m. słowne – rozmowa kierowana, pogadanka.
- m. zadaniowe.
- m. aktywizujące.

Formy:
- zbiorowa,
- grupowa
- indywidualna

Pomoce dydaktyczne: płyta CD, magnetofon, karty pracy, plastelina, znaczki „v”, „x”, znaki drogowe- puzzle, koperty, zdjęcie policjanta, ilustracja sygnalizatora, ilustracje pogotowia, straży pożarnej, policji, numery telefonów alarmowych.

Przebieg zajęć:
1.Powitanie w kręgu.

2.Prezentacja tablicy, na której umieszczonych jest 6 ilustracji, które zasłonięte są zagadkami. Dzieci wybierają kolor zagadki, po odgadnięciu zagadki, fragment ilustracji zostaje odsłonięty. Kiedy wszystkie ilustracje zostają odsłonięte- dzieci podejmują próbę wskazania tematu zajęć.
Zagadki:
W kostiumiku czarno-białym
w zoo ją zobaczyć możesz.
Inna znowu śmiałym krokiem
przejść przez jezdnię ci pomoże.
( zebra)

Stoją przy drodze na jednej nodze,
każdemu kierowcy ku przestrodze.
Obrazki na nich rozmaite
czyta kierowca zamiast liter.
(znaki drogowe)

Ma aż troje oczu, przechodniom pomaga.
Swoim żółtym okiem daje znak Uwaga!
Gdy czerwone świeci - Stop! Nie idźcie dzieci!
Zapali zielone - Idźcie na drugą stronę!
(sygnalizator świetlny)

Dobrym okiem, bystrym słuchem,
Kieruje ulicznym ruchem. (Policjant)

Choć nóg nie posiada
Szybko pędzi szosą
Bo nie nogi, ale koła
Po szosie go niosą. (samochód)

Kierownica, dzwonek
Koła z oponami
Jedzie na nim człowiek
I rusza nogami. ( rower)

Jest przy każdej jezdni po to,
by chodzić po nim piechotą.(chodnik)

3.Zabawa ruchowa przy piosence „Samochody”

4.Zapoznanie z wierszem A. Fabera

Uliczne sygnały"
Jezdnia nie jest do spacerów,
do zabawy także nie,
ciężarówki, 100 rowerów
i tramwaje spieszą się.

Uliczne sygnały zna duży i mały,
uliczne sygnały trzeba dobrze znać.
Gdy światło zielone na drugą idź stronę,
lecz kiedy jest czerwone wtedy musisz stać.

Nie bądź gapą, nie bądź gapą,
gapa może skończyć źle!
Popatrz w lewo potem w prawo,
jezdnia wolna? Śmiało przejdź!

5.Rozmowa na temat wiersza.

6.Zabawa dydaktyczna „Quiz” czyli zabawa bez słów /tak(v) lub nie(x).
o Czy przejście dla pieszych – pasy, oznaczone jest kolorem czarnym?
o Czy przechodzimy przez ulicę na czerwonym świetle?
o Czy mundur policjanta jest koloru zielonego?
o Czy bezpiecznie jest zjeżdżać na sankach z górki na ulicę?
o Czy wóz strażacki jest koloru czerwonego?
o Czy policjant jest naszym przyjacielem?
o Czy na rowerze możemy jeździć po ulicy?
o Czy znak „stop” jest koloru czerwonego?
o Czy sygnalizator świetlny pomaga nam w przechodzeniu przez ulicę?
o Czy dzieci mogą same poruszać się po ulicy?
o Czy chodnik jest przeznaczony dla samochodów?
o Czy kolor czerwony znaczy „Idż”?
o Czy kolor zielony znaczy „Stop”?
o Czy można przebiegać na drugą stronę ulicy?
o Czy numer telefonu 999, to numer pogotowia ratunkowego?

7.Piosenka

8.Zabawa dydaktyczna „Znaki drogowe”- układają puzzle – znaki drogowe 3 lub 4 elementowe. Rozpoznają i nazywają znaki drogowe.

9.Podział na grupy wg. znaków drogowych:
- stolik nr 1. – przyporządkowanie numerów alarmowych do odpowiednich służb,
- stolik nr 2- projekt kamizelki odblaskowej,
- stolik nr 3- wybór kolorowanki z prawidłowym zachowaniem dzieci na drodze-kolorowanie,
- stolik nr 4- zakreślają znaki drogowe, na karcie pracy o których była mowa w czasie zajęć,
- stolik nr 5- wyklejają sygnalizator.

10.Podziękowanie za zajęcia.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.