X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 10398
Przesłano:

Żeby zdrowe zęby mieć trzeba tylko chcieć - Dzień dentysty. Scenariusz imprezy świetlicowej

Scenariusz imprezy świetlicowej dla kl I-III.

Cel ogólny:
• Propagowanie zdrowego stylu życia i dbania o higienę osobistą

Cele szczegółowe-uczeń:
• Zna zasady poprawnego mycia zębów po każdym posiłku
• współpracuje w grupie podczas wykonywania prac plastycznych
• zna tajniki zawodu stomatologa
• wie jakie działania szkodzą zębom a jakie im pomagają

Metody pracy:
• Obserwacja
• Działania praktyczne
• Pogadanka
• Praca wytwórcza

Środki i materiały dydaktyczne:
Biały brystol wycięty w kształcie zęba, kolorowe karteczki, markery, szary i biały papier, papier toaletowy biały gładki, gazety, taśma papierowa i przeźroczysta, kartoniki po mleku, kredki, flamastry, szczoteczki do zębów.

Przebieg imprezy:

CZĘŚĆ I.
1.Dzień Dentysty rozpoczynamy od wycieczki do zaprzyjaźnionego gabinetu stomatologicznego. Na miejscu uczniowie zapoznają się z tajnikami pracy stomatologa. Dentysta krótko omawia wyposażenie gabinetu oraz przeznaczenie podstawowych narzędzi. Dzieci zadają przygotowane przed zajęciami pytania lub te, które nasuwają im się podczas oględzin gabinetu.

2.Stomatolog zaprasza chętne dzieci do przeglądu jamy ustnej. Po przeglądzie wszyscy otrzymują karty informacyjne ze stanem uzębienia oraz plansze kontrolujące codzienne mycie zębów ze zdrapkami.

3.Następuje pokaz prawidłowego mycia zębów- stomatolog zwraca uwagę na konieczność mycia zębów 2 razy dziennie przez około 3 min oraz kontroli zębów co 6 m-cy.
4 Powrót do świetlicy.

CZĘŚĆ II.
Wychowawca przeprowadza pogadankę nt: „ Czy należy bać się wizyt w gabinecie stomatologicznym?” oraz „Co pomaga a co szkodzi naszym zębom?”
Następują luźne odp uczniów np.:
• Dokładnie myć zęby
• Jeść dużo warzyw i owoców
• Pić mleko i spożywać dużo nabiału itp.
które wychowawca zapisuje na kolorowych kartach. Odpowiedzi z działaniami, które pomagają dbać o zęby- uczniowie przyklejają na brystolu wyciętym w kształcie zęba z uśmiechem a odpowiedzi, które wg uczniów szkodzą zębom- przyklejają na drugiej planszy z ząbkiem ze smutna miną.

CZEŚĆ III.
Wychowawca dzieli dzieci na II grupy.

GRUPA I: ma za zadanie wykonać olbrzymią tubkę pasty do zębów z szarego papieru.
Dużą ilość gazet i szarego papieru zgnieść uformować tubkę i skleić gazety papierową taśmą. Okleić powstała formę szarym papierem a następnie białym. Uczniowie projektują opakowanie powstałej tubki, ozdabiają ją kredkami, flamastrami.

GRUPA II: ma za zadanie wykonać olbrzymia szczotkę z małych kartoników po mleku.
Kartoniki dokładnie opróżnić z mleka, zakleić otwory po słomce. Pudełka sklejać ze sobą taśmą przeźroczystą formując z nich rączkę oraz główkę szczotki. Owinąć powstała szczoteczkę białym papierem toaletowym.
Na zakończenie imprezy dzieci prezentują wykonane akcesoria do mycia zębów-podczas dużej przerwy maszerują przez korytarze szkolne dumnie trzymając szczotkę i tubkę oraz śpiewając piosenkę zespołu „Fasolki” pt: „Szczotka, pasta”.
Następuje zakończenie imprezy oraz uroczyste wręczenie zakupionych szczoteczek do zębów. Wykonane przez dzieci akcesoria zajmują honorowe miejsce na wystawce w świetlicy.
Zakończenie zajęć.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.