X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 10432
Przesłano:

Zabawy literą i słowem - Spotkanie z baśniami

Zabawy literą i słowem - scenariusz
Spotkanie z baśniami

Prowadząca: Ilona Getler
Klasa: I gimnazjum (dla uczniów z umiarkowaną i znaczną niepełnosprawnością intelektualną)

Cele zajęć:
• Utrwalanie znajomości popularnych baśni
• Doskonalenie umiejętności czytania i pisania
• Rozwijanie wyobraźni dzieci
• Kształcenie umiejętności współdziałania uczniów w zabawach i sytuacjach zadaniowych

Metody: pogadanka, poglądowa, zajęć praktycznych

Formy: indywidualna, zbiorowa

Środki dydaktyczne: krzyżówka (dużego formatu zawieszona na tablicy), krzyżówki dla uczniów, ilustracje z Królewny Snieżki (dekoracja), ilustracje postaci z różnych bajek formatu A3, etykiety z nazwami postaci, prezentacja PowerPoint – „Jaka to baśń?”
Nagrody: cukierki, batony dla najbardziej aktywnych uczniów, kolorowanki z różnych baśni

Przebieg zajęć:

1. Powitanie, czynności organizacyjne.

2. Wspólne rozwiązanie krzyżówki, odczytanie hasła (baśnie).
• Lubił w nich chodzić pewien kot (buty).
• Spotkała w lesie groźnego wilka. (Kapturek)
• Kochały ją krasnoludki. (Śnieżka)
• Chłopiec z drewna. (Pinokio)
• Imię ukochanej Shreka. (Fiona)
• Nie lubił ich Gargamel. (Smerfy)

3. Pogadanka na temat baśni:
• Jakie baśnie znacie?
• Jak najczęściej zaczynają się baśnie?
• Czy wszyscy bohaterowie baśni są dobrzy? Podajcie przykłady złych i dobrych postaci.
• Co spotyka na koniec baśni złych bohaterów, a co dobrych?

4. Baśniowe pary – dobieranie postaci występujących w tych samych baśniach: Kopciuszek – Wróżka, Czerwony Kapturek – wilk, Śnieżka – krasnoludek, Shrek – Osioł, Pinokio – Gepetto, Maja – Gucio.

5. Kim jestem? - dobieranie podpisów do postaci; uczniowie losują kartkę z nazwą postaci i kładą pod odpowiednim obrazkiem (z zadania poprzedniego). Uczniowie, którzy mają problemy z czytaniem dobierają nazwę postaci w oparciu o pokazany przez nauczyciela wzór.

6. Jaka to baśń? (prezentacja PowerPoint) – uczniowie odgadują tytuł po ukazaniu się na ekranie fragmentów ilustracji: Czerwony Kapturek, Królewna Śnieżka, Shrek, Jaś i Małgosia, Brzydkie Kaczątko, Śpiąca Królewna, Kopciuszek, Calineczka, Królowa Śniegu, Pinokio.

7. Podsumowanie pracy uczniów, rozdanie nagród.

8. Pożegnanie.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.