X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 10023
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Od nasionka do kwiatka - rozmowa podsumowująca. Scenariusz zajęć wychowania przedszkolnego

Prowadzący: Beata Machowiak
Klasa: „O”, grupa III
Temat bloku: Wiosenne kwiaty oznaką wiosny.
Temat dnia: Od nasionka do kwiatka – rozmowa podsumowująca.
Data: 15.04.2008r.
Czas trwania zajęć: 7.45 – 13.15

Cele ogólne:
· zapoznanie z nazwami wiosennych kwiatów,
· poznanie znaczenia pielęgnacji roślin
· rozwiązywanie zagadek,
· rozwiązywanie rebusów
· utrwalenie znaków: <, >, =,
· doskonalenie dodawania i odejmowania w zakresie10,
· układanie zadań z treścią,
· rozwijanie aparatu ruchowego ręki,
· zapoznanie z wyglądem przyrządów ogrodniczych,
· wykonanie ruchu do piosenki,
· kształtowanie reakcji na sygnał dźwiękowy,
· utrwalenie piosenek o tematyce wiosennej,
· kształtowanie słuchu muzycznego,
· utrwalenie samogłosek

Cele szczegółowe:
Oczekuję, iż w efekcie uczeń:
a)sfera poznawcza :
· wymieni nazwy przyrządów ogrodniczych,
· wyjaśni, dlaczego należy pielęgnować rośliny,
· wymieni powody, dla których ludzie sadzą kwiaty,
b)sfera kształcąca :
· zaśpiewa piosenkę,
· przeliczy uczniów,
· rozwiąże zagadki,
· rozwiąże rebusy,
· rozwiąże zagadki słuchowe,
· przeczyta napisy,
· wstawi znaki,
· ułoży treść zadania matematycznego,
· ułoży działania,
· policzy kwiaty
· wykona wiosenna torebkę,
· pokaże ruchem piosenkę,
· policzy pary,
· przeliczy oczka na kostce,
· dokończy zdania,
· naśladuje kwiaty,
· naśladuje pszczółki,
· określi zapach mięty,
· policzy samogłoski,
· policzy guziki,
· poda definicje rośliny chronionej
c) sfera wychowawcza :
· wie, że rośliny należy pielęgnować,
· dostrzega potrzebę podlewania kwiatów,
· używa słów „proszę”, „dziękuję”, „dzień dobry”.
Środki dydaktyczne:
· sylwety żab,
· sylwety bratków,
· sylwety przebiśniegów,
· sylwety tulipanów,
· grabie,
· dziabka,
· szpadel,
· taczka,
· konewka,
· napisy,
· cyferki samoprzylepne, ‘
· guziki,
· szarfy,
· krążki,
· kostka do gry,
· znaczki oceniające pracę uczniów,
· sylweta smoka,
· magnesy,
· piłki,
· pianino,
· kwietnik,
· kwiaty doniczkowe,
· klamerki,
· kolorowy papier,
· płyty CD,
· książki o kwiatach,
· podręcznik „ABC sześciolatka”,
· olejek miętowy,
· czekolada miętowa,
· podgrzewacz,
· świeca

Przebieg zajęć:

Formy zajęć Przebieg zajęć Rodzaj realizowanych treści

Praca zbiorowa 1. Zabawa integrująca grupę „ W tańcu najweselej”. Uczniowie śpiewają mam dwie ręce i ty dwie, potem cztery ręce, sześć rąk, osiem rąk, dziesięć rąk itd. aktywność ruchowa, aktywność muzyczna

Praca indywidualna 2. Praca z uczniem zdolnym. Uczniowie stoją w kole uczeń zdolny przelicza wszystkich uczniów. aktywność matematyczna

Praca zbiorowa 3. Nauczycielka przedstawia panią dyrektor. Uczniowie witają gościa piosenką „Good morning”. Nauczyciel mówi: pokażmy, jak potrafimy bawić się. Nauczycielka przebrana jest za wiosnę wiita dzieci piosenką „Ja wiosna mówię wam...”Piosenka jest śpiewana na melodię ”Deszczowej piosenki”. Rozmowa na temat „Wiosna budzi przyrodę do życia”. Wypowiedzi uczniów dotyczące zaobserwowanych zmian w przyrodzie. Uczeń zdolny wyjaśnia, jakie ilustracje znajdują się na sukni pani wiosny (nauczycielki) i co one symbolizują. aktywność rozwijająca mowę i myślenie

Praca zbiorowa 4. Rozwiązywanie zagadek. ( bratki, stokrotki, sasanka, słoneczniki, konwalia, krokusy)Rozwiązanie rebusu – praca z uczniem zdolnym. Rozwiązywanie zagadek – jednoznaków. Zagadki muzyczne – odgłosy wiosny. Zaśpiewanie piosenki „Ślubowanie” Nauczycielka rozmawia z uczniami na temat tego, jakie barwy kojarzą im się z wiosną, naprowadza uczniów, na kolor zielony, wlewa do podgrzewacza olejek miętowy, każdy z uczniów przy pomocy węchu poznaje zapach mięty. Uczniowie wyszukują określenia dotyczące zapachu mięty. Zaśpiewanie piosenki „Zwariowany alfabet”. Utrwalenie samogłosek. aktywność rozwijająca mowę i myślenie, aktywność muzyczna

Praca zbiorowa 5. Nauczyciel przedstawia smoka, który bardzo chce, żeby dzieci pobawiły się w liczenie. Uczniowie siedzą w półkolu, każdy siedzi na krześle oznaczonym numerkiem. Nauczyciel mówi proszę osobę, która siedzi na czwartym krześle, osoba wstaje i liczy 4,5,6,7,8 it. . Uczniowie dobierają się w pary. Uczeń zdolny przygląda się parom i mówi czy uczniów jest dziś parzyście czy nie, przelicza pary. Każdy z uczniów dokańcza zdanie „Ludzie sadzą kwiaty, żeby było... aktywność matematyczna,aktywność rozwijająca mowę i myślenie

Praca zbiorowa 6. Zabawa muzyczna przy utworze „Majowa wycieczka”. aktywność muzyczna, aktywność ruchowa

Praca indywidualna 7. Recytacja przez ucznia zdolnego wiersza „W marcu”. Rozmowa na temat treści wiersza. Wyjaśnienie procesu przenoszenia pyłku z kwiatka na kwiatek w wyniku czego następuje zapylenie kwiatów i późniejsze pojawienie się owoców. Prezentacja kwietnika, wiosennych kwiatów, narzędzi służących do pielęgnacji roślin. Uczeń zdolny czyta napisy: kwietnik, bratek, stokrotka, grabie, taczka, konewka. Wyjaśnienie pojęcia „Rośliny chronione”. Uczeń zdolny wyjaśnia, kiedy zaczyna się kalendarzowa wiosna, a kiedy się kończy. Uczniowie zdolni opowiadają o ciekawostkach na temat wiosny, życia ptaków, sposobu budowania przez ptaki gniazd, a także ptasich zwyczajów. Zabawa ruchowa „Kwiaty rosną”. Uczniowie przyklękają, udają malutkie kwiatki. Kiedy nauczyciel powie kwiatki rosną, uczniowie stopniowo podnoszą się do góry. Zabawa ruchowa „Pracowite pszczoły”. Uczniowie biegają po sali, nauczyciel gra na pianinie. Gdy nauczyciel przestaje grać uczniowie zatrzymują się przy kwiatkach, przykucają i naśladują zbieranie pyłku z kwiatka.Zaśpiewanie piosenki „Jak to przyjemnie maszerować”. aktywność rozwijająca mowę i myślenie, aktywność ruchowa,aktywność muzyczna

Praca grupowa 8. Zabawa matematyczna z elementami ruchu „Zgadnij ile wyrzucę”. Uczniowie zostają podzieleni na dwie grupy. Każda z grup otrzymuje szarfy w innym kolorze. W sali jest ustawiony tor. Zadaniem drużyn jest wyrzucanie kostką liczby oczek. Uczniowie przeliczają oczka na kostce, liczą głośno, skaczą po torze. Wygrywa ta grupa, która skończy wcześniej skoki na torze. aktywność matematyczna, aktywność ruchowa

Praca zbiorowa 9. Zabawa dydaktyczna „ Mniej, więcej, tyle samo”. Na tablicy przypięte są sylwety kwiatów: bratków, tulipanów, żab i przebiśniegów. i. Zadaniem uczniów jest policzyć sylwety i wstawić odpowiednio znak. Znak mogą wstawiać uczniowie chętni. Zabawa dydaktyczna „Robimy bukiety”. Nauczyciel prosi, aby dziecko ułożyło bukiet np. z pięciu tulipanów i dwóch bratków, a następnie zapisało działanie. Ilustracja ruchowa piosenki ”Most na rzece Kwai”. aktywność matematyczna,aktywność muzyczno - ruchowa

Praca indywidualna 10. Praca z książką „ABC sześciolatka”, cz.4, str. Zadaniem uczniów jest pokolorować tyle kwiatów, na ile wskazuje podana liczba.
11. Taniec piosenki „Wiosna w błękitnej sukience”.
12. Uczniowie otrzymują do wykonania zadanie polegające na wstawieniu litery” a” lub „o”. Uczniowie, którzy szybciej wykonują polecone zadanie wykonują zadanie dodatkowe. aktywność matematyczna, aktywność plastycznaaktywność muzyczna

Praca zbiorowa 13. Zaśpiewanie piosenki z wykorzystaniem ruchu „Wiosna przyszła dzisiaj z rana”. aktywność muzyczna, aktywność ruchowa

Praca zbiorowa 14. Wykonanie pracy plastycznej „Wiosenna torebka”. Omówienie i wystawa prac. aktywność plastyczna

15. Karta ewaluacyjna zajęć – zaznacz, czego było więcej na dzisiejszych zajęciach radości czy smutku.
Praca zbiorowa
16. Ocena aktywności uczniów. Rozdanie znaczków za pracę na zajęciach.

17. Podsumowanie zajęć. Słuchanie muzyki relaksacyjnej. Poczęstunek czekolada miętową. Używanie słów „proszę”, „dziękuję”.

18.Muzyczne pożegnanie. aktywność muzyczna




PIOSENKA WIOSNY piosenka na melodię „Deszczowej piosenki”

Ja Wiosna, mówię wam
Roboty mnóstwo mam
Natura – Matka nie zawiedzie na mnie się.
„Hej Wiosno! – rzekła mi
ty swoją rolę znasz
do pracy ruszaj i oto co zrobić masz:
niedźwiedzie zbudź ze snu,.
Szczepienie załatw psom,
Z jeżami śpij na mchu
I każ zakwitnąć bzom.
Spraw, żeby ptaków śpiew
Zieleni wielu drzew
Brzmiał w kręgu zapach bzu,
Tak by się wzruszył gbur.
Z boćkiem bądź za pan brat
To jest ktoś kto zna świat
On jest ci bardzo rad przybywa tu od lat.
Tak rzekła Matka mi –
Natura, która dziś
Przysyła do was mnie
Więc zjawiam tutaj się...?

Zagadki

Zgadnij, w jakich kwiatach
Można znaleźć brata? ( bratka)


Na zielonej łące kwitnie ich tysiące.
W swej nazwie sto mają,
Jak się nazywają? ( stokrotka)


Miła niespodzianka,
Kwitnie już ... ( sasanka)


Wyrósł przy drodze
Na jednej nodze .
Wygląda jak słońce,
Ma ziarenek tysiące. ( słoneczniki)

Dobrze ja znamy z prześlicznej woni,
Kwitnie dzwonkami, chociaż nie zadzwoni. ( konwalia)






Nim się przystroją
góry zielenią
liliowa barwą,
hale się mienią.
Czarny, nie czarny?
Na białym śniegu
Liliowe kwiaty
Stroją w szeregu. ( krokusy)





„W marcu”


Raz śnieg pada,
A raz deszczyk,
Na jeziorze lód już trzeszczy.
Koniec zimy – przerwa, dzwonek.
To nie dzwonek, to skowronek.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.