Numer: 54057
Przesłano:
Dział: Logopedia

Prawidłowa wymowa głosek syczących s z c dz i szumiących sz ż cz dż. Scenariusz lekcji otwartej zajęć logopedycznych

Scenariusz lekcji otwartej - logopedia

Temat: Prawidłowa wymowa głosek syczących [s z c dz] i szumiących [sz ż cz dż].
Przedmiot: Logopedia, zajęcia w grupie trzyosobowej.
Klasa: III, V.
Nauczyciel prowadzący: Alicja Grudniewska
Data: 18.11.2025 r.
Czas: 45 minut
Cel zajęć:
Podczas zajęć nauczysz się:
• prawidłowo wymawiać głoski [s, z, c, dz] i [sz, ż, cz, dż],
• kontrolować sposób połykania.
NaCoBeZu:
• Przyjmuję prawidłową pozycję siedzącą.
• Prawidłowo wymawiam głoski [s z c dz] i [sz ż cz dż] w trakcie ćwiczeń i podczas mowy spontanicznej.
• Kontroluję sposób połykania.
• Słyszę błędy w wymowie i je poprawiam.
Środki dydaktyczne: lustra, rękawiczki jednorazowe, taśma kinezjologiczna, bambusowe łyżki, gra w koszykówkę, klocki magnetyczne, model szczęki, karty pracy, plastikowe „jajka”, kartonowy stworek.
Metody nauczania: miofunkcjonalna, fonogestów, obserwacyjno - odtwórcza, kinesiotapingu, nauczanie przez informację zwrotną, stopniowanie trudności, aktywizująca.
Formy pracy: grupowa z indywidualnym podejściem do ucznia.
Przebieg zajęć
Etap wstępny
1. Przywitanie, sprawdzenie obecności.
2. Podanie celu zajęć.
3. Podanie kryterium sukcesu.

Etap realizacji
4. Ćwiczenia usprawniające mięśnie aparatu artykulacyjnego (terapia miofunkcjonalna) – ćwiczenia izometryczne języka z bambusową łyżką. Jeden uczeń ćwiczy razem z logopedą, a pozostali wykonują zadania w kartach pracy.
5. Wykorzystanie metody kinesiotapingu wspomagającej prawidłowe ułożenie i pionizację języka. Ćwiczenia mające na celu utrwalenie prawidłowego wzorca połykania, prowadzone z wykorzystaniem modelu szczęki.
6. Przypomnienie prawidłowej pozycji języka podczas artykulacji głosek szeregu szumiącego i syczącego – wykorzystanie modelu szczęki.
7. Ćwiczenia prawidłowej artykulacji głosek szeregu szumiącego i syczącego w:
a) Wyrazach – gra „celuj w obrazek” – klocki magnetyczne ustawione są w taki sposób, aby jeden stał pionowo, a drugi poziomo, tworząc kąt prosty. Do jednego z klocków przyczepiony jest obrazek. Zadaniem ucznia jest skierować piłeczkę tak, aby trafiła w klocek, powodując jego przewrócenie. Po trafieniu w klocek i przewróceniu go, uczeń wypowiada wyraz widoczny na obrazku, zwracając uwagę na prawidłową wymowę głoski [s] lub [sz].
b) Wyrażeniach - „gra w koszykówkę”- nauczyciel podaje wyrażenie do powtórzenia. Uczeń powtarza wyrażenie. Jeśli wymowa jest prawidłowa, uczeń wykonuje rzut piłką do kosza. Za każdy trafiony rzut uczniowie przyznają sobie punkt.
c) Zdaniach - gra „wylosuj zdanie” - uczniowie losują zdania do powtórzenia, które znajdują się w plastikowych jajkach (pochodzących z Kinder Niespodzianek). Po odczytaniu zdania wkładają je z powrotem do jajka, a następnie „karmią” nim przygotowanego kartonowego stworka.
Etap końcowy
8. Podsumowanie zajęć, ewaluacja - zadanie uczniom pytań: jaka jest pozycja spoczynkowa języka? Gdzie znajduje się język kiedy połykamy? Jak układa się język kiedy mówi głoski szumiące i syczące. „Termometr” – po wykonaniu zadań uczniowie oznaczają na termometrze swój poziom satysfakcji z zajęć – omówienie wyników.
9. Pożegnanie.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2026 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.