X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 6555
Przesłano:

Wielokrotności liczb - konspekt lekcji matematyki

1) Imię i nazwisko nauczyciela:
2) Termin zajęć:

3) Klasa: V

4) Przedmiot: matematyka

5) Temat: Wyznaczanie wielokrotności liczb.

6) Cele lekcji :
- uczeń rozumie pojęcie wielokrotności,
- uczeń potrafi wskazać wielokrotności liczb naturalnych,
- uczeń zna pojęcia i potrafi rozróżnić liczby parzyste i nieparzyste.

7) Metody pracy:
- dialog
- aktywne działanie

8) Forma pracy:
- zbiorowa
- indywidualna

9) Środki dydaktyczne:
- podręcznik do matematyki
- piktogramy

10) Plan dydaktyczny lekcji:
- czynności organizacyjno – porządkowe
 Nauczyciel sprawdza obecność uczniów na lekcji, podaje temat, cel lekcji.
- właściwy etap lekcji – przebieg lekcji
 Nauczyciel na przykładzie szklanek przedstawia pojęcie wielokrotności.
W sklepie sprzedawane są szklanki pakowane po 6 sztuk. Ile sztuk szklanek kupimy jeśli weźmiemy :
• 1 opakowanie,
• 2 opakowania,
• 3 opakowania,
• 4 opakowania.
(użycie piktogramów )
 Nauczyciel wskazuje uczniom, iż wyniki mnożenia (ilość szklanek) to wielokrotności liczby 6.
 Nauczyciel zapisuje na tablicy definicję wielokrotności, a uczniowie zapisują ją w zeszycie.
Wielokrotność liczby to wynik mnożenia tej liczby przez pewną liczbę naturalną.
 Uczniowie przypominają co to są liczby naturalne.
 Uczniowie wspólnie wyznaczają wielokrotności liczb: 3, 5, 8.
 Uczniowie indywidualnie wyznaczają po trzy wielokrotności swojego numeru z dziennika.
 Uczniowie indywidualnie wyznaczają wielokrotności liczby 2.
 Nauczyciel wskazuje uczniom, iż wielokrotności które wypisali to liczby parzyste, a wszystkie pozostałe liczby to liczby nieparzyste.
 Uczniowie z pomocą nauczyciela rozwiązują zadanie 1.
a) Znajdź najmniejszą spośród liczb, które są większe od 100 i są wielokrotnościami liczby 23.
b) Znajdź największą spośród liczb, które są mniejsze od 200 i są wielokrotnościami liczby 45.
 Uczniowie z pomocą nauczyciela rozwiązują zadanie 2.
Ustal, ile jest liczb, które:
a) są wielokrotnościami liczby 20 i są mniejsze od 200
b) są wielokrotnościami liczby 50 i są mniejsze od 350
c) są wielokrotnościami liczby 400 i są mniejsze od 2000
d) są wielokrotnościami liczby 1070 i są mniejsze od 10000.
 Uczniowie ustnie rozwiązują zadanie 3.
Które z podanych zdań są prawdziwe:
1. Nie ma liczb parzystych, które są wielokrotnościami liczby 5.
2. Każda liczba naturalna jest wielokrotnością liczby 3.
3. Każda liczba naturalna jest wielokrotnością liczby 1.
4. Liczba 0 jest wielokrotnością każdej liczby naturalnej.
5. Każda wielokrotność liczby 6 jest wielokrotnością liczby 3.
6. Wszystkie wielokrotności liczb nieparzystych są liczbami nieparzystymi.

- część końcowa - podsumowanie lekcji
 Nauczyciel przypomina pojęcia poznane na lekcji: wielokrotność, liczby parzyste i nieparzyste.
 Nauczyciel wyróżnia uczniów którzy byli aktywni w czasie lekcji.
 Nauczyciel zadaje pracę domową:
 Nauczyciel żegna się z uczniami.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.