Numer: 54016
Przesłano:

Wesoła podróż po zmysłach. Scenariusz zajęć z Integracji Sensorycznej

Scenariusz zajęć z Integracji Sensorycznej
Dzieci w wieku 4–6 lat – zajęcia indywidualne
Temat zajęć:
„Wesoła podróż po zmysłach”
Czas trwania:
45 minut
Grupa:
Dziecko w wieku 4–6 lat (zajęcia indywidualne)
Prowadzący:
Terapeuta Integracji Sensorycznej

Cele główne:
• wspieranie integracji bodźców sensorycznych,
• rozwijanie koordynacji ruchowej i planowania motorycznego,
• regulacja układu przedsionkowego i proprioceptywnego,
• poprawa koncentracji uwagi i organizacji zachowania.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
• ćwiczy równowagę i koordynację,
• rozwija świadomość własnego ciała,
• doskonali motorykę dużą,
• reaguje na polecenia ruchowe,
• rozwija koncentrację i kontrolę impulsów,
• doświadcza różnych bodźców sensorycznych w bezpieczny sposób.

Metody pracy:
• metoda zabawowa,
• elementy terapii SI,
• aktywność ruchowa kierowana,
• ćwiczenia sensoryczno-motoryczne.
Formy pracy:
• indywidualna.
Pomoce dydaktyczne:
• huśtawka terapeutyczna,
• materac,
• ścieżka sensoryczna,
• piłka rehabilitacyjna,
• woreczki sensoryczne,
• tunel,
• platforma/równoważnia,
• karty obrazkowe,
• bańki mydlane.
Przebieg zajęć
1. Powitanie i wyciszenie organizmu (5 min)
„Jak się dziś czuję?”
• dziecko wybiera obrazek przedstawiający emocję,
• krótka rozmowa o samopoczuciu,
• dociski stawowe i masaż proprioceptywny („budzimy ciało do pracy”).

2. Aktywacja układu przedsionkowego (10 min)
„Podróż statkiem”
• huśtanie na huśtawce terapeutycznej w różnych kierunkach,
• dziecko podczas ruchu zbiera woreczki sensoryczne,
• nazywanie kolorów lub liczenie elementów.
Cele:
• stymulacja układu przedsionkowego,
• koordynacja wzrokowo-ruchowa,
• koncentracja uwagi.

3. Tor sensoryczny (15 min)
„Przygoda w dżungli”
Dziecko wykonuje kolejno:
1. przejście po ścieżce sensorycznej,
2. czołganie przez tunel,
3. skoki na materacu,
4. przenoszenie piłki rehabilitacyjnej,
5. przejście po równoważni.
Utrudnienia:
• wykonywanie poleceń sekwencyjnych,
• nazywanie zwierząt lub kolorów podczas ruchu.
Cele:
• planowanie motoryczne,
• równowaga,
• integracja bilateralna,
• czucie głębokie.

4. Ćwiczenia stolikowe / koncentracyjne (8 min)
„Magiczne pudełko”
• rozpoznawanie przedmiotów dotykiem bez kontroli wzroku,
• segregowanie faktur,
• dopasowywanie obrazków.
Cele:
• rozwijanie percepcji dotykowej,
• koncentracja,
• różnicowanie sensoryczne.
5. Wyciszenie i zakończenie (7 min)
„Balonowy oddech”
• ćwiczenia oddechowe z wykorzystaniem baniek mydlanych,
• delikatne rolowanie piłką terapeutyczną,
• relaks na materacu przy spokojnej muzyce.
Podsumowanie:
• dziecko mówi, co najbardziej mu się podobało,
• wzmocnienie pozytywne i pożegnanie.

Ewaluacja zajęć:
• obserwacja poziomu regulacji dziecka,
• stopień wykonania zadań,
• reakcja na bodźce sensoryczne,
• poziom koncentracji i współpracy.

Uwagi do modyfikacji:
Scenariusz można dostosować do:
• nadwrażliwości sensorycznej,
• podwrażliwości sensorycznej,
• trudności motorycznych,
• poziomu funkcjonowania dziecka,
• aktualnego stanu emocjonalnego i pobudzenia.
Można zwiększać lub zmniejszać ilość bodźców przedsionkowych oraz czas trwania poszczególnych aktywności.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2026 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.