X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 10100
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Zwierzęta na wsi - scenariusz zajęć - 6-latki.

Scenariusz zajęć - 6 – latki
Opracowała Magdalena Dąbkowska

Temat : Zwierzęta na wsi.

Temat dnia: „Przygoda Mateusza”

Cele ogólne: Zapoznanie dzieci z literą G, g.

Cele szczegółowe:

Dzieci będą:
- swobodnie wypowiadać się na określony temat;
- poznawać znak graficzny wielkiej i małej litery G drukowanej i pisanej;
- globalnie odczytywać wyrazy;
- wybrzmiewać głoskę G w nagłosie;
- rozpoznawać i nazywać literę G na początku wyrazu;
- poznawać sposób kreślenia małej i wielkiej litery G;
- nabywać płynności ruchów przy kreśleniu litery G małej i wielkiej;
- nabywać wiary we własne możliwości.


Środki dydaktyczne:
- ilustracje przedmiotów, których nazwa rozpoczyna się na G (gitara, gospodarstwo, garnek) oraz podpisy do obrazków;
- plansze demonstracyjne z literą G drukowaną i pisaną małą i wielką
- tace z kaszą manną dla każdego dziecka;
- literowe puzzle dla każdego dziecka;
- szarfy w czterech kolorach;
- opowiadanie „Przygoda Mateusza”.

Metody:
- Dobrego Startu – M. Bogdanowicz
- Globalnego czytania – I. Majchrzak
- Zadań stawianych do wykonania
- Pokaz, demonstracja


Przebieg zajęcia:


1. Powitanie.


2. Wysłuchanie opowiadania „Przygoda Mateusza”.


Był sobie raz chłopiec, który miał na imię Mateusz, mieszkał w dużym mieście Szczecinie. Chodził do przedszkola gdzie miał dużo kolegów i koleżanek. Pewnego dnia mama Mateusza powiedziała:
- Musimy z tatusiem zrobić w naszym domku remont, będziemy malować ściany i wymieniać okna. Na ten czas pojedziesz sobie do naszej babci Grażynki na wakacje.
Mateusz nie chciał jechać, chciał zostać tu gdzie są jego koledzy, gdzie chodzi do przedszkola. U babci był raz jak był jeszcze mały, pamiętał tylko, że babcia mieszka na wsi i ma gospodarstwo.
Kilka dni później był już spakowany i gotowy do drogi, zabrał jeszcze swoją ulubioną gitarę i ruszyli w drogę.
Kiedy dojechali Mateusz zobaczył jak u babci jest pięknie i jak dużo babcia ma zwierząt. Po podwórku uciekały kury, które gonił kogut, spacerowały kaczki i gęsi, koło domu szczekał pies, na schodach siedział kot. Za domem stała obora, w której mieszkały krowy i cielaki i stajnia z końmi. Dziadek pracował w polu, a babcia z uśmiechem witała swojego wnuka.
Mateusz codziennie rano wstawał razem z dziadkiem i jeździł z nim traktorem na pole, później z babcią doił krowy, karmił kury i koguta. Starał się zawsze pomagać dziadkom w pracy na gospodarstwie, a kiedy miał wolny czas spotykał się z kolegami i opowiadał im jak wygląda jego życie w mieście.
Kilka dni minęło bardzo szybko i Mateusz wracał do swojego domu, było mu smutno, że już musi wracać, ale obiecał babci i dziadkowi, że spędzi u nich całe wakacje i pomoże im w pracy na gospodarstwie.


3. Rozmowa kierowana na temat wysłuchanego opowiadania.


- A kto pamięta jakie zwierzęta poznał Mateusz?
- O czym opowiadał kolegą których poznał na wsi?
- A powiedzcie mi w jakich pracach pomagał dziadkom?
- Pamiętacie z jakiego naczynia sypał ziarno dla kur i koguta?

4. Układanie puzzli z literą G, g.


5. Wprowadzenie litery G, g w wyrazie garnek.

- N. odsłania na tablicy wcześniej przygotowane ilustrację które w nazwie mają literę g;
- układanie schematu wyrazu garnek, globus, gitara;
- szukanie innych wyrazów z literą g;

6. Kreślenie litery
N prezentuje sposób kreślenia wielkiej litery G na tablicy.
Dzieci wodzą palcem w powietrzu kreśląc wielką literę (czynność powtarzają na dywanie, kolanie, dłoni, w kaszy mannie). Czynności powtarzają się z kreśleniem małej litery.


7. Zabawa ruchowa „Ułóż literę”
N. dzieli dzieci na 4 grupy. Każdej grupie przyporządkowuje jeden kolor szarf.
Szarfy leżą w luźnej gromadce na środku sali. W czasie trwania piosenki każda grupa układa wielką literę G na dywanie tylko z wyznaczonego koloru szarf.
Uwaga! Każde dziecko może brać jednorazowo tylko po jednej szarfie.

8. Utrwalenie poznanych liter – rozwiązywanie szyfrów i krzyżówki, pisanie litery G i g po śladzie.

9. Zakończenie, podziękowanie dzieciom.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.