X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 7328
Przesłano:

Polacy po klęskach powstań - scenariusz lekcji historii

Scenariusz lekcji historii w klasie VI

Autor: Monika Roguszczak
Data: 25.02.2010 r.
Temat: Polacy po klęskach powstań.
Cele lekcji:
Uczeń rozumie poznane pojęcie – Wielka Emigracja, praca u podstaw, twórczość ku pokrzepieniu serc” i potrafi je wyjaśnić
Uczeń wskazuje na mapie regiony świata, do których dotarli polscy emigranci
Uczeń zna postacie księcia Adama Jerzego Czartoryskiego, Jana Matejki, Fryderyka Chopina, Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Henryka Sienkiewicza, Józefa Bema, Ernesta Malinowskiego, Pawła Edmunda Strzeleckiego, Ignacego Łukasiewicza
Uczeń potrafi wymienić osiągnięcia, dzieła czy dokonania poznanych postaci
Uczeń omawia wpływ działalności poznanych postaci na zachowanie polskiej tożsamości narodowej w okresie rozbiorów

Metody pracy:
rozmowa kierowana
miniwykład
praca pod kierunkiem

Środki dydaktyczne:
podręcznik Moja historia. Historia i społeczeństwo dla klasy 6 szkoły podstawowej”, M Szymański, wyd. Rożak – Nowa Era
mapka z podręcznika
materiał ikonograficzny
rozsypanka

Przebieg zajęć:

1.Powitanie, sprawdzenie obecności.
2.Rekapitulacja wtórna ( poprzedni temat - Powstania narodowe).
3.Wprowadzenie do tematu lekcji, podanie jej celów (nawiązanie do skutków powstań m. in. emigracji).
4.Wyjaśnienie pojęcia Wielka Emigracja, zapisanie informacji na tablicy.
5.Na podstawie mapki, uczniowie, pod kierunkiem nauczyciela, wskazują kierunki emigracji Polaków.
6.Wyjaśnienie pojęcia twórczości “ku pokrzepieniu serc”, podanie przykładów przez uczniów.
7.Wykorzystując materiał ikonograficzny oraz wiedzę własną, uczniowie pracując w parach układają rozsypankę prezentującą postacie Polaków, którzy odegrali dużą rolę w zachowaniu tożsamości narodowej.
8.Wybrane pary prezentują efekty swojej pracy, które nauczciel ocenia.
9.Na podstawie tekstu z podręcznika, uczniowie samodzielnie wyjaśniają pojęcie pracy u podstaw, które nastę pnie wspólnie redagują i zapisują.
10.Podsumowanie – na podstawie omówionego tematu, uczniowie, pod kierunkiem nauczyciela, dokonują oceny znaczenia osiągnięć Wielkiej Emigracji i jej przedstawicieli dla zachowania polskości (forma rekapitulacji pierwotnej) .
11. Zadanie domowe – Wykonaj album prezentujący twórczość “ku pokrzepieniu serc”.

zał. 1
IMIĘ I NAZWISKO
KIM BYŁ
OSIĄGNIĘCIA, DOKONANIA, DZIEŁA
Książę Adem Jerzy Czartoryski
przywódca polskiej emigracji
działał na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości
Juliusz Słowacki
poeta, dramatopisarz
“Kordian”
“Balladyna”
Adam Mickiewicz
poeta
“Pan Tadeusz”
“Dziady”
Fryderyk Chopin
kompozytor
mazurki, polonezy
Józef Bem
generał polskich wojsk powstańczych
walczył o niepodległość Węgrów
Henryk Sienkiewicz
pisarz
Trylogia, “Krzyżacy”
Jan Matejko
malarz
“Poczet królów i książąt polskich”, “Hołd pruski'
Ernest Malinowski
inżynier
nadzorował budowę najwyżej położonej kolei w Andach (Peru)
Edmund Strzelecki
podróżnik, geograf
odkrył najwyższy szczyt Australii ( góra Kościuszki)
Ignacy Łukasiewicz
aptekarz
wynalazł lampę naftową

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.